Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » ARSLAN, TRABZON ŞUBEMİZE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM SEMİNERİNE KATILDI

ARSLAN, TRABZON ŞUBEMİZE YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRİLEN EĞİTİM SEMİNERİNE KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 1 Mart 2022 tarihinde Amasya’da, Trabzon Şubemize yönelik olarak gerçekleştirilen eğitim seminerine katıldı.

Programa Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Trabzon şube başkan yardımcıları, işyeri sendika temsilcilerimiz ve uzmanlarımız katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, eğitim programında HAK-İŞ’in ilke ve değerlerini anlattı.

Arslan: “Bu toprakların değerlerini kendi değerleri olarak savunan bir konfederasyonuz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, gerçekleştirilen eğitim seminerinde konuştu.

Yerli ve milli sendikacılığın HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın temel kuruluş ilkelerinden olduğunu kaydeden Arslan; “Bu toprakların değerlerini kendi değerleri olarak savunan bir örgütüz” dedi.

Bu durumun konfederasyonumuz ve sendikamızı farklı kıldığını belirten Arslan, yerli ve milli olmanın gereğini de yerine getirdiklerinin altını çizdi.

“Bu ihanetlerle mücadele etmek hep bize düştü”

Ülkenin demokrasisine yapılan her saldırıda HAK-İŞ’in demokrasiyi savunmak adına her zaman en önde yer aldığını ve zor dönemlerden geçtiğini anlatan Arslan; “HAK-İŞ, her zaman demokrasiden yana, millet iradesinden yana tavır aldı. Bundan dolayı ağır bedeller ödedi. Maalesef Türkiye sendikal hareketi ihanetlerle sınandı ve bu ihanetlerle mücadele etmek hep bize düştü. 27 Mayıs’ta da, 71 Muhtırası’nda da, 12 Eylül’de de 28 Şubat’ta da ihanetlere ortak olmadık” diye konuştu.

“Sendikacılık, gerektiğinde risk almak demektir”

Sendikacılığın gerektiğinde risk almak demek olduğunu söyleyen Arslan, şöyle konuştu: “Sendikacılık, olağanüstü durumlarda direnmek demektir. Biz bütün darbelere direnerek geldik. Bizim genetiğimizde demokrasi dışı hiçbir çözüm yoktur. Varlık nedenimiz; millet iradesi, millî irade, demokrasi, hak ve özgürlüklerimizdir. Demokrasi yoksa sendikacılık yoktur. Biz, darbelerde gördük bunu. O yüzden, ‘HAK-İŞ niye diğerlerinden farklı?’ dediğimiz zaman sorunun cevabı basittir: Milletten, millet iradesinden yana, demokrasiden yana bir mücadelenin adresidir HAK-İŞ.”

“28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü Unutturmak İstiyorlar”

Arslan, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine de değindi. “15 Temmuz’da AK Parti’ye karşı kurulan kumpasa direndik. Bizim için hangi parti olması önemli değil, demokrasimiz ve milletin iradesi önemli. O yüzden HAK-İŞ olarak bu iradeye bundan sonra da sahip çıkacağız” diyen Arslan, sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Büyükelçiler çıkıp Türkiye’ye ayar vermeye çalışıyor, cevap veren HAK-İŞ. Emekli amiraller yeniden seslerini çıkarmaya çalışıyorlar, cevap veren yine HAK-İŞ. Darbeciler, ayağınız tökezledi mi hazırda bekliyorlar. En sert tepkiyi HAK-İŞ koyuyor. 27 Nisan e-bildirisini genelkurmay başkanı sitesinden yayınlıyor; ‘Özde değil, sözde laik Cumhurbaşkanı’ diyor. Kim itiraz etti önce? HAK-İŞ. Ve hükûmet de çıktı, tavrını koydu. O sözler uçup gitti. Evet, bizim tarihimiz acılar, zorluklar, sıkıntılarla dolu ama onurlu bir tarih. Başımızı öne eğecek bir ihanetimiz olmadı. Bu, imzaladığımız sözleşmeden, sendikamızın üye sayısından daha önemli. Çünkü bir milletin mukadderatını değiştirmek isteyen ihanet şebekelerine karşı mücadeledir. Esas olan bu. O yüzden, HAK-İŞ’li olmanın onurunu, haysiyetini, gururunu bütün üyelerimiz doya doya yaşayabilir. Bunları defomuz olmadığı için rahat rahat konuşabiliyoruz ama onlar konuşamazlar. Onlar, 28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü unutturmak istiyorlar ama orada elde ettikleriyle de tepemize çıkmaya çalışıyorlar.”

Eğitimler, İletişim Uzmanı Rahim Aladağ ve Sosyal Medya Uzmanı Huriye Zeynep Kaya tarafından verildi.

Programda Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar ve Trabzon Şube Kadın Komite başkanı Şennur Okutan da bir selamlama konuşması yaptılar.