Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » ERZURUM ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ERZURUM ŞUBEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Erzurum Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın katılımlarıyla 8 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Kurucu Genel Başkanımız ve 22, 23 ve 24 dönem Ak Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi,  Genel Başkan Vekilimiz ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir Celal Yıldız ve Mehmet Keskin, Genel Sekreter Vekilimiz Remzi Karataş, Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan,  Öz Güven-Sen Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal, Muş Şube Başkanımız Yaşar Kalır, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca, Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan, Bingöl İl Başkanımız Abdülmecit Akdemir, Kars İl Başkanımız Fikret Kepenekçi, Teşkilatlanma Daire Başkanımız ve Öz Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Aytekin Koç, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan, Erzurum Şube delegelerimiz, iş yeri sendika temsilcilerimiz, üyelerimiz ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Genel Kurulun Divan Başkanlığını, teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir yaptı.

“Asgari Ücret Geçim Ücreti değil, Yaşam Ücreti Olmalıdır”

Genel Kurula hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, ülkemizdeki asgari ücret uygulamasının geçim ücreti olduğunu belirterek, bunun yaşam ücreti olması gerektiğini ve tespitin de ona göre yapılması gerektiğini söyledi.

“14 Milyon Ücretlinin 6 Milyonu Asgari Ücretle Çalışıyor”

Asgari ücretin Batı’da sembolik bir ücret olduğunu ve bu ücretin altında kimseni çalıştırılmadığını belirten Arslan şunları kaydetti: “Batı’da çalışanlar asgari ücretin üstünde çalışmakta ve asgari ücretle çalışanların maaşlarına sosyal düzenlemelerle eklemeler yapılmaktadır. Avrupa’da asgari ücret en alt ücret seviyesidir ve asgari ücretle çalışanların sayısı yüzde 4-5 oranındadır. Ülkemizde asgari ücretle çalışanlar toplam çalışanların yaklaşık yarısına tekabül etmektedir. 14 milyon ücretlinin 6 milyonu asgari ücretle çalışıyor. Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesini yapıyoruz. Bu kadar önemli sayıda işçiyi temsil eden asgari ücretin sadece bir konfederasyonun temsil edildiği bir komisyon tarafından teslim edilmesi adil değildir, ne kadar farklı temsil olursa asgari ücret o kadar sağlıklı tespit edilir. Türkiye’de asgari ücret belirlenirken Batı’daki gibi belirlenmiyor. Bizde asgari ücret yaşam ücreti değil, geçim ücretidir.”

“Asgari Ücret Tespiti Türkiye’nin En Büyük Toplu İş Sözleşmesidir”

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücret için yaptığı çağrıyı hatırlatan Arslan, şunları söyledi: “Bu yıl ilk defa Türk-İş Başkanı Atalay bize tarihi bir çağrı yaptı. Bizim fikirlerimizi almayı ve birlikte bir asgari ücret belirlenmesi konusunda çağrıları oldu. Biz ilkeli davranarak asgari ücrette yaptığımız çalışmaları kamuoyuyla paylaşmadık. Ortak çalışma içerisinde olduğumuz için bir rakam telaffuz etmedik. Atalay’ın 2 bin 578 TL’den aşağı olmaz sözüne teşekkür ederiz ve destekleriz, ancak 3 konfederasyon tarafından bir rakam oluşturulmadı. Biz asgari ücret belirlenirken, özel sektörde asgari ücretlilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz. İşverenlerin kayıtdışı çalıştırmasını önlemek için işverenlere yeni teşviklerin verilmesini ve dolayısıyla işsizlik rakamlarının artmamasını istiyoruz. Örneğin sendikalı çalıştıran iş yerlerine diğer işyerlerine oranla en az %5 vergi iyileştirmesi teşviki verilsin istiyoruz. Bu sayede sendikalaşmanın önünü açalım, çünkü sendikalaşmanın olduğu yerde kayıt dışılık olmuyor, iş kazaları %1’lere düşüyor. 2018 yılındaki kriz kayıt dışılığı artırırdı. Önümüzdeki hafta yeni gelişmeler olursa biz HAK-İŞ olarak görüşlerimizi ileteceğiz. Türkiye birlikte bir uzlaşmayı hak ediyor. Çünkü bu Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesidir” diye konuştu.

Arslan, Fransa’da AA muhabirine yapılan saldırıyı kınadı

AA Muhabiri Mustafa Yalçın’a Fransız polisi tarafından yapılan uygulamanın bir terör uygulaması olduğunun altını çizen Arslan, “Türkiye’de teröre bulaştıkları için yakalanan, herhangi bir baskı ve tehdit görmeyen gazeteciler için kıyameti koparanlar, Mustafa Yalçın’ın uğradığı saldırıya sessiz kaldı. Bunun hukuki mücadelesinin de takipçisi olacağız.  Pazartesi günü Ankara’daki Fransa Büyükelçiliğine siyah çelenk bırakacağız. Mustafa Yalçın’a yapılan saldırı Türkiye’ye yapılmıştır. Bu saldırıyı yapanları bir kez daha kınıyorum” dedi.

Arslan Erzurum Şubemizi Tebrik Etti

Sendikamızın Erzurum’da ilk olarak Oltu Belediyesi’nde örgütlendiğini kaydeden Arslan, “Erzurum’da hiçbir belediyemizle sorun yaşamadık. Zorlukları beraber aştık, bu şehrin kavgaya değil barışa, birlikteliğe ihtiyacı var. Sendikamızın genel kurulunda tarihi bir karar alarak üye sayımız oranında kadın üyelerimizde sendikalarımızın tüm organlarında temsil edilecek kararı aldık. Bu kararın ilk uygulandığı yer de Erzurum Şubemizdir. Erzurum Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu’ndaki delege yapımız buradaki kadın üyelerimizin sayısıyla orantılı gerçekleşmiştir” dedi.

CHP’li ve HDP’li Belediyelerde Tasfiyelere Karşı Büyük Mücadele Verdik”

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası CHP’li ve HDP’li belediyelerde HAK-İŞ’e yönelik bir cadı avı başlatıldığını belirten Arslan, “Bazı belediye başkanları daha mazbatalarını almadan üyelerimizi istifa ettirmeye başladılar. HAK-İŞ ve üye sendikalarımız bu saldırılara ve tasfiye girişimlerine karşı büyük bir direniş destanı yazdılar. Bolu’da belediye başkanı göreve gelir gelmez 97 arkadaşımızı işten çıkardı. 127 gün süren büyük bir mücadele verdik. Bolu’dan Ankara’ya 200 km yürüdük, soğuk, fırtına, yağmur, güneş demeden Bolu’dan Ankara’ya yürüdük. CHP Genel Merkezi önünde yürüyüşümüzü sonlandırdık, yeniden seslendik. Bizi anlamadılar, sonradan anladılar ve arkadaşlarımız işlerine döndü, biz de eylemimizi sonlandırdık” diye konuştu.

“30 Bine Yakın Arkadaşımızı Sendikalarımızdan İstifa Ettirdiler”

İstanbul Büyükşehir’deki mücadelenin de emekçiler işlerine dönene kadar süreceğine işaret eden Arslan, “Arkadaşlarımız işlerine dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz CHP’nin alternatifi değiliz, rakibi de değiliz. Bizim CHP ile kavgamız yok, bizim seçilmiş başkanlarla bir sorunumuz yok. Biz bir STK’yız, biz ekmeğimizin, aşımızın, geleceğimizin peşindeyiz. Biz bütün engelleme, yıldırma, baskı ve tehditlere rağmen üslubumuza dikkat ediyoruz. 30 bine yakın arkadaşımızı tehdit, baskı ve korkutmayla sendikalarımızdan istifa ettirdiler. İstifa etmeyenleri sürgünlere gönderdiler. Bununla da yetinmeyenler, İstanbul başta olmak üzere yaklaşık 6 bin arkadaşımızı işten attılar. Bu arkadaşlarımız ile ilgili hukuki süreç devam ediyor” dedi.

“İşten Çıkarmaların geçerli sebebi yok”

Belediyelerde işten çıkarmaların geçerli bir sebebinin olmadığını kaydeden Arslan, “Bu arkadaşlarımıza hiçbir idari kovuşturma yapılmamıştır, hiçbiri, işi aksatıcı bir nedenle işten çıkarılmamıştır. Bu arkadaşlarımızın hukuki bir soruşturma olmadan, işten çıkarmayı gerektirecek bir sebep olmadan sadece seçim öncesi işe alındıkları için işten çıkarılmalarını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar,  Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan konuşma yaptılar.

Birlik ve beraberliğin önemini vurgulayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Taşeron sisteminin değişmesi emekçiler için büyük ve önemli reformdur. Bu büyük başarı HAK-İŞ’in başarısıdır, şubenizin genel kurulunda yeni gelecek arkadaşlara başarılar diliyor genel kurulunuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

HİZMET-İŞ Sendikası’nın kurucusu olmaktan onur duyduğunu belirten Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, “Erzurum Şubesinin 7. Olağan genel kurulunun hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Erzurum’da faaliyet gösteren kamu kurumlarının, STK’ların omuz omuza olmaları onur verici bir durumdur. Bu vesileyle başta Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a, genel başkan yardımcılarına ve şube yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

HAK-İŞ’in hak kavramını yaşattığını belirten AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Konuşma yapan herkes hak teslimi yaptı. Ben de Erzurum HİZMET-İŞ Şube Başkanı Erol Aksakal ve tüm yönetimini tebrik ediyorum, kendisinin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Erzurum ve işçi kardeşlerimizin hakları için çalışacaklarını biliyor ve inanıyorum, kongreniz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

15 yıllık çalışma ve yöneticilik hayatında işçilerle birlikte mesai yaptığını hatırlatan Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, “Hepinizin alınteri dökerek evinize ekmek götürmek istediğini biliyorum. İlimizde tüm kademelerde görev yapan sendika yöneticileri ve işçi kardeşlerimizle bir ahenk içerisinde çalışıyoruz. Erol Aksakal ve tüm yönetimini tebrik ediyor, kendileriyle birlikte bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devletimiz, milletimiz için beraber çalışacağız. Kongrenizin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Aziziye Belediyesi’nin tümünde belediyede çalışan arkadaşlarımızla birlik, bütünlük içerisinde çalıştığını belirten Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, “Belediyemizde ortaya çıkan sorunların HİZMET-İŞ Sendikası ile bir uyum içerisinde çözdük. Bizler HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in yapmış olduğu çalışmalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatleri doğrultusunda hareket ettikleri için başta Genel Başkan Mahmut Arslan olmak üzere HİZMET-İŞ ailesine teşekkür ediyorum. Genel kurulda görevi bırakacak arkadaşlara teşekkür ediyor, yeni görev alacak arkadaşlara hayırlı olsun diliyorum” dedi.

HAK-İŞ Erzurum İl Başkanı ve Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal ise yaptığı konuşmada, Genel Başkanımız Mahmut Arslan başta olmak üzere genel kurulun emekçiler ve Erzurum için hayırlı olmasını temenni ederek Erzurum Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu’na katılan tüm delege ve misafirlere katılımlarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan Erzurum Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, HİZMET-İŞ Sendikasının bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirten Ayhan, “Cinsiyet ayrımı yapmadan, bütüncül yaklaşımla üyelerini kucaklayan anlayışın doğru adresinde olmaktan onur duyarım. Sendikamız HİZMET-İŞ Kadın Komitemiz ulusal ve uluslararası kadın çalışanların hak ihlallerini önlemek üzere Genel Başkanımız Mahmut Arslan, yönetim kurulu üyelerimiz destekleriyle 2007 bir avuç insanla kuruldu şimdi ise 71 bin kadın üyeye ulaştık. Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Şube Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda şube başkanlığına Erol Aksakal, yönetim kurulu üyeliklerine Şahin Girmenç, Erdoğan Çelik, Hatice Uygur ve Hüseyin Çakmak seçildi.