Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, ŞEHİTKÂMİL BELEDİYESİ ŞEKABEL ŞİRKETİ İLE İMZALANAN SÖZLEŞME TÖRENİNE KATILDI

ARSLAN, ŞEHİTKÂMİL BELEDİYESİ ŞEKABEL ŞİRKETİ İLE İMZALANAN SÖZLEŞME TÖRENİNE KATILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 26 Ocak 2023 tarihinde, Sendikamız ile Gaziantep/Şehitkâmil Belediyesi Şekabel A.Ş. arasında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen imza törenine; Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Şehitkâmil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep 1 No’lu Şube Başkanımız Halil İbrahim Tanrıöver, Gaziantep 2 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Hoşaf, Şekabel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdulcebbar Özkara, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinin üyelerimize hayırlı olmasını temenni eden Genel Başkanımız Mahmut Arslan, sözleşmede emeği geçenlere teşekkür etti.

Şekabel’deki Örgütlülüğümüzün Zirvesini Yaşıyoruz”

HİZMET-İŞ Sendikamızın Şekabel’de 1997 yılında başlayan örgütlülüğünün, 26 yıldır devam ettiğini kaydeden Arslan, “Zor günler yaşadık, sorunlar yaşadık ama bugünlere hep mücadelemizi, başarımızı, hizmetlerimizi artırarak, büyüterek, güçlendirerek geldik. Sayın Belediye Başkanımızın göreve geldiği andan itibaren sergilediği emeğin ve emekçinin hakkını gözeten tutumu ise bizim için büyük bir güvence olmuştur. O güvencenin bugün zirvesini yaşıyoruz” dedi.

İmzalanan toplu iş sözleşmesiyle sağlanan hakların geçmişle kıyaslanmayacak kadar çok önemli ve anlamlı olduğunu belirten Arslan, emekçiye değer veren, alın terini anlamlı kılan ve bunun için bütün imkanları seferber eden belediye yönetimine teşekkür etti.

“İyi Bir Toplu İş Sözleşmesinde İş Güvencesi Sağlanmalıdır”

Sözleşme ile asgari ücretin neredeyse 2 katına yakın bir ücrete ulaşıldığı bilgisini paylaşan Arslan, şunları kaydetti: “Sosyal haklar ve fazla mesailer vd. hususlarda da iyileştirmeler yapılması, bu sözleşmenin bizim açımızdan tarihî bir toplu iş sözleşmesi olduğunu ortaya çıkarıyor. Taşeron şirketlerde çalışırken hiçbir hak yoktu. İşe gelme dendiği zaman gelemediğiniz, fazla mesai hakkı, izin hakkı, kıdem tazminatı hiçbir şey olmadan, tanımadığınız şirketlerde belediye hizmetlerini yaptınız uzun süre. Sayın Cumhurbaşkanımızın taleplerimizi dikkate alarak taşeron sistemini kamuda kaldırmasıyla bugün binlerce arkadaşımızı bu salonda sendikalı, toplu sözleşmeli, hakları olan bir noktaya taşıdık. Bizim için iyi bir toplu iş sözleşmesinin ilk kuralı sözleşmenin masada kavga ve çatışma olmadan, uzlaşmayla, çalışanları sıkıntıya sokmadan, gerginlik yaşamadan masada imzalamak ve işçilerin iş güvencesini sağlanmasıdır.”

“Cumhurbaşkanımızın ‘Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz’ yaklaşımını Önemsiyoruz”

Arslan, enflasyonun, yüksek fiyat artışlarının ülkemizi ve çalışanları yüksek şekilde etkilediğinin farkında olduklarını ifade ederek; “Olumsuzluklarla mücadelede Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükûmetin atmış oldukları adımların farkındayız, biliyoruz ve önemli buluyoruz. EYT gibi sorunların çözümü, sözleşmeli personelin kadroya alınması, yine bizi yakından ilgilendiren 696 sayılı KHK ile kadro alan arkadaşlarımızın zorunlu emekliliğinin ortadan kaldırılması, 696 ile gelen arkadaşlarımızın bir kısım haklarının verilmesi, geçici mevsimlik işçilerin kadroya alınması vb. pek çok konuda çok ciddi, önemli adımlar arka arkaya atılıyor. Bütün bu yaşananlar aslında hükûmetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz’ yaklaşımının bir sonucudur. İmzalayacağımız toplu iş sözleşmesi, geldiğimiz bu başarı hikâyesi tabii ki bütün sorunlarımızı çözmeyecek. Beklentilerimiz, ihtiyaçlarımız sınırsız ama imkânlarımız sınırlı. Biz neye bakacağız? Türkiye’deki ortalama ücretlere, belediyelerde imzaladığımız toplu iş sözleşmelerine, Şehitkâmil Belediyesi’ndeki ortalama ücretlere bakacağız” şeklinde konuştu.

“Vergi Oranları Yüzde 10’la Sınırlandırılma”

“Çalışma hayatının gündemi ile ilgili HAK-İŞ’in beklentileri, talepleri var” diyen Arslan, sözlerine şu cümlelerle devam etti: “Vergi sisteminde ciddi bir reforma ihtiyacımız var. Sayın Maliye Bakanımız ile görüşünce raporumuzu da sunacağız. HAK-İŞ olarak hükûmetimizden talebimiz, kriz dönemi bitene kadar gelir vergisi oranlarının çalışanlar için yüzde 10’la sınırlandırılmasıdır. Kriz bitene kadar yeni bir reforma ihtiyacımız var. Çalışanlar yılın yarısında yüzde 20’lik dilime giriyor ve elde ettiğimiz kazanımlar bir anda geri gidiyor. Bunun ortadan kaldırılması için hükûmetimize ve Sayın Bakanımıza ciddi bir reforma ihtiyacımız olduğunu ifade ediyoruz.”

“Geçici mevsimlik işçiler ile kadro alamayanlar için de yeni düzenlemeleri hep beraber gerçekleştireceğiz”

Hükûmetin EYT’lilerle ilgili çok önemli bir reforma imza attığını söyleyen Arslan, şunları söyledi: “IMF’nin dayatmasıyla mezarda emeklilik anlayışı ne yazık ki 20 yıldır sorun olarak devam etti. Bugün, sosyal güvenlik sistemimizin, devletimizin çok büyük bir fedakârlıkla bu sorunu ortadan kaldırmış olması çok önemli bir adımdır. 1999 yılı, 8 Eylül’ünden önce işe giren herkesin eski mevzuata göre emeklilik haklarının iade edilmesi çok büyük bir kazanımdır ve bu kazanım için de hükûmetimize teşekkür ediyoruz. Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ücretler verilmesi konusunda, emekliler konusunda getirilen düzenlemeler Türkiye için çok tarihî ve önemli düzenlemelerdir. Önümüzdeki günlerde geçici mevsimlik işçiler ile 696 sayılı KHK kapsamında olup da hakları eksik olanlar ve kadro alamayanlar için de yeni düzenlemeleri hep beraber gerçekleştireceğiz. Sayın Çalışma Bakanımız ile de yaklaşık 700 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi konusundaki çalışmalara başladık. İnşallah kamu çalışanlarının sözleşmelerini de bu çerçevede sonuçlandıracağız” diye konuştu.

“14 Mayıs’ta Sorumluluklarımızı Yerine Getireceğiz”

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili de konuşan Arslan, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “2023 14 Mayıs’ında bir seçime gidiyoruz. Türkiye; tarihinin, belki de yüzyılın en kritik seçimini yapacak. Bu seçimde her dönem olduğu gibi milletimizin iradesi ve tercihi galip gelecek. Sorumluluklarımızın farkında olarak Türkiye’nin istikrarının korunması, bugüne kadarki kazanımlarının kaybedilmemesi açısından ve gelecekle ilgili tehditlere karşı Türkiye’yi savunmak adına milletimizin gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz. Uluslararası alanda içeriden ve dışarıdan ihanet şebekeleriyle kuşatıldığı bir dönemde Türkiye’nin geleceği açısından hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluklarımızı inşallah 14 Mayıs’ta yerine getireceğiz. Türkiye’nin istikrarı, güvenliği, geleceğe hazırlanması konusunda tarihî sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.”

Şehitkamil Belediye Başkanı Fadıloğlu: “Bizlere Düşen İşimizi En İyi Şekilde Yapmaktır”

Sendikamızın 45. Kuruluş yıl dönümünü kutlayan Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, “Bizlere düşen işimizi en iyi şekilde yapmak. Belediyemizde çalışan arkadaşlarımız arasında ayrım yok. Belediyemizde çekişmelere, kavgalara veya grevlere yer yok; bizde çalışma barışı içerisinde akşam huzurlu bir şekilde eve gitmek anlayışı hakim” dedi.

“Belediye Çalışanlarımız Kutsal Bir İş Yapıyor”

Şehitkamil Belediyesi’nin Türkiye’de örnek belediyelerden biri olduğunu söyleyen Fadıloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Biz burada barış ve huzur içerisinde kendimize ne istiyorsak çalışan kardeşlerimize de onu isteyerek hareket ediyoruz. İhtiyaçlarımız sınırsız, kaynaklarımız sınırlı.  Esas olan kaynaklarımızı verimli kullanabilmek. Belediye çalışanlarımız ailelerinin nafakasını kazanırken üzerine bir de dua alıyorlar. Belediyemizin her kademesinde çalışan arkadaşım kutsal bir iş yapıyor.”

Tanrıöver: “Üyelerimizin Refahı için Var Gücümüzle Çalışıyoruz”

HAK-İŞ’in Gaziantep’te 25 bini aşkın üyesi olduğunu belirten Gaziantep 1 No’lu Şube Başkanımız Halil İbrahim Tanrıöver, “Başarımızda siz üyelerimizden aldığımız gücün yanında şüphesiz emekçilerin gür sesi Sayın Genel Başkanımızın ve Sayın Şehitkamil Belediye Başkanımızın büyük destekleri olmuştur. Gaziantep Şube yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden beri Gaziantep’imize daha iyi hizmet edebilmek ve emekçilerimizin mutlu, verimli ve refah içerisinde çalışabilmesini sağlamak için var gücümüzle gayret ediyoruz” dedi.

İmzalanan sözleşmeyle birlikte Şehitkâmil Belediyesi Şekabel A.Ş’de en düşük işçi ücreti 14 bin 45 TL oldu.