Ana Sayfa » Haberler » GAZİANTEP 1 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GAZİANTEP 1 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gaziantep 1 No’lu Şubemizin 4. Olağan Genel Kurulu, 29 Eylül 2022 tarihinde geçekleştirildi.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen genel kurula; HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Genel Başkan Vekilimiz Mehmet Keskin, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Hüseyin Öz, Öz Güven Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz Petrol-İş Genel Bakanı Kudret Örgel, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, çok sayıda şube ve il başkanımız, Sendikamızın eski Genel Başkan Yardımcısı Vakkas Söylemez, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Gaziantep Şube ve İl Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan, Genel Merkez Gençlik Komite Başkanımız H. Zeynep Kaya, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Delegelerimize hitaben yaptığı konuşmasında Gaziantep’in çok önemli bir şehir olduğunun altını çizen Genel Başkanımız Mahmut Arslan, gerçekleştirilen Genel kurulun HAK-İŞ’e, sendikamıza ve Gaziantep’e hayırlar getirmesini temenni etti.

Gaziantep 1 No’lu Şubemizin 4. Olağan Genel Kurulu’nun, HİZMET-İŞ Sendikamızın 14. Genel Kurulu’ndan önceki son şube genel kurulu olduğunu belirten Arslan, 14. Genel Kurulu da HİZMET-İŞ’e yakışan bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

HİZMET-İŞ Sendikamızın Gaziantep’te ilk 1984 yılında İslâhiye Belediyesi’nde örgütlendiğini hatırlatan Arslan, “HİZMET-İŞ Adıyaman’da kurulmuş ancak bu kuruluş Gaziantep’te mayalanmıştır” dedi.

“HAK-İŞ’İ TEMSİL EDEN BİR POZİSYONDAYIZ”

HİZMET-İŞ Sendikamızın tarihî yolculuğunun her aşamasında yeni hikâyeler oluşturan başarılara imza atıldığını kaydeden Arslan; “Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olmanın gururunu yaşayan bir sendikayız. HİZMET-İŞ, HAK-İŞ Konfederasyonumuzun en büyük sendikasıdır. Uluslararası sendikal hareket içerisinde çok etkin olan EPSU ve PSI’nin İcra Kurulu Üyesidir. Türkiye’de başta Ekonomik-Sosyal Konsey, Üçlü Danışma Kurulu, KİT vb. kuruluşlar olmak üzere, YHK dahil pek çok kurumsal oluşumda HAK-İŞ’i temsil eden bir pozisyondadır” dedi.

“SENDİKAL HAREKETE ÇOĞULCU BİR ANLAYIŞ ARMAĞAN ETTİK”

HİZMET-İŞ Sendikamızın 14. Genel Kurulu’na giderken, elde edilen pek çok başarıdan ve yeni imkândan bahsetmenin mümkün olduğunu söyleyen Arslan, en önemli başarının 70’e yakın şubemizde sendikamıza yakışan, demokratik süreçlerin en üst düzeyde işletildiği kongreler olduğunun altını şu cümlelerle çizdi: “Kongrelerimizde genel kurulla ilgili bütün üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Onların mücadeleye dahil olmasının, bütün süreçlerde, bütün işçilerin ve sendikamızın ortaya koyduğu ilkelerden yola çıkarak, demokratik bir süreci gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Katılımcı ve aynı zamanda çoğulcu bir anlayışı sendikal harekete bütün yönleriyle armağan ettiğimiz bu demokratik tutum, HİZMET-İŞ Sendikası’nın ortaya koyduğu çok temel farkındalıklardan bir tanesidir.”

“TAŞERONLA MÜCADELEDE EN BÜYÜK DESTEĞİ CUMHURBAŞKANIMIZ VERDİ”

Arslan, sendikal mücadelenin her aşamasını yeni bir başarı hikâyesiyle doldurduklarını ve sendikamızı zirveye taşıyan başarı hikâyesinin ise taşeron mücadelesi olduğunu söyledi.

Arslan, sendikamızın taşeron mücadelesindeki başarısını şu cümlelerle anlattı: “2000’li yıllardan itibaren yaygınlaşan kamudaki taşeron uygulamaları öyle bir noktaya gelmişti ki, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu çalışanları taşeron şirketlerin mensubu olmuşlardı. Bunlara ‘dur’ demek gerekiyordu. Taşeron şirketlerdeki düzenlemeler, ne yazık ki çalışanları modern köle anlayışına mahkûm etmişti. Kamuda iş yapan taşeron şirket işçilerinin sendikalaşmasının önüne engeller konulmuştu. Bizim, bu engelleri yıkmamız gerekiyordu, onun için de bir mücadele başlattık. Sadece insanlarımızı düşündük, sessiz kalamazdık. 2014 yılında Türkiye genelinde bir kampanya başlattık. Mücadelemiz sonucunda 1 milyon arkadaşımız taşeron sisteminden kurtuldu. Bu süreçte bize en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız verdi. Kendilerine tüm taşeron emekçiler adına bir kez daha teşekkür ediyoruz”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN EKONOMİK KRİZ KARŞISINDAKİ YAKLAŞIMIOLUMLUDUR”

Dünyanın mücadele ettiği ekonomik krizle ilgili Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirilen iyileştirmelerin Avrupa ülkelerinde sağlanmadığını ifade eden Arslan; “Bugün, ekonomide ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Aldığımız ücretler, ek zamlar, yeni ek zamlar birkaç ay sonra sonuçsuz kalıyor. Ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Tam pandeminin zorluklarıyla uğraşıp bir çözüm ararken Rusya, Ukrayna’ya saldırdı. Bu defa enerji krizi patladı. Türkiye gibi enerjide tamamen dışa bağımlı bir ülkede hem tedarik zincirlerinin kopması, hem pandeminin getirdiği ağır faturalara bir de savaş eklenince ekonomimiz olumsuz etkilendi. Bütün dünya coğrafyası ciddi bir krizle karşı karşıya. Krizin atlatılması için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Biz, dünyanın en büyük işçi örgütü ITUC’un başkan yardımcısı olarak icra kurulu toplantılarına, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun toplantılarına katılıyoruz. Pandemiden bu tarafa Avrupa’da işçi ücretleri arttırılmadı. Tam tersi, ücretler baskılanıyor ve aşağı çekiliyor. İşte tam da bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın yaklaşımını çok tarihî buluyorum. Türkiye, bütün bu zorluklarına rağmen emeklilerine, kamu çalışanlarına, asgari ücretlilere enflasyonun üzerinde bir artış yapmayı devam ettiriyor. Bu, önemli bir gelişme” diye konuştu.

GENEL KURULLARI HATIRLATTI

HİZMET-İŞ Sendikamızın 17 Aralık’ta gerçekleştirilecek genel kurulunun yanı sıra Mayıs ayında da HAK-İŞ’in genel kurulunun gerçeklşetirileceğini hatırlatan Arslan, birlik ve beraberlik çağrısını şu cümlelerle yaptı: “Önümüzde HİZMET-İŞ Sendikamızın genel kurulu var. Diğer sendikalarımızın da genel kurullarının tamamlanmasının ardından HAK-İŞ’in kongresini gerçekleştireceğiz. Bütün kongrelerimiz, Türk demokrasisi için, Türkiye sendikal hareketi için, dünya sendikal hareketi için örnek olacak. Sendikamızda demokrasinin bütün ayrıntılarıyla uygulandığı bir örnek demokratik süreç var. Bundan asla ve asla rahatsız değilim. Birbirimizi kırmadan, incitmeden, HAK-İŞ’in ve sendikamızın değerlerine zarar vermeden demokratik süreçleri sonuna kadar kullanalım. Aksi, hepimize kaybettirir.”

Divan Başkanı olarak konuşan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de birlik ve beraberliğe vurgu yaptı.

Özdemir, “Bizim genel kurullarımızda birlik ve kardeşlik vardır. Bu kardeşliğe nifak tohumu ekmeye çalışanlar olmuştur ancak her zaman başarısız olmuşlardır. Allah, birliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Genel kurulumuz hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Genel kurulda AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan ve Genel Merkez Gençlik Komite Başkanımız H. Zeynep Kaya da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

TANRIÖVER GÜVEN TAZELEDİ

Yapılan seçim sonucunda Halil İbrahim Tanrıöver Gaziantep 1 No’lu Şube Başkanlığına yeniden seçildi. Şube Başkan Yardımcılarına ise Ali Bozgeyik, Fatih Deniz, Yahya Demir ve Atilla Ethem Topal seçildiler.