Ana Sayfa » Haberler » BOLVADİN’DE SENDİKAMIZA TOPLU KATILIM VE SÖZLEŞME TÖRENİ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BOLVADİN’DE SENDİKAMIZA TOPLU KATILIM VE SÖZLEŞME TÖRENİ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız ile Bolvadin Belediyesi arasındaki TİS töreni ve belediyenin sürekli işçisi olan 300 işçinin sendikamıza toplu katılımı gerçekleştirildi.

Bolvadin Belediyesi ile HİZMET-İŞ Sendikamız arasındaki toplu iş sözleşme töreni ile, 696 sayılı KHK ile belediyenin sürekli işçisi olan 300 işçinin sendikamıza toplu katılım töreni birlikte gerçekleştirildi.

Katılım ve imzaların birlikte gerçekleştirilmesiyle iki sevincin bir arada yaşandığı törene Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekilli Av. Ali Özkaya, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Ege Bölge Başkanımız Ahmet Özen, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Dayı, işyeri sendika temsilcilerimiz Halil Gezgin, A. Kadir Ceylan Evsen, Uğur Selçik ve çok sayıda emekçi katıldı.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ ÖZ: BÜTÜN ARKADAŞLARIMIZIN HAKKINI VE HUKUKUNU GÖZETİYORUZ

Törende bir konuşma yapan Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “696 sayılı KHK ile taşeron sisteminden vazgeçilerek, kamuda iş yapan taşeron firmalarda çalışan emekçilerin kamu kurumlarında sürekli işçi pozisyonuna atanmasının emekçiler, sendikalar, kamu kurumları ve ülkemiz açısından faydalı sonuçlar doğuracağını söyledi.

Öz, taşeron düzenlemesi yapılırken kurumlar ve emekçiler arasında ayrım yapılmadığına dikkat çekti.

Kadro meselesinin Türkiye’nin gündemine AK Parti iktidarı öncesinde de birkaç kez geldiğini, ancak kapsamlı bir çalışma yapılmadığını kaydeden Öz, “Ecevit döneminde Türk-İş ile protokol imzalandı. Ama sadece bir kurumda çalışanlara kadro verildi. 2007 yılında kadro gündeme geldi. 216 bin arkadaşımız kadroya geçirildi ve hiçbir ayrım yapılmadı. Bugün 696 sayılı kararname yürürlüğe girdi, yine hiçbir ayrım yapılmadı. Taşeron emekçilerin sorunlarını kendilerine dert edinen Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bugün bunun mutluluğunu yaşamamız gerekiyor. 900 bin emekçi arkadaşımız bundan istifade edecekler ve artık daha güvenli bir şekilde evlerine ekmek götürebilecekler” şeklinde konuştu.

Taşeron düzenlemesinin aslında uluslararası arenaya karşı bir başkaldırı olduğunu belirten Öz, “Uluslararası arenaya baktığımız zaman taşeron uygulamasının yaygın olduğunu ve teşvik edildiğini görüyoruz. Uluslararası kurumlar kamuda işçi çalıştırılmasını istemiyor. Türkiye’deki taşeron düzenlemesi dünyadaki uygulamanın tam tersi bir uygulama olmuştur. Cumhurbaşkanımız her şeye rağmen, ‘benim işçim kendi çalıştığı kurumda daha verimli olur’ dedi. Bu aslında uluslararası arenaya bir başkaldırıdır” ifadelerini kullandı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir kısım çevrelerin, taşeron emekçilerin kadrolu olmaları durumunda çalışmayacaklarını yahut verimli olmayacaklarını öne sürdüğünü hatırlatan Öz, “’Kadrolu olurlarsa çalışmazlar’ dendi. Geçmişte kadro verilen arkadaşlarımız gece-gündüz çalışıyorlar. Bunlar gerçekçi değil” dedi.

Kadro düzenlemesinde, KİT olarak isimlendirilen bazı kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin kapsam dışı kalmış olmasına da değinen Genel Başkan Vekilimiz Öz, düzenlemenin bazı eksiklikleri olmakla birlikte bu eksikliklerin zamanla giderileceğini belirterek, şöyle konuştu: “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak baştan beri tüm çabamız, hiçbir kurum ve sendika ayırt edilmeksizin bütün taşeron emekçilerin kadro almasıydı. Çalışmalarımızı aynı istikamet ve aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Eksikliklerin bir an önce giderilip, KİT’lerde çalışan arkadaşlarımızın da kapsama alınacağını düşünüyorum. Bundan umutluyuz.”

YEVMİYELERDE YÜZDE 28 ORANINDA ARTIŞ SAĞLANDI

Bolvadin’de iki mutluluğu birlikte yaşadıklarına dikkat çeken Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Burada bugün iki ayrı sevinci yaşıyoruz. Birinci mutluluğumuz, uzun yıllardır üyemiz olan arkadaşlarımız için imzalayacağımız toplu iş sözleşmesidir. İkincisi, daha önce taşeron şirkette çalışıyor olup şimdi belediyenin sürekli işçisi olan arkadaşlarımızın sendikamıza katılım kararıdır. 300 civarındaki arkadaşımızın kararını kutluyor, sendikamıza hoş geldiniz diyorum. Diğer taraftan imzalayacağımız sözleşme ile enflasyonun iki katı artışı almış bulunuyoruz, tüm arkadaşlarımıza ve belediyemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Toplu katılım ve sözleşme töreninde Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ile Hatice Dudu Özkal, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Kütahya Şube Başkanımız Ahmet Özen, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Dayı da bir selamlama konuşma yaptılar.

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekilli Av. Ali Özkaya, taşeron düzenlemesini değerlendirdi. Özkaya, “Aslında bunun adı tam bir kadrodur. Artık işten çıkarılma korkusu olmayacak. Kimse işini yapan birisini işten çıkaramaz. İşiniz garanti. Adına daimi yahut sürekli denilmesi durumu değiştirmez. Adına değil kanunun içinde ne yazıyor ona bakın. Çalışan herkes emekli olduğu güne kadar belediyenin işçisidir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal, “İmkânlarımıza ve durumumuza göre hizmet etmeye çalıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. Derdimiz hizmettir. İstismar etmeden hizmet etmek gerekiyor” dedi.

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, “Bİz bu millete hizmetkâr olma yolunda yürüdük. Geldiğimizde belediye çalışanları maaşlarını bile doğru düzgün alamazken onları düzeltmeye çalıştık. Emekten alın terinden tasarruf edilmeyeceğini öğrendik ve bu şuurla çalışıyoruz. Ak Parti’nin 2023, 2053 ve 2017 hedeflerine Bolvadin’i taşıyacağız. Taşerondan gelen çalışanlarımız sendikal güvenceyle bir zırh daha edinmiş oldular. Toplu sözleşme ile yaptığımız artış hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Ege Bölge Başkanamız Ahmet Özen, “HİZMET-İŞ Sendikamız ilk defa Afyon’da Bolvadin’de örgütlenmiştir. Daha sonra Bolvadin’in bütün beldeleri HAK/İŞ’li olmuştur. Gönül rahatlığıyla geldiğim beldelerden biridir burası. Taşeron sorununun çözümü için Cumhurbaşkanımız kararlı ve ısrarlı oldu. Bir diğer kararlı ve ısrarlı kişi ise HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’dır. İkisi işin peşini bırakmadılar. İkisine de teşekkür ediyoruz” dedi.

Ak Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını niyaz ederek, “Bizler alın teri kurumadan hakkın verilmesine inanan insanlarız. Ak partili belediyelerimiz buna riayet ediyor” dedi.

Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Dayı da AK Parti’nin yaptığı yatırımlara dikkat çekti.