Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, TÜRKSAT TİS İMZA TÖRENİNE KATILDI

ARSLAN, TÜRKSAT TİS İMZA TÖRENİNE KATILDI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 9 Ocak 2019 tarihinde konfederasyonumuza bağlı Öz İletişim-İş Sendikası ile TÜRKSAT A.Ş. arasında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

İmza törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı M. Vecdi Gönül, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Güllüoğlu, TÜRKSAT çalışanları ve Öz İletişim-İş Sendikası temsilcileri katıldı.

İmza töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Türkiye’nin önemli kuruluşları arasında yer alan TÜRKSAT’ın sendikası olmak, TÜRKSAT ile HAK-İŞ arasında toplu iş sözleşmesi imzalayabilmek ve TÜRKSAT’ı temsil edebilmenin son derece önemli ve anlamlı olduğunu söyledi.

“TÜRKSAT, GAZİ BİR KURULUŞUMUZDUR”

TÜRKSAT ile toplu iş sözleşmesi imzalarken yerine getirilmesi gereken sorumluluklarının farkında olduğunu belirten Arslan, “TÜRKSAT, 15 Temmuz Türkiye’yi işgal ve hain darbe girişimine karşı direnen önemli bir kuruluşumuzdur. Bu direnişte şehit verdiğimiz üyelerimiz Rahmetli Ahmet Özsoy ve Ali Karslı’yı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Bu kuruluşa yönelik saldırıları yapanların en ağır şekilde cezalandırılarak ihanetlerinin bedellerini ödemelerini istiyoruz. Bütün TÜRKSAT çalışanlarına bu kuruma sahip çıktıkları için minnetlerimizi sunuyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi canınız pahasına ihanetlere karşı direndiniz ve bu sayede bugün TÜRKSAT, gazi bir kuruluşumuz olarak hayatını idame ettiriyor. Biz böyle bir kuruluşun toplu iş sözleşmesini imzalıyoruz” dedi.

“SORUNUN PARÇASI DEĞİL, ÇÖZÜMÜN TARAFIYIZ”

Hiçbir toplu iş sözleşmesinin sonuçsuz kalmayacağını, gerektiğinde grev ya da yüksek hakem kurulu yoluyla çözüme kavuşturulacağını belirten Arslan, “Toplu iş sözleşmelerinin süreçleri bir şekilde tamamlanır. Her halükarda demokratik bir ülkede demokratik süreçler tamamlanır. Bize düşen bütün bu sorumluluklarımızın farkında olarak birbirimizi anlayarak ve birbirimize güvenerek ortak ve makul bir yerde buluşmaktır. HAK-İŞ olarak işletmelerimizi rakip olarak değil ortak olarak görüyoruz. Toplu iş sözleşmesi süreçlerini birbirimize güç gösterisi yapılacak platformlar olarak değil, birbirimizi anlamak için, birbirimizi ikna etmek, birbirimizin beklentilerini, taleplerini ortaklaştırmak için uygun bir platform olarak görüyoruz. Toplu sözleşme süreçlerinin kısa zamanda sonuçlandırılarak işletmelerimizi, işyerlerimizi yeni hedeflere doğru yürütmenin yollarını aramamız gerekiyor. HAK-İŞ olarak sorunun bir parçası değil, çözümün tarafı olma gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN KARŞILIKLI ANLAYIŞ İÇERİSİNDE BİTİRİLMESİ ÖNEMLİ”

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKSAT Genel Müdürüyle birlikte şeffaf ve serbest bir platformda gerçekleştirildiğini vurgulayan Arslan, “Toplu iş sözleşmesinin tam bir anlayış içerisinde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin masada karşılıklı anlayış içerisinde bitirilmesinde TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanımızın ve TÜRKSAT Genel Müdürümüzün emeğe ve emekçiye bakış açıları önemli bir unsur olmuştur. TÜRKSAT’ta çalışan arkadaşlarımızın ve sendikamızın yapacağı çok şey var. Bizim buna odaklanmamız gerekiyor. Fazla uzatmadan müzakereleri tadında bitirerek, birbirimizin yüzüne bakamayacak, el sıkışamayacak noktaya götürmeden bu işi bitirmek gerekiyordu. Bence tam tadında bitirdik ve karşılıklı anlayış içerisinde uzlaşıya vardık” sözlerine yer verdi.

“TÜRKSAT’IN GELECEĞE TAŞINMASINDA MANEVİ SORUMLULUĞUMUZ VAR”

TÜRKSAT’ın geleceğinde atılacak her türlü adımda kendilerini sorumlu hissettiklerini dile getiren Arslan, “TÜRKSAT adına yapılacak her türlü atılımda, her türlü katkı ve yenilikte HAK-İŞ olarak biz de yanlarında olmak istiyoruz. Hukuki bir sorumluluğumuz olmasa da TÜRKSAT’ın geleceğe taşınması konusunda manevi bir sorumluluğumuz var. Kurumun içerden ve dışarıdan yıpratılmaması konusunda gönülden bu hizmeti yapmaya hazırız. İmzaladığımız toplu iş sözleşmesinin, TÜRKSAT için, HAK-İŞ için, sendikamız için, Türk çalışma hayatı için, aynı zamanda TÜRKSAT’ın geleceği ve devletimiz için hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

“HER 2 TARAFIN DA MENFAATİ DÜŞÜNÜLEREK BUGÜNKÜ NOKTAYA GELİNDİ”

TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, “TÜRKSAT ile HAK-İŞ arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi imza töreninde bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Sözleşmenin müzakerelerine 21 Kasım’da başladık. Kırılan kol içerde kalır dedik ve her 2 tarafın da ciddi gayreti, meseleye yaklaşımında yalnız bir işçi menfaati değil ülke menfaati de düşünülerek bugünkü noktaya gelindi” dedi.

“TÜRKSAT DENİLDİĞİ ZAMAN YALNIZCA BİR KAMU ŞİRKETİNDEN BAHSETMİYORUZ”

Gönül, “TÜRKSAT’ın ülkemiz için yaptığı büyük hizmetlere değerli katkılarda bulunan, bu hizmetleri bizzat gerçekleştiren personelin ödemelerinde, çalışma şartlarında ve geleceğinin tayininde önemli bir aşamayı beraber yaşıyoruz. TÜRKSAT denildiği zaman yalnızca bir kamu şirketinden bahsetmiyoruz. Türkiye’nin teknolojik gelişiminde fevkalade önemli yeri olan ve Türkiye’nin dünyada söz sahibi olma beklentisi konusunda fevkalade katkıları olan bir kurumdan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

“VATANSEVERLİK VE VATANA HİZMET MÜZAKERELERİN TEMEL DAYANAĞI OLMUŞTUR”

Toplu iş sözleşmesinin karşılıklı anlayış içerisinde bitirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gönül, “Bu anlayış birliği her şeyden evvel felsefe birliğinden ileri geliyor. Bu da vatanseverlik ve vatana hizmettir. Bu anlayış, karşılıklı müzakerede bulunan arkadaşlarımızın en temel dayanağı olmuştur. Görüşmelerde arkadaşlarımız için makul olan ne ise, hak ne ise onu vermeye çalışıldı. HAK-İŞ’i temsil eden arkadaşlarımız da işçilerin menfaatlerini temsil sorumluluğunun idraki içindeydiler. Ama memlekete hizmet, vatana hizmet noktasında arkadaşlarımızla birleştiler. Ulaşılan neticenin kurumumuz için sendikamız için ve her şeyden önce çalışanlarımız için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından karşılıklı olarak imzalar atıldı.