Ana Sayfa » Haberler » BM’DEN HAK-İŞ’İN MEKTUBUNA CEVAP

BM’DEN HAK-İŞ’İN MEKTUBUNA CEVAP

BM: İSRAİL’E YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HATIRLATIYORUZ

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut ARSLAN’ın, 17 Mayıs 2019 tarihinde İsrail hapishanelerindeki masum Filistinli mahkumlara karşı uygulanan insanlık dışı muamelelere dikkat çekmek ve mahkûmiyetlere son verilmesi için BM Genel Sekreteri António Guterres’e yazdığı mektuba, BM’den cevap geldi. 

Genel Başkanımız Arslan’a İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumları gündeme getirmesi dolayısıyla teşekkür ile başlanan BM mektubunda, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin tutuklular konusunda İsrail’e yükümlülüklerini hatırlattığı ve hatırlatmaya devam edeceği ifade edildi.

BM Genel Sekreteri António Guterres adına Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofis sorumlusu Peggy Hicks imzasıyla gönderilen cevabi mektupta, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın Uluslararası Kudüs Ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanlığı sıfatı kabul edildi. BM mektubunda şunlar kaydedildi:

            “Sayın Mahmut Arslan,

17 Mayıs 2019 tarihinde İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlarla ilgili mektubunuz için teşekkür ederim.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yıllardır tutuklulara yapılan muameleyi yakından takip etmektedir. İHYK’nın (Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği), İnsan Hakları Konseyi Kararları S-9/1 ve S-12/1’e uygun olarak, İnsan Hakları Konseyi’ne vermiş periyodik raporlar, devamlı olarak yapılan kötü muamele ve işkence iddiaları dâhil, Filistinli tutuklulara gösterilen muamele ile alakalı endişesini konu almaktadır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bilhassa tutuklular hususunda uluslararası insan hakları ve uluslararası insan hukuku yükümlülüklerini yerine getirmesi için İsrail’e zorunluluklarını/yükümlülüklerini hatırlatmıştır ve hatırlatmaya da devam edecektir.”

HAK-İŞ Genel Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, 17 Mayıs 2019 tarihinde İsrail hapishanelerindeki masum Filistinli mahkumlara karşı uygulanan insanlık dışı muamelelere dikkat çekmek ve mahkûmiyetlere son verilmesi için BM Genel Sekreteri António Guterres’e bir mektup yazmıştı.

Arslan mektubunda, İsrail hapishanelerindeki masum Filistinli mahkûmlara karşı uygulanan insanlık dışı muamelelere dikkat çekmiş ve bu mahkûmiyetlere son verilmesi için BM’nin harekete geçmesi talebini iletmişti. Arslan, “İsrail Devleti, hapishanelerinde tutuklu bulunan kadın ve çocuklar bir an evvel serbest bırakmalı ve mahkûmlara yapmış olduğu insanlık dışı muamelelere son vermelidir. HAK-İŞ Konfederasyonu ve başkanlığını yürüttüğüm Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği olarak, bütün dünyayı İsrail’in bu zulmünü kınamaya ve beraber hareket etmeye ve mahkûmların serbest bırakılması için baskı yapmaya davet ediyoruz. BM Genel Sekreteri olarak, İsrail Hükümetinin Filistin’de yaptığı hukuksuz ve gayri insani saldırganlığı durdurmaya, masum Filistinli mahkûmları serbest bıraktırmaya ve baskılarını sonlandırmaya yönelik gücünüzü kullanma talebimizi sunarız” ifadelerine yer vermişti.