Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ÖZ MADEN-İŞ SENDİKASI GENEL KURULUNA KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ÖZ MADEN-İŞ SENDİKASI GENEL KURULUNA KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 28 Ocak 2023 tarihinde Öz Maden-İş Sendikası 4.Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Genel Kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü ve Yönetim Kurulu Üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı Sendikaların Genel Başkan ve Yöneticileri ile Öz Maden-İş Sendikası delegeleri ve üyeleri katıldı.

Bu sabah Kayseri’de işçileri taşıyan servis aracının kaza yapması nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Arslan, “Kaybettiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yine maden kazalarında kaybettiğimiz Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Madencilerimize kazasız günler temenni ediyorum” dedi.

“Sendikal Mücadelenin Olmazsa Olmazlarından Birisi Madencilik İşkolu”

Arslan, madencilik işkolunda sendikal mücadelenin önemine değinerek, HAK-İŞ’in madencilik işkolunda Öz Maden-İş Sendikası ile başlattığı örgütlenme mücadelesini anlattı. Arslan, “Dünyada da ülkemizde de madencilik, maden işkolu önemli bir işkolu; sendikal hareketin, sendikal mücadelenin olmazsa olmazlarından birisi madencilik ve madencilik işkolunda sendikal hareketin var olmasıdır” dedi.

“HAK-İŞ Büyük Bir Davadır”

HAK-İŞ’in sendikal örgütlenmede ve çalışma hayatında önemli bir bütün olduğunu ve tüm işkollarındaki sendikalarımızın işkollarının en büyük sendikası olması hayali olduğunu belirten Arslan, “HAK-İŞ büyük bir güçtür. Büyük bir emektir. Büyük bir davadır” dedi.

HAK-İŞ’in Öz Maden-İş Sendikamızın kuruluşundan bu yana her türlü katkıyı yaptığını bundan sonrada yapmaya devam edeceğini söyleyen Arslan, “Öz Maden-İş Sendikamızın HAK-İŞ’in güçlü, etkin ve iş kolunun en büyük sendikası olması yönünde bir hayalimiz var” dedi.

Arslan HAK-İŞ’in Taleplerini Anımsattı 

Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin ile yaptığı görüşmeyi anımsatarak, “Sayın Bakanımızla da geçen hafta bir değerlendirme toplantısı yaptık. İnşallah geçen yılki kamu çerçeve protokolünde yer alan geçici mevsimlik işçilerin kadroya geçirilmesi, 696 Sayılı KHK’da özlük hakları eksik olanların özlük haklarının giderilmesi ve kadro alamayanların kadrolarının verilmesi konusunda mutabakatımız vardı. Bu mutabakatın çerçevesinde inşallah bu düzenlemelerin sırayla yapılmasını bekliyoruz ve arzu ediyoruz. Sayın bakanla da teyitleştik. EYT’nin parlamentoya Pazartesi günü geleceğini biliyoruz EYT’den sonra da geçici mevsimlik işçilerle ilgili ve 696 ile ilgili düzenlemenin geleceğinin müjdesini verdi” dedi.

Kamu Çerçeve Protokolü

Kamu Çerçeve Protokolü çalışmalarında TÜRK-İŞ’ten gelen talep üzerine birlikte çalışmalara başlandığının altını çizen Arslan, “TÜRK-İŞ’in daveti üzerine HAK-İŞ’le birlikte çalışma taleplerini değerlendirdik. HAK-İŞ olarak o değerlendirmeye göre birlikte çalışabileceğimizi ifade ettik ve iki konfederasyonumuzun koordinasyon kurulları da ilk toplantılarını yaptılar. Pazartesi de ikinci toplantı HAK-İŞ’te gerçekleşecek. Bu toplantıdan önce de sendikalarımızla bir değerlendirme toplantısı yapılacak. KÇP’nin de inşallah mart ayı içerisinde toplu iş sözleşmelerinin sonuçlandırılması talebimiz var. Çalışanların büyük talepleri var. Onları da kısa zamanda gerçekleştirmemiz gerekiyor. HAK-İŞ olarak her zaman olduğu gibi kamu çerçeve protokolü başta olmak üzere yapılabilecek her konuda hem sorumluluk aldık hem de aynı zamanda üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yaptık. İnşallah bu dönem de kamu çerçeve protokolünde HAK-İŞ olarak katkılarımızı, desteğimizi en ileri şekilde gerçekleştirip ve kamu çalışanlarına iyi bir armağan vermek istiyoruz” dedi.

Arslan, belediye ve özel idarelerin de KÇP’ye dahil edilmesi konusunda büyük bir çaba sarf ettiklerini belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın da bu görüşte olduğunu, yeni dönemdeki sözleşmede bütün kamu çalışanlarının, çerçeve protokole dahil edildiği bir modelin gerçekleştirileceğini vurguladı.

14 Mayıs Seçimleri

14 Mayıs’ın Türkiye’nin yeni hedeflere, yeni yüzyıla hazırlandığı ve güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğimiz yeni bir seçim olması umudunu belirten Arslan, “Konfederasyonumuz HAK-İŞ olarak, her dönem olduğu gibi bu seçimler için de toplumumuzu uyarmaya, çalışanlarımızı bu konuda bilgilendirmeye ve Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlukları paylaşmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin istikrarının en çok çalışanlar için olduğunu, bu istikrarın bizim için ne kadar kıymetli olduğunun her seferinde altını çiziyoruz. Dolayısıyla istikrarın bozulmadığı Türkiye’nin dengelerinin sarsılmadığı, içeride ve dışarıda ihanet şebekelerinin hedeflerine ulaşamadığı bir Türkiye başarısını hep birlikte inşallah gerçekleştirmek istiyoruz. Onun için Hak-İş olarak bu hassasiyetimizle hareket ederek Türkiye’nin önüne koyulan engellerin yapılan hesapların kurulan tuzakların ortadan kaldırılması için de çaba sarf ediyoruz. Bu ihanet şebekelerinin Türkiye’yi götürmek istedikleri karanlık noktaya asla gitmeyeceğiz. ”dedi.

“Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Saldırıları Şiddetle Kınıyoruz”

Arslan,  İsveç’te, Hollanda’da dün de Danimarka’da gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar ve bu saldırıları ifade özgürlüğü olarak sayan bu ülkeleri ve batılı ülkeleri şiddetle kınadığını belirterek, ülkemizin seçim dönemine yaklaşırken inançlarımız ve kutsallarımız üzerinden bir kaos ortamı oluşturulmak istenildiğini, bu provokasyonlara dikkat ederek demokratik olarak protestoların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

HAK-İŞ olarak İsveç Büyükelçiliği önünde demokratik bir protesto gerçekleştirildiğini dile getiren Arslan, demokratik tepkilerimizi her yerde güçlü bir şekilde yapacağımızı, hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirtti.

İsveç’te bir dönem Tevrat’a karşı bir protesto gelişmesi olduğunu dile getiren Arslan, İsrail’in tehdit etmesi sonucunda, İsveç hükümetinin ayağa kalktığını ve protesto edenlere fırsat vermediğini belirtti. Bu ikiyüzlü tutumun kabul edilemez olduğunun altını çizen Arslan, İslam dünyasının da demokratik tepkilerini ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, Öz Maden-İş Sendikası 4. Olağan Genel Genel Kurulun bütün çalışanlara ve çalışma hayatına hayırlı olması temennisinde bulundu.