Ana Sayfa » Haberler » EPSU’NUN KONGRESİNDE KADIN VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARARIYLA İLGİLİ SÖZ ALDIK

EPSU’NUN KONGRESİNDE KADIN VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARARIYLA İLGİLİ SÖZ ALDIK

Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU)’nun, İrlanda’nın başkenti Dublin’de gerçekleştirilen 10. Kongresi’nde, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kararıyla ilgili konuşmada söz aldık.

Hollanda FNV Sendikası‘nın konuyla ilgili öneri yaptığı konuşmada söz alan Uluslararası İlişkiler Dairemiz Başkanı H. Yüsra Erilli Kurumlu “Sendikamız ‘Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitli’ anlayışıyla yola çıkarak, hem kadınların sendikal harekette daha fazla yer almasında, hem kadın istihdamının arttırılmasında, hem de kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadelede öncü bir rol oynamıştır. Bu kongrede kadın temsili konusunda eşitlikçi kriter koyup uygulamasından memnuniyet duyuyoruz. HİZMET-İŞ Sendikası olarak sendikal önceliklerimiz arasında yer verdiğimiz bu hususu memnuniyetle ve etkin bir şekilde uyguluyoruz.

Sendikamız HİZMET-İŞ, Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği 13. Olağan Genel Kongresinde aldığı kararlarla kadın hakları konusunda farkını ortaya koymuştur. Bu kararlar cinsiyet eşitliği vaatlerini harekete geçirmek için bir yol haritası sunmaktadır. Hem kadınlar hem erkekler olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ortak paydada buluşmalı ve bu ortak paydanın geliştirilmesi ve korunması adına birlikte çaba göstermeliyiz” şeklinde konuştu.