Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ARNAVUTLUK’TA SPMSH KONGRESİ’NE KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, ARNAVUTLUK’TA SPMSH KONGRESİ’NE KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, 10 Eylül 2022 tarihinde Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Gezim Kalaja’nın Başkanı olduğu Arnavutluk Bağımsız Madenciler Sendikası (SPMSH)’nin 8. Kongresine katıldı.

Genel Başkanımız Arslan kongrede yaptığı konuşmada, Arnavutluk ile çok uzun bir dönem ortak bir tarihi ve kaderi paylaştıklarını, geçmişte olduğu gibi bugün de iki ülkeyi birbirine bağlayan çok sayıda ortak değerler olduğuna dikkat çekerek, Arnavutluk tarihini değiştiren bir kongreye şahitlik ettiklerini sözlerine ekledi.

SPMSH’nin 1991 yılında başlattığı genel grevin dünya tarihinde örneği az bulunan bir direniş olarak literatüre geçtiğini hatırlatan Arslan, “Bu sendika, ülkeye demokrasinin gelmesine önemli katkı sağlamıştır. Sendikal hareketin gücünün ortaya çıktığı bu önemli direnişi yöneten dostum Başkan Gezim Kalaja olmak üzere BSPSH ve SPMSH’nin tüm liderlerine selamlarımızı iletiyoruz” diye konuştu.

HAK-İŞ’in 770 bini aşkın üyesiyle 20 işkolunda örgütlü olduğunu belirten Arslan, ürettikleri politikalar ve çözüm önerileriyle Türkiye’de çalışma hayatına yön vermeye devam ettiklerini ifade etti.

HAK-İŞ ile SPMSH arasında var olan uzun ve güçlü ilişkilerin, HAK-İŞ’e bağlı sendikalar arasında da gerçekleşmesini arzu ettiklerini belirten Arslan, “Bunun için geçen yıl, 28 Kasım 2021’de, Konfederasyonumuz bünyesinde yer alan Öz Maden İş Sendikası ile SPMSH arasında iş birliği anlaşması imzalanarak somut çalışmalara başladık. Önümüzdeki dönemde bu iş birliğinin daha da gelişeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, SPMSH’nin 8. Kongresini tekrar tebrik ederek, “Başkan Gezim Kalaja olmak üzere BSPSH ve SPMSH’nin tüm liderlerine selamlarımızı iletiyoruz” dedi.