Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, OSMANİYE ŞUBEMİZİN GENEL KURULU’NA KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, OSMANİYE ŞUBEMİZİN GENEL KURULU’NA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 6 Eylül 2022 tarihinde Osmaniye Şubemizin 8. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Genel kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Osmaniye Şube Başkanımız Kadir Çenet, Adana Şube Başkanımız Abdurrahman Yücel, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Mehmet Akif Dağ, HAK-İŞ Osmaniye İl Başkanı Mustafa Kemal Taş, AK Parti Osmaniye İl Başkan Vekili Yusuf Çenet, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Demir, Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Şube ve İl Başkanları, Siyasi Partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Osmaniye Şube delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Sendikamızın Osmaniye’de 30 yılı aşkın süredir örgütlü olduğunu söyleyen Genel Başkanımız Mahmut Arslan, genel kurulun HAK-İŞ’e, sendikamıza ve üyemiz emekçilere hayırlar getirmesini temenni etti.

Osmaniye Şubemizin kurulduğu günden bugüne yaşananlara değinen Arslan, Osmaniye Şubemizin, sendikamızın tarihinde uzun geçmişi olan ve zorlu mücadelelerle bugünlere taşınan istisnai şubelerimizden biri olduğunu kaydetti.

 

“Yüksek enflasyon emekçileri derinden etkiliyor”

Arslan, yüksek enflasyon nedeniyle yaşanan fiyat artışlarının emekçileri derinden etkilediğini söyledi. Arslan; “Gelirlerimizin kiramızı zor karşıladığı bir dönemdeyiz. Belediyelerde gece-gündüz, yaz-kış demeden 24 saat şehre hizmet eden arkadaşlarımızın daha iyi ücretler almaları konusundaki çabalarımızı sürdürüyoruz. İşçi arkadaşlarımızın imkânlarını daha fazla artırmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Vergiler Sınırlandırılmalı”

Hayat pahalılığının artmasında enflasyonun yanı sıra vergilerin de etkisi olduğuna işaret eden Arslan, şöyle konuştu: “Büyük bir mücadelenin sonunda ilk kez bu yıl asgari ücret belirlenirken ücretlilerin, asgari ücret tutarındaki gelirlerinin vergi dışı bırakılmasını başardık. 2021 yılından başlayarak devam eden yüksek enflasyon ve getirdiği hayat pahalılığı, pandeminin etkileri, Rusya-Ukrayna Savaşı, ABD ve NATO’nun Türkiye’ye yönelik düşmanca tutumları, güneyimizdeki terör odaklarının Türkiye’ye yönelik saldırıları, Karabağ’da yaşadığımız savaş, Libya ile ilgili Doğu Akdeniz’de yaşadığımız ciddi sıkıntıların hepsi, aslında Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ekonomik zorluğun sebebidir. Çalışanların elde ettikleri ücretler kısa bir zaman içinde sembolik hâle geliyor. Ücretler üzerindeki vergi baskısının azaltılması gerekiyor. HAK-İŞ/ HİZMET-İŞ olarak, vergi dilimlerinin düzenlenmesini, bütün çalışanların gelir vergisi oranlarını kriz dönemi bitene kadar sınırlandırmayı öneriyoruz.”

 

“Taşeron sisteminin ortadan kaldırılması, HAK-İŞ’in büyük başarısıdır”

Toplu iş sözleşmeleri ve taşeron sistemi üzerine konuşan Arslan; “Taşeron sisteminden kurtulmak, Türkiye’nin çalışma hayatı ve endüstri ilişkilerimiz açısından en büyük reform olmuştur. Taşeron sisteminin ortadan kaldırılması, HAK-İŞ’in büyük başarısıdır. HAK-İŞ, sadece insan ve emek odaklı baktığı için bu meselenin en önemli aktörü olmuştur. Taşeron konusunda geriye dönüş yok. Bundan sonra, toplu sözleşmelerin üzerine yenilerini koyarak gideceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

“Çalışanların yüzde 30’u kayıt dışı”

Kayıt dışı istihdama da dikkat çeken Arslan, şu ifadelere yer verdi: “Çalışanların yüzde 30’u kayıt dışı istihdamın içerisinde. Bunların çalıştığı yerlerde vergi verilmiyor, sigorta ödenmiyor ama bunlar bir kısım temel haklardan aynen yararlanıyorlar. Kayıt dışını kayıt altına almamız gerekiyor. Bunun yolu da sendikalaşmanın önünü açmaktır. Devletimizi, hükûmetimizi, bu alandaki muhataplarımızı ikna edeceğiz. Sendikal hareketin güçlenmesi, sendikaların büyümesi; kayıt dışını ortadan kaldırmak, ölümlü iş kazalarını yüzde 1’in altına çekmek, sosyal güvenlik sistemimizi güçlendirmeyi sağlıyor. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak, bu konuyu düzenli bir şekilde gündeme taşıyacağız.”

 

Özdemir: “Bizim genel kurullarımız birlik ve beraberlik yeridir”

Divan Başkanı olarak konuşan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de, gerçekleştirilen genel kurulun hayırlı olması temennisinde bulunarak; “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ, hiçbir beklenti içinde olmadan taşeron sorununu çözmüştür. O mücadele olmasaydı bugün burada olan pek çok işçi kardeşimizle bir arada olamazdık. Bizim genel kurullarımız birlik ve beraberlik yeridir. Allah, birliğimizi ve kardeşliğimizi daim etsin” dedi.

Genel Kurulda Memur-Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman ve Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

 

Çenet Yeniden Şube Başkanı Seçildi

Genel kurulda yapılan seçim sonucunda Şube Başkanlığına Kadir Çenet yeniden seçilirken, Şube Başkan Yardımcılıklarına ise Recep Babaoğlu ve Rıdvan Karayiğit seçildi.