Ana Sayfa » Haberler » BURSA ŞUBEMİZİN 10. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BURSA ŞUBEMİZİN 10. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa Şubemizin 10. Olağan Genel Kurulu, 17 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği Genel Kurula; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Öz İplik-İş Genel Başkanı Rafi Ay, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Güven Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yılmaz, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Yavuz, Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy, Çanakkale Şube Başkanımız Vedat Yılmaz, Balıkesir Şube Başkanımız Savaş Dal, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Abdullah Kaya, İstanbul 3 No’lu Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Nizamettin Yurul, İstanbul 9 No’lu Şube Başkanımız Emrullah Aslan, İstanbul 10 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Şimşek, İstanbul 11 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Göktürk, İstanbul 12 No’lu Şube Başkanımız Ramadan Aygün, Sakarya Şube Başkanımız M. Mesut Gökdemir, Genel Disiplin Kurulu Üyemiz Nevin Er, Genel Başkan Danışmanımız İbrahim Güleş, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Bursa Şube ve İl Başkanları, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

“Bursa Teşkilatımızın Önemli Çınarlarından Biridir”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bursa’nın, Hizmet-İş Sendikamızın 44 yıllık tarihinde 35 yılı dolu dolu yaşayan bir şehir olduğunu söyledi.

Arslan, “Osman Gazi tarafından Bursa’da temeli atılan Osmanlı Devleti ve devamı niteliğindeki Türkiye, ulu bir çınar olarak büyümeye devam ediyor. Bursa Şubemiz de HAK-İŞ’in ve Hizmet-İş Sendikamızın önemli çınarlarından biridir, en büyük şubemizdir” dedi.

Arslan’dan, Bursa Şubemizin kuruluşundan bugüne emeği geçen teşkilat mensuplarımıza teşekkür

Genel Başkanımız Arslan, Bursa Şubemizin kuruluşundan bugüne emeği geçen teşkilat mensuplarımıza teşekkür etti. Arslan, “İlk Bursa Şube Başkanımız Mustafa Turan’a, HAK-İŞ’in ilk il başkanlarından olan ve genel merkezimizde uzun süre görev yapan Recep Özcan’a, ikinci şube başkanımız Yaşar Yel’e, şube yönetiminde görev yapan Arif Kelebek’e, Ahmet Durmuş’a, üçüncü şube başkanımız Mehmet Keskin’den İsmail Erman’a kadar bizimle ilk günden itibaren yol arkadaşlığı yapan, her haliyle bu davaya hizmet eden tüm emekçi kardeşlerimize, dostlarımıza özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Arslan, Bursa Şube Kurucu Teşkilat Sekreterimiz merhum Cemalettin Bilek ile Eski Bursa Belediye Başkanı Hikmet Şahin’i de rahmetle andı.

Arslan, Bursa Şubemizi örgütlenme başarısından dolayı tebrik etti

Bursa Şubemizin örgütlenme noktasında ilk sırayı alma başarısını kaydettiğini belirten Arslan, 73 şubemiz içinde 13 bin üyeyle en yüksek rakama ulaşan Bursa Şubemizi örgütlenme başarısından dolayı tebrik etti.

İmzalanan en son toplu iş sözleşmesinin yaşanan sıkıntılı sürece rağmen uzlaşmayla sonuçlanmasının önemine değinen Arslan, sözleşmeye katkısından dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

“Bursa’da 1992’de 52 Saat Süren Grevimizi Zaferle Sonuçlandırdık”

Arslan, 1992 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Merhum Teoman Özalp döneminde gerçekleştirilen grevi hatırlattı. Arslan, “Geçmişte Bursa’da toplu iş sözleşmesinde yaşadığımız ciddi bir kriz vardı. Rahmetli Teoman Özalp’in belediye başkanlığı yaptığı dönemdeki ekibi HAK-İŞ karşıtıydı ve bizimle toplu iş sözleşmesi pazarlık masasına oturmadılar. Büyük bir mücadele ile son dakikada toplu iş sözleşmesini imzaladık ama hâlâ birileri HİZMET-İŞ Sendikamızı burada istemiyordu. 1992 yılının Ocak ayında en kısa ve en etkin grevimizi burada yaptık. Geçici ve kadrolu bütün işçilerin sendikamızın arkasında güçlü bir şekilde yer aldığı görülünce bize toplu iş sözleşmesinden yüzde 60’tan fazlasını vermeyenler, 52 saatlik görevden sonra yüzde 145’e imza attılar. Bu, tarihi mücadelenin tarihi bir zaferle sonuçlanmasıdır” ifadelerine yer verdi.

“28 Şubat Sürecinde Tasfiye Etmeye Çalıştılar, Başaramadılar”

Arslan, “28 Şubat’ta demokrasiden yana tavır aldığımız için sendikamızı Bursa’da tasfiye etmeye çalıştılar. BUSKİ’de direniş gerçekleştirdik. Tehdit ve baskılara rağmen Bursa işçisi sendikasına sahip çıktı, bizi tasfiye edemediler” dedi.

“Kadrolu-Şirket Ayrımı Olmayan Bir Modeli Hayata Geçirmeye Çalışıyoruz”

Konuşmasında taşeron işçiliğiyle mücadeleye de değinen Arslan, taşeron işçilerine kadro verilmesini Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformu olarak değerlendirdi.

Kadrolu işçiler ile taşerondan belediyelerin şirketlerinde sürekli işçi pozisyonuna atanan işçilerin haklarının eşitlendiğini belirten Arslan, toplu iş sözleşmeleriyle aradaki ücret mesafesini kapatarak kadrolu-şirket ayrımı olmayan bir modeli hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

“Zincir Marketlerde Daha Ciddi Denetimlere İhtiyaç Var”

Arslan, kaldırılan KDV ve vergilere rağmen zincir marketlerin ürün fiyatlarında indirim yapmamasına da değindi. Düzenli bir denetim yapılması gerektiğini vurgulayan Arslan, şunları söyledi: “Yüksek enflasyonun ve dövizin toplumun tüm kesimlerine çok ağır bir fatura yüklediğini görüyoruz. Yapılan onca düzenlemeye rağmen zincir marketler fiyatlarını düşürmüyorlar. Bu, küresel kapitalizmin pazar ekonomisinin basit bir göstergesidir. KDV’lerin, vergilerin düşmesine rağmen daha fazlasını isteyip fiyatları artırmaya devam eden azınlık bir kesim var. Bunu şiddetle kınıyoruz. Bugün, tüm bu düzenlemeleri yok sayan, sürekli daha fazla kazanma derdine düşmüş bu insanlara söyleyecek sözümüz olmalı. Daha ciddi denetimlere ihtiyaç var.”

Genel Kurulda Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Kurucu Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Öz İplik-İş Genel Başkanı Rafi Ay, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Yavuz ve Genel Disiplin Kurulu Üyemiz Nevin Er de bir konuşma gerçekleştirerek, genel kurulun hayırlı olmasını temennisinde bulundular.

Mustafa Yavuz Yeniden Şube Başkanı Seçildi 

Genel Kurul da yapılan seçim sonucunda Mustafa Yavuz yeniden Bursa Şube Başkanlığımıza seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise; Şebnem Arda, Ramazan Uçar, Raif Balkan ve Abdullah Yavuz oldu.