Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKAN YARDIMCILARIMIZ HAVALİMANLARI TEMİZLİK PERSONELLERİYLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARIMIZ HAVALİMANLARI TEMİZLİK PERSONELLERİYLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Mehmet Keskin ve Celal Yıldız, Havalimanları temizlik personelleriyle toplantı gerçekleştirdi.

6 Mart 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya Adıyaman, Kayseri, Malatya, İstanbul, Elazığ, Denizli, Hatay, Balıkesir, Diyarbakır, Sivas, Ordu, Uşak, Van, Adana, Ankara, Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Muş, Bursa ve Antalya havalimanlarında temizlik işlerinde çalışan işyeri sendika temsilcilerimiz katıldı. Toplantıda Genel Merkez Toplu İş Sözleşme Uzmanımız Özgürcan Kumral da yer aldı.

Havalimanları temizlik personellerinin kadro sorunu ve işyerlerinde sık karşılaşılan proplemlerin konuşulduğu toplantıda, işyeri sendika temsilcilerimizin soruları da cevaplandırıldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, 1 milyona yakın taşeron işçisinin kadro sorununu çözen kararnamede, havalimanlarında çalışan taşeron işçilerin kapsam dışı bırakılmasını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, “Bütün taşeron arkadaşlarımız kadro alıncaya kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

İçinde havalimanları da olmak üzere KİT’lerde çalışan tüm taşeron emekçilerin er-geç kadroya alınacağını ifade eden Özdemir, “Bu mücadele sertlikle, sokaklarda eylemlere yürütülebilecek bir mücadele değildir. Çözüm kademe kademe olacak. Biz HAK-İŞ ve HİZMET-İş olarak KİT’lerde çalışan taşeron arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin de bazı sendikaların KİT’lerde çalışan taşeron emekçileri yanlış yönlendirdiğine dikkat çekerek, “Taşeron mücadelesinin adresi ve çözüm yolu HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızdır. Diğer emek konfederasyonu ve sendikaların taşeron diye bir derdi olsaydı, taşeron emekçileri baştan üye yaparlardı. Biz üye yaparken onlar kadro verilmeyeceğini söylüyorlar, hatta üye olanları provoke ediyorlardı. Şimdi HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın başarısını sindiremiyorlar” diye konuştu.

“Kamuda taşeron kalmayacak” denildiğini hatırlatan Keskin, “KİT’lerde çalışan taşeron emekçilerin de kadroya alınacağına inanıyorum. Ancak bu mücadeleyle olacak bir iştir ve bu mücadeleyi hep birlikte yürüteceğiz” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız da taşeronla mücadelenin adresinin HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olduğunu söyledi.

Türkiye’de taşeron sorununu ilk HİZMET-İŞ Sendikamızın gündemine aldığını ve zamanla bunu politikanı gündemine yerleştirdiğini belirten Yıldız, “HİZMET-İŞ olarak ilk taşeron örgütlenmesini 2007 yılında Aydın’da gerçekleştirdik. Pilot il seçtiğimiz Aydın’da şube oluşturarak, taşeron emekçileri aidat almadan hizmet verdik. Aydın’daki ve sonra diğer şehirlerdeki mücadelemizi 2014 yılında “Hakkın Bize Emanet – Seni Sendika Korur” diyerek büyük bir kampanyaya dönüştürdük. Genel Başkanımız başta olmak üzere teşkilatımız her platformda kadro talebinde bulundu. Bugün gelinen sonuç bizim samimi mücadelemizin eseridir” dedi.

Dünyada taşeron işçilik uygulaması yaygınlaşırken Türkiye’nin 1 milyona yakın taşeronu kadroya alarak bu uygulamayı sonlandırdığını belirten Yıldız, bunun uluslararası güçlere meydan okuyan bir başarı olduğunu vurguladı.

Havalimanları temizlik işlerinde çalışan işyeri sendika temsilcilerimiz, toplantı sonrası, Genel Yönetim Kurulu üyelerimize hediye takdim ettiler.