Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

ARSLAN, YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nın burslarından yararlanarak Türkiye’de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerle bir araya geldi.

24 Kasım 2018 tarihinde YTB’nin Ankara Hamamönü’nde bulunan ofisinde gerçekleşen programa Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra YTB Koordinatörü Orhan Ocakdan, Basın Müşavirimiz Sami Sandal, Genel Başkan Danışmanımız Kürşat Tutar, Kültür-Sanat Komite Başkanımız Fatih Mehmet Bakırtaş ve yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.

Programda öğrencilere hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, öğrencilerden, kendi ülkelerinde demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesi için mücadele etmelerini istedi.

Arslan, “İnsanların ülkesi, dili, rengi ne olursa olsun ortak dili demokrasi ve özgürlüklerdir. Yaşam hakkı, çalışma hakkı, ibadet hakkı gibi temel haklarımızı güvence altına almak için demokrasi ve özgürlüklerin mücadelesini vermemiz gerekiyor. Çocuklarımız, geleceğimiz, ülkelerimiz ve dünya için bu mücadeleye ihtiyacımız var. Bunun bedelleri var, ama bütün bedellere rağmen durduğumuz yer özgürlük olmalıdır” dedi.

Özgürlük ve bağımsızlığın, sendikal hareketin varlığı için temel şartlar olduğunu belirten Arslan, “Özgürlük ve bağımsızlığın sağlandığı durumlarda sivil toplum örgütü olabilir. Özgürlük ve bağımsızlığın olmadığı totaliter ve antidemokratik ülkelerde ekonomik kalkınma da olmuyor. Özgürlük, mücadele ile elde edilen bir şeydir. Bu mücadeleyi sizler üstleneceksiniz” diye konuştu.

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ sendikamızın yurtdışındaki partner sendikalarla işbirliği yaparak, bazı sendika çalışanlarının Türkiye’de lisans yapmaları, Türkçe ve iş mevzuatını öğrenmeleri için katkı verdiklerini kaydeden Arslan, sendikal ilişkileri geliştirmek için bu modeli karşılıklı olarak geliştirmek istediklerini söyledi.

Yabancı uyruklu öğrencilerden ülkelerindeki sendikalarla tanışmalarını ve sendikalarla diyalog içinde olmalarını isteyen Arslan, “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak her zaman hem yerli hem de yabancı uyruklu öğrencilerle diyalog kurma ve onlara katkı vermenin hesabı içinde olduk. Sendikal harekete ilgi duyan öğrencilere kapılarımız açıktır” dedi.

Neoliberalizmin hâkimiyetiyle birlikte dünyada hak gaspları, adaletsizlik, açlık, yoksulluk ve ölümlerin arttığına işaret eden Arslan, “Böyle zamanlarda sendikalara daha çok ihtiyaç var. Sorumluluklarımızı erteleyemeyiz, bir şeyler yapmak zorundayız. HAK-İŞ olarak bir irade ortaya koyuyoruz. Yapabileceğimizi yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrencilere sendikal hareket hakkında da bilgi veren Arslan, onların sorularını da cevaplandırdı.