Ana Sayfa » Haberler » ELAZIĞ ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ELAZIĞ ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Elazığ Şubemizin 8. Olağan Genel Kurulu, 3 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Pirinççi, AK Parti Elazığ Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığ Şube Başkanımız Kazım Cavlı, Muş Şube Başkanımız Yaşar Kalır, Malatya Şube Başkanımız Bünyamin Geleri, Diyarbakır Şube Başkanımız Ercan Kahraman, Bingöl Şube Başkanımız Abdülmecit Akdemir, Memur-Sen Elazığ İl Başkanı İbrahim Bahşi, Bem Bir-Sen Elazığ İl Başkanı Selim Nazırlı, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Elazığ Şube ve İl Başkanları, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının Elazığ temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Arslan: “Elazığ, ülkemizin birlik ve beraberliğinin de sembolü”

Elazığ Şubemizin Genel Kurulu’nun Elazığ’a ve emekçilere hayırlar getirmesini temenni eden Genel Başkanımız Mahmut Arslan; “Elazığ’daki sendikal mücadelemizi 1994 yılında başlatıp bugünlere gelmemize destek veren bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. O ilk günkü mücadelemizin içerisinde yer alıp hâlâ belediyemizde çalışan kardeşlerimiz var. Elazığ’da 27 yıllık bir geçmişimiz var. İnşallah bu 27 yılları katlayarak devam edeceğiz” dedi.

Elazığ’ın ülkemizin birlik ve beraberliğinin de sembolü şehirlerimizden biri olduğunu kaydeden Arslan; “Elazığlı kardeşlerimiz ülkemizi içeriden ve dışarıdan bölmek isteyen uluslararası emperyalist güçlere ve ihanet şebekelerine hiçbir zaman fırsat vermediler” dedi.

“Ülkemizin dayanışmasını tehdit eden unsurlar oldu”

Son yıllarda yaşanan ulusal ve uluslararası gelişmelere değinen Arslan; “2013’te başlayan Gezi Olayları’yla ülkemize yaşatılan darbe girişimleri, 15 Temmuz, 17-25 Aralık ve benzeri şu anda Ukrayna-Rusya Savaşı, uluslararası finans çevrelerinde geliştirilen yeni kriz alanları. Bütün bunların her birisi Türkiye’nin istikrarını, birlik ve beraberliğini, dayanışmasını tehdit eden unsurlar olmuştur. Türkiye, bir taraftan kendi geleceğini inşa ederken, diğer taraftan içeride ve dışarıda bulunan ihanet şebekeleriyle de mücadele etmek zorunda kaldı” diye konuştu.

“EYT, IMF’nin bize attığı bir kazıktır”

EYT sorununun IMF’nin Türkiye’ye attığı bir kazık olduğunu ve 23 yıldır düzeltilmeye çalışıldığını kaydeden Arslan, şu ifadelere yer verdi: “2013 yılında Türkiye’nin IMF’yle olan bütün ilişkileri kesildi ve bundan sonra IMF’yle hiçbir program yapılmayacağı ilan edildi. 17 yıla yakın zaman geçti, Allah’a çok şükür IMF kapılarına mahkûm edilmedik ama ne yazık ki bizi onlara mahkûm etmek isteyen siyasetçiler var. IMF’nin bize attığı son kazık EYT konusudur. Kanuna rağmen ne yazık ki 99 öncesi işe girenler EYT’yle karşı karşıya kaldılar. 1999 Temmuz ayında, Ankara Kızılay’da, ‘Mezarda emekliliğe hayır!’ diye hep beraber bağırmıştık. IMF, primlerini ödediği hâlde çalışanlarımızın emeklilik haklarını elinden aldı. EYT’yi 23 yıl sonra düzeltmeye çalışıyoruz. IMF ile 18 defa anlaşma yapıldı. Her anlaşma ekonomik, sosyal krizlere neden oldu. Cumhurbaşkanımız, IMF defterinin kapatıldığını defalarca vurguluyor. Bu, ülkemizin bağımsızlığı için önemlidir. IMF baskılarına, terör örgütü saldırılarına rağmen ayakta kalıyorsak, çok ciddi bir başarı öykümüzün olmasındandır. Ama bunun bir de bedeli oluyor ve bunu ülkece ödemek zorunda kalıyoruz. Bu topraklar, bedelleri ödenmeyecek kadar büyük ve kutsal topraklardır” ifadelerine yer verdi.

“Ek zam taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz”

Yaşanan enflasyon artışları nedeniyle yapılan iyileştirme ücretlerinin gerekliliğini vurgulayan Arslan, şunları söyledi: “Ocak ayından bu yana enflasyon rakamları ortada. Kadrolu arkadaşlarımızın toplu sözleşmesi yapılırken enflasyon bu kadar yüksek değildi. Enflasyona bağlı sözleşme metni yazılmamış. O günkü şartlar doğrudur belki. Bugün artık sembolik hale geldi. Emekçi arkadaşlarımızın ek zam talebinden daha doğal ne olabilir? Sayın Cumhurbaşkanımız bunun farkında olarak inisiyatifler aldı. Asgari ücreti yüzde 50’den fazla artırdı çünkü toplumun buna ihtiyacı var. Kamuya, belediyelerimize düşen bunun altında kalmamak, üzerine çıkmaktır. Hep beraber bu sorunları çözeceğiz. Bu, kardeşlik hukukun gereğidir.”

Kamu Çerçeve Protokolü

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın iradesiyle 1 milyona yakın taşeron işçisinin kadroya alındığını hatırlatan Arslan; “Kadro alamayan 70-80 bin civarında işçi var. Sayın Bakanımızla geçen yıl Kamu Çerçeve Protokolü’nü yaparken; 696 ile kadroya geçen arkadaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi, emeklilik, tayin, becayiş gibi sorunların çözümü, geçici mevsimlik işçilerin sorununun, Orman Genel Müdürlüğü’ndeki, şeker fabrikalarındaki, ÇAYKUR’daki arkadaşlarımızın kadro sorununun çözümü ve 696 kapsamına giremeyenlerin kadrolarının verilmesi konularında 3 tane anlaşma yaptık, sözleşmeye de koyduk. Bu sorunların çözülmesi noktasındaki aciliyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza hatırlatıyoruz. Taleplerimizi ısrarla sürdürmeye devam ediyoruz.”

Özdemir: “Artık Türkiye’de farklı bir sendikal anlayış var”

Divan Başkanı olarak konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, taşeron sorununu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın liderliğinde HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in çözdüğünü söyledi.

Sendikamızın Genel Kurullarının her zaman birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştiğini kaydeden Özdemir;  “Artık Türkiye’de farklı bir sendikal anlayış var. Artık 30-40 sene önceki gibi kavga çıkaran, topluma zarar veren sendikal anlayış elhamdülillah Türkiye’de bitmiştir” dedi.

Genel kurulda AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Elazığ Şube Başkanımız Kazım Cavlı, Memur-Sen Elazığ İl Başkanı İbrahim Bahşi ve Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan da birer selamla konuşması gerçekleştirerek, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Elazığ Şube Başkanımız Mustafa Bahçeci Oldu

Genel kurulda yapılan seçimde Şube Başkanlığına Mustafa Bahçeci seçilirken, şube başkan yardımcılıklarına ise Gökhan Arpa, Ahmet Doğan ve Muhammed Değirmenci seçildiler.