Ana Sayfa » Haberler » BOLU BELEDİYESİ ÖNÜNDE 1 MAYIS BASIN BİLDİRİSİNİ OKUDUK

BOLU BELEDİYESİ ÖNÜNDE 1 MAYIS BASIN BİLDİRİSİNİ OKUDUK

Bolu Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin baskıyla sendika değiştirmeye zorlanması ve 97 işçinin işten atılmasını protesto amacıyla başlattığımız oturma eylemimiz 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde devam ediyor.

Bolu Belediyesi Önünde 1 Mayıs Basın Bildirisi Denetleme Kurulu Başkanımız İdris Ersoy Tarafından okundu.

Sendikamız HİZMET-İŞ üyesi yüzlerce işçi 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı meydana geldi. Kutlamalara kadını-erkeği, yaşlısı-genci, üç yüzden fazla emekçi yoğun ilgi gösterdi.

Mitinge, Bolu ve çevre illerden katılan onlarca HİZMET-İŞ’li emekçi, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ ve Türkiye sevdalısı vatandaşlar, HİZMET-İŞ Genel Denetleme Kurulu Başkanımız ve Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy, Genel Sekreter Yardımcımız Remzi Karataş, Bolu İl Başkanımız Hacer Çınar, Sakarya Şube Başkanımız Mehmet Mesut Gökdemir, Kastamonu İl Başkanımız Mustafa Çağlı, Zonguldak İl Başkanımız Güven Kaya, Eskişehir İl Başkanımız Ayşegül Durur, Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Ankara Ankara 7 Nolu Şube Başkanımız Mustafa Genç, Teşkilatlanma Uzmanımız Ahmet Beğendi, ve Şubelerimizin yönetim kurulu üyeleri,   HAK-İŞ’e bağlı sendikaların yüzlerce üyesi katıldı.

KAZA GEÇİREN EMEKÇİLER ANILDI

Program, Şanlıurfa’ya 1 Mayıs kutlamaları için giden işçi kardeşlerimizi taşıyan otobüs kazasında yaşamını yitiren işçilerimizin ruhlarına Fatiha okunmasıyla başladı.

Alanda toplanan kalabalığa seslenen Genel Denetleme Kurulu Başkanımız İdris Ersoy, Boluluları ve tüm katılımcıları selamladı.

Ersoy, alanı dolduran emekçileri selamlayarak başladığı konuşmasında şunları aktardı;  “HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak, Türkiye’nin işçileri, memurları, kamu çalışanları, emeklileri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, engellileri, meslek sahipleri, işsizleri ve sivil toplum kuruluşları olarak, tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün 1 Mayıs’ta alanlardayız. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak, 1 Mayıs’ı Şanlıurfa’da kitlesel olmak üzere 81 ilde ve tüm Türkiye’de hep birlikte, coşkuyla, heyecanla kutluyoruz. Bizler, haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, insanca hayat ve adil bir dünya için alanlardayız”  diye konuştu.

Sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklar için meydanları doldurduklarını belirten Ersoy, “Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, işten atılmalara, yeni özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya, insan onuruna yakışmayan her türlü işe ve her türlü davranışa HAYIR diyoruz” dedi.

ENGELLER KALDIRILSIN

Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Ersoy, “Sendikalı olduğu için işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın geriye götürülmemesini, aksine güçlendirilmesini, işsizlikle daha etkin mücadele edilmesini istiyoruz.

Ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz” dedi.

“BU BAŞARI HEPİMİZİN”

Emekçiler için 2007 yılında başlatılan taşeron mücadelesinin sonunda 1 milyona yakın emekçinin kadrolu olduğunu hatırlatan Ersoy, “Bu mücadelemizi hep birlikte kazandık. HİZMET-İŞ’e inandınız, güvendiniz. Bizler de güveninizi boşa çıkarmadık. Bu başarı hepimizin başarısıdır. Kadroya geçemeyen başta KİT’ler olmak üzere yemekhane çalışanları, HBYS çalışanları, joker çalışanları, kiralık araç şoförleri ve yüzde 70 kapsamına giremeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.

ENFLASYON FARKINI TALEP EDİYORUZ

Kadroya geçen işçilerin sorunlarıyla ilgileneceklerini belirten Ersoy, “Taşerondan kadroya geçen işçilerimize enflasyon farkını talep ediyor,

herkesin barış ve istikrar içerisinde, huzur ve güven ortamında, birlik ve dayanışma içerisinde yaşadığı bir Türkiye istiyoruz” dedi.

TAAHHÜTÜNÜZÜ YERİNE GETİRİN

Hak için, zulme dur demek için Bolu’da olduklarını ifade eden Ersoy, “Bolu Belediyesi’nde üyemiz İşçilere yönelik İşyeri Değiştirme Baskısına, haksız ve sebepsiz işten çıkarmalara dur demek için, Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan 97 emekçinin işe geri alınması için buradayız. Bugün 1 Mayıs’ta, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı Noter huzurunda verdiği “Hiçbir emekçiyi işten çıkarmayacağım” şeklindeki taahhüdünü yerine getirmeye bir kez davet ediyoruz. Kendisini işyeri barışını yeniden tesis etmeye çağırıyoruz” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a yanlış yolda gittiğini hatırlatan Ersoy, “Liyakatiyle çalışan emekçileri mağdur etmeye hakkınız yok. Sizi kınıyor ve tekrar uyarıyoruz. HİZMET-İŞ olarak, emek kavgası için burada bir oturma eylemi başlatan emekçi arkadaşlarımıza destek olmak için buradayız” şeklinde konuştu.

EMEKÇİLERİN KİMSESİZ DEĞİLDİR

HİZMET-İŞ olarak bütün mazlumların bizden alacağı var şiarıyla yola çıktıklarını belirten Ersoy, “Bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz ve hiçbir emekçinin hakkını zalimlere yedirmemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mobbinge, kıyıma, zulme, adaletsizliğe HAYIR diyoruz. Emekçilerin kimsesiz olmadığını göstermek için Bolu’dayız. Tüm Türkiye’deyiz. Bugün Bolu’dan emek, barış özgürlük ve demokrasi için haykırıyoruz! Yaşasın emeğin dayanışması, yaşasın bağımsız sendikal mücadelemiz, yaşasın Türkiye 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü Bolu’da, Türkiye’de ve Dünyada tüm emekçilere kutlu olsun” dedi.

1 Mayıs Bildirisi’nin okunmasının ardından Bolu Belediyesi’nin önüne siyah çelenk bırakıldı.