Ana Sayfa » Haberler » “EMEK VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ”MÜZDE 7. GÜN

“EMEK VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ”MÜZDE 7. GÜN

“Emek ve Adalet Yürüyüşü”müz 7. gününde Kızılcahamam Ülkücü Şehitler Anıtı’ndan başladı.

Yürüyüşe Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir, Mehmet Keskin, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Raşit Şahin, Ankara 7 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Genç, İstanbul 6 No’lu Şube Başkanımız Serdar Cafer Özkul, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, Marmara Şube Başkanımız Adem Bıdı, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz ve Öz Gıda-İş Gebze Şube Teşkilatı katıldı.

Yürüyüş öncesinde basına açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “Yürüyüşümüzün 7. Gününe ulaştık, yoğun yağmur, dik yokuşlar, yüksek sıcak ve diğer engellere rağmen dün akşam bu güzel şehre, Kızılcahamam’a ulaştık. Kızılcahamam’ın bizim yürüyüşümüze destek vererek yanımızda olması çok anlamlı. Kızılcahamam Belediye Başkan Yardımcısı’na verdiği destekten dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Yürüyüşümüzü 4 gün sonra tamamlayacağız. Cumartesi günü CHP Genel Merkezinde bir basın açıklamasıyla yürüyüşümüzü tamamlayacağız” dedi.

“BİZ GELECEĞİMİZ İÇİN, AŞIMIZ İŞİMİZ İÇİN BU YÜRÜYÜŞÜ YAPIYORUZ”

Bu yürüyüşü, geleceğimiz için, ekmeğimiz için, aşımız, işimiz için yaptığımız hatırlatan Arslan, “Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle Bolu Belediyesi’nden 97 arkadaşımız, Çanakkale Bayramiç Belediyesi’nden 57 arkadaşımız, Antalya Büyükşehir Belediyesinden 50 ye yakın arkadaşımız, İzmit Belediyesi’nden 8 arkadaşımız, İzmir Menderes ve HDP’li Belediyelerden onlarca arkadaşımız işini kaybetmiş durumda. Sendikamızın üyesi 700 arkadaşımız 31 Mart seçimlerinden sonraki siyasi baskılar tehditler yüzünden işlerini kaybetti” dedi.

“YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN 4 TEMEL İLKESİ VAR”

Yürüyüşümüzün temel ilkeleri olduğunu belirten Arslan, “Birincisi, haksız yere, sadece kendilerinden önceki dönemde işe alındığı için işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe dönmesini sağlamak. İkincisi yeni işten çıkarmaları önlemek için bu yürüyüşü yapıyoruz. Çünkü bundan sonra bir kısım hırslarla göreve gelenler, kendi yandaşlarını işe yerleştirmek için ciddi bir çaba içerisinde. Bu mücadelemizin ikinci amacı da yeni arkadaşlarımızı bu şekilde kurban vermemektir. Üçüncüsü 31 Mart’ta henüz mazbatalarını almadan CHP’li ve HDP’li belediyelerde, belediye başkanları ve yandaşları sendikalarımız üzerine baskılar yaptı. Belediyelerin, tehditlerle bir kısım korkutmalarla, işten çıkarma, işyeri sürgünleri gibi demokratik olmayan tutumlarını önlemeye çalışıyoruz. Şu ana kadar konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızdan 14.500 işçi üyemiz zorla koparılarak başka sendikalara üye yapılmıştır. Dolayısıyla yürüyüşümüzün üçüncü amacı sendikal baskıları durdurmaktır. Yürüyüşümüzün dördüncü amacı ise demokratik bir eylemin nasıl yapıldığını göstermektir. Bizim haklı mücadelemize yürüdüğümüz yerlerde halkın destek olduğunu gördük. ” diye konuştu.

“MÜCADELEMİZİ SAĞDUYULU BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİRİYORUZ

Sendikal harekete yeni bir ufuk açtıklarını ifade eden Arslan, “Kavga etmeden, çatışmadan, polisle jopla, TOMA’larla karşılaşmadan, güvelik güçleriyle işçilerimizin omuz omuza yürüdüğü farklı eylemi gerçekleştiriyoruz. Bunun adı da sağduyudur. Biz mücadelemizde sağduyuyu elimizden bırakmıyoruz. Bizi işsiz bırakanlara bile hitap ederken üslubumuza dikkat ediyoruz. Tek amacımız var o da işimizi geri almak” dedi.

Emek ve Adalet Yürüyüşü Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın açıklamasının ardından başladı.

KIZILCAHAMAM HALKI YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ SELAMLADI

Emek ve Adalet yürüyüşçüleri Kızılcahamam içerisinden geçerken Kızılcahamam halkı tarafından coşku ve sevinçle karşılandı. Esnaf ve çocuklar el sallayarak, alkış tutarak yürüyüşümüze destek verdiler. Kızılcahamam Belediyesi yürüyüşçülere kahvaltı ikramında bulundu. Kahvaltıdan sonra 8 kilometre yol kat eden yürüyüşçülerimiz AHİD Sincan Şubesi Seğmen Halay Ekibi tarafından karşılandı.