Ana Sayfa » Haberler » “EMEK VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ” 3. GÜNÜNDE BÜTÜN EMEKÇİLER İÇİN “ADALET”

“EMEK VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ” 3. GÜNÜNDE BÜTÜN EMEKÇİLER İÇİN “ADALET”

Bolu Belediyesi başta olmak üzere CHP ve HDP’li belediyelerde işten çıkarılan, işyerleri değiştirilen ve sendikal baskıya maruz kalan emekçilerin hakkı için başlattığımız “Emek ve Adalet Yürüyüşü”müz, 2 gün ve 34 kilometreyi geride bıraktı.

Yürüyüşün 3. Günü Bolu Yeniçağa’dan sabah saat 10.00’da başladı. 300 kişilik grup Yeniçağa’dan Gerede istikametine doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Bugünkü yürüyüşümüze İstanbul 7 No’lu Şube Başkanlığımız destek veriyor.

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada, “Bizim bir tek amacımız ve gayemiz var; işçi kardeşlerimizin işlerine tekrar iade edilmesi. Söz verip sonra da sözünde durmayarak işçi kardeşlerimizi sokağa bırakanlara sesleniyoruz, derhal bu inadınızdan geri dönün. 51 gündür eylem yapıyoruz. Kayalardan ses var, yürüdüğümüz ormanlardan ses var ama sizlerden söz yok. Sizin için işçiler bu kadar mı kıymetsiz? Sizin için emekçilerin hiç mi değeri yok?” diye konuştu.

GENEL BAŞKANIN MESAJI OKUNDU

Özdemir, konuşmasının sonunda Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın Mahmut Arslan’ın yürüyüşçülere gönderdiği mesajı işçilere okudu.

İŞE DÖNÜNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Bolu Belediyesinden işten çıkartılan 2 çocuk babası üyemiz Murat Dişmen de geçen sene işkur’da çalışırken ihtiyaca binaen 3 ay önce şirkete geçirildiğini dile getirerek, “Biz seçimden önce işe girdik, ihtiyaca binaen alındığımız için işe başlatıldık. Bolu Belediye Başkanı  ile seçimden önce üç defa görüşme şansımız oldu. Üçünde de bizlerin zor şartlarda çalıştığımızı, emeğimizi ve hakkımızı alamadığımızı, maaşlarımızın düşük olduğunu söyledi. Bir de hiçbir işçiyi işten çıkarmayacağını söyledi” şeklinde konuştu.

“Tanju Özcan, Bize işten çıkartıldıktan sonra yaptığı toplantıda, ‘Sendika sizi kullanıyor, kendinizi kullandırtmayın’ dedi” ifadelerini kullanan Dişmen, şunları kaydetti: “Biz de kendisine şu cevabı verdik; burada başkana sen bizi çıkartarak hata yaptın dedim. ‘Evet, hata yaptığımı kabul ediyorum’ ‘Çadırı kaldırırsanız sizi alacağım’ dedi. Kendisi CHP il başkanlığından baskı olduğunu, işçi alamadığını, il başkanlığının kendisini sıkıştırdığını beyan etti. İki tane çocuğum var. Birisi bipolar hastası, onun ilaçları çok pahalı. İlaçlarımı alamıyorum. Burada 2 tane çocuğumu üniversitede okutuyorum. Evim kira. Çok mağdurum. Biz hakkımızı alana kadar yürüyeceğiz. Yürüyüşten sonra işe geri alınana kadar çadırı kaldırmayacağız. İşe dönünceye kadar mücadelemiz sürecek.”

BİZ SÜPÜRGEMİZLE KÜREĞİMİZİ İSTİYORUZ

Bolu Belediyesinden işten çıkartılan Adil Alagöz de “Ben 5-6 ay İşkur üzerinden temizlik işçisi olarak çalıştım. İşimizi beğendiklerinden dolayı bizi şirkete aldılar. Biz 4 ay da bu şirkette çalıştık. Hiçbir gerekçe göstermeden Tanju Özcan Başkan bizim işimize son verdi. Ben iki tane çocuk okutuyorum. Evim kira. Şu anda da çalışanım yok.” dedi.Tanju Özcan’ın çadır eylemine devam ederken kendilerini topladığını aktaran Alagöz, “Bize ‘Sizi bayramdan sonra geri alacağım” dedi. ‘Çadırı kaldırın, çadırı kaldırdıktan sonra sizi üçer üçer, beşer beşer geri alacağım’ dedi. Biz de kendisine güvenmedik. Biz temizlik işçisiyiz. Biz masa başı iş istemiyoruz. Biz süpürgemizle küreğimizi istiyoruz. Biz kendisinden başka bir şey istemiyoruz” şeklinde konuştu.

YENİÇAĞA BELEDİYESİ’NDEN YÜRÜYÜŞÇÜLERE DESTEK

Bu arada, Yeniçağa Belediye Başkan Vekili Nusret Soysal ve Belediye Meclis Üyeleri yürüyüş yapan ekibi ilçe girişinde karşılayarak, yürüyüşlerine destek verdi.