Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, CENEVRE’DE PSI’IN 30. DÜNYA KONGRESİ’NE KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, CENEVRE’DE PSI’IN 30. DÜNYA KONGRESİ’NE KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Cenevre’de PSI’ın 30. Dünya Kongresi’ne katıldı.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 29 Ekim-3 Kasım 2017 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilen Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu PSI’ın 30. Dünya Kongresi’ne Kadın Komite Başkan Yardımcımız Arzu Kahveci ve Uluslararası İlişkiler Biriminden Burhan Yıldız ile katılım sağladı.

110. yılını kutlayan PSI’ın “Kârdan Önce İnsan” başlığı ile gerçekleştirilen kongresinde; kaliteli kamu hizmetleri, özelleştirme, cinsiyet eşitliği, göçmen ve mülteci hakları, sendikal haklar başta olmak üzere çalışma hayatını ilgilendiren birçok konu tartışmaya açıldı.

Toplantıda söz alan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 10 Numaralı Göçmen ve Mültecilerle Dayanışma başlıklı karar lehinde konuşma yaptı. Arslan, kararı gönderen Kanada NUPGE sendikasına teşekkür ederek, mültecilerin de Kongre kararları içinde yer almasının önemli olduğunu söyledi.

Arslan, Myanmar ve Arakan’da Müslümanların karşılaştıkları insanlık dışı saldırılara dikkat çekerek, “Masum insanların zorla yerlerinden edildiğini ve en temel insan haklarından mahrum bırakıldıklarını biliyoruz. PSI ve üyeleri Arakan’a bir heyet yollamalı ve orada yaşananları yakından görüp, bu insanlık dışı meselenin dünya ile paylaşılması gerekmektedir” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUMU VE SENDİKAL HAREKETİ ARAKAN VE SURİYELİ MÜLTECİLERLE DAYANIŞMA VE DESTEĞE ÇAĞIRIYORUM”

Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli mültecinin barındığını hatırlatan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, STK’lar ve özel sektör toplamda 30 Milyar doları aşkın bir harcama yaptı. Sendikalarımız da Mülteci misafirlerimizi entegre etmek üzere projeler üretti. Fakat yapılan bu çalışmalar yetersiz kalıyor. Yapılan çalışmaların artırılması ve bu konunun çözümü noktasında Uluslararası sendikal hareketlere ve devletlerin desteğine ihtiyaç duyuluyor. Buradan Suriyeli Mültecileri desteklemek için uluslararası sendikal dünyaya çağrıda bulunuyorum” diye konuştu.

“15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ”

Kongrenin ikinci gününde Genel Başkanımız Mahmut Arslan Türkiye’de 15 Temmuz sonrasında yaşanan gelişmeleri konu alan 27 No’lu Karar üzerine söz aldı.

Arslan, Kararda yer alan “15 Temmuz Darbe girişimi bir gün sonra bastırıldı” notunun düşülmesini ve bir cümleyle geçiştirilmesini eleştirdi. Arslan, “15 Temmuz gecesi Türk halkı demokrasiyi, cumhuriyeti, özgürlükleri ve ülkenin geleceğini kurtarmıştır. O akşam 250 şehit verdik ve 2200 vatandaşımız yaralanmıştır. Beraber çalıştığımız mesai arkadaşlarımızı şehit verdik. Darbe tehdidi bahanesi ile OHAL ilan edildi şeklinde not edilmiş fakat darbe tehdidi hala devam etmektedir. Bazı ülkeler hala darbecileri korumaktadır. Ülkemizin karşılaştığı tehditler ve zorlukların tanınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“27 NUMARALI KARARDA ORTAK DEKLARASYONUMUZ TEMEL ALINMALIDIR”

Genel Başkanımız Arslan, “3-5 Mayıs 2017 tarihlerinde ITUC ve ETUC heyeti, EPSU, GLOBAL, UNİ, DGB sendikaları ile beraber 3 günlük bir çalışma yaptık ve Türkiye’deki 4 Konfederasyon HAK-İŞ, TÜRK İŞ, DİSK ve KESK ortak bir deklarasyona imza attık, yaşadıklarımızı, taleplerimizi detaylı bir şekilde dile getirdik. Ülkemizi ve sendikalarımızı ilgilendiren bu kararın sözü geçen deklarasyon baz alınarak yeniden düzenlenmesi kararı daha kapsayıcı ve kabul edilebilir hale getirecektir” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.