Ana Sayfa » Haberler » BOLU’DA OTURMA EYLEMİMİZ İKİNCİ GÜNÜNDE DEVAM EDİYOR

BOLU’DA OTURMA EYLEMİMİZ İKİNCİ GÜNÜNDE DEVAM EDİYOR

Bolu Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin baskıyla sendika değiştirmeye zorlanması ve 97 işçinin işten atılmasını protesto amacıyla başlattığımız oturma eylemimiz devam ediyor.

Bolu Belediyesi önünde devam eden protesto oturma eylemine Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Celal Yıldız, Genel Sekreter Yardımcımız Remzi Karataş, Bolu İl Başkanımız Hacer Çınar, işten atılan işçiler ile işyerleri değiştirilen işçiler katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir eylemin ikinci gününde bir açıklamada bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP’li belediyelerde HİZMET-İŞ üyelerine karşı kıyım başlatıldığını belirten Özdemir, “Üyelerimiz zorla ve tehditle istifa ettiriliyor, işyerleri değiştiriliyor ve işten atılıyor. Bunun bir örneğini Bolu’da görüyoruz. Üyelerimiz ilk olarak sendikamızdan istifa ettirildi, istifa etmeyenlerin işyeri değiştirildi, büro personelleri farklı yerlere sürüldü. Şimdi de 97 arkadaşımız işten atıldı. Biz buna tepki gösteriyoruz. Biz Tanju Özcan’ı uyardık. Bu insanlara zulüm etmeyin, işçilerin hür iradesine pranga vurmayın, insanların ekmeğiyle oynamayın, dedik ama dinlemedi. En sonunda bir arkadaşımız neredeyse canından oluyordu; iki çocuğunu geride bırakarak intihara kalkıştı. Biz bu arkadaşlarımızın işlerine iade edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

EMEKÇİLERİN İŞTEN ATILMASINI BÜTÇEYLE İLGİLİ YOK

İşçilerin bu şehrin emekçileri olduğunu hatırlatan Özdemir, “Buradaki 97 arkadaşımızın işten atılarak bütçe açığının kapatılacağına inanmıyoruz. İşçiler olmasa belediyeler olmaz. Türkiye genelindeki bu kıyımın durdurulmasını istiyoruz. Bu arkadaşlarımız HİZMET-İŞ’ten istifa ettirilip diğer sendikaya üye yapılan arkadaşlarımız. Ancak burada Belediye-İş sendikasını göremiyoruz. İzinlerimizi aldıktan sonra burada çadır kuracağız, öte yandan imza kampanyası başlattık, vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler, destekler alıyoruz, başkandan rica ediyoruz, bu arkadaşları ekmeksiz bırakmayın. Önümüz Mübarek Ramazan ayı, arkası bayram, herkesin çoluk çocuğu var” dedi.

EYLEMİMİZ İŞÇİLER İŞE İADE EDİLENE VE ZULÜM BİTENE KADAR SÜRECEK

Bolu’ya bahar geldiğini iddia edenlerin olduğunu söyleyen Özdemir, “Bolu’ya bahar gelmedi, Bolu’ya zulüm geldi, bakın insanlar sokakta, ekmeksiz aşsız kaldı. Biz insanların yüzüne mutluluk geldiğini görmüyoruz. Biz 15 yıldır hiçbir kimseye sendika değiştirmesi için baskı yapmadık. Bu şekilde ne sendikacılık olur ne de belediyecilik olur. Buradan başkanımızı son kez uyarıyoruz. Derhal bu garibanları işlerini iade edin. İade etmediğiniz sürece bizim direnişimiz sonuna kadar sürecek” diye konuştu.