Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, ŞANLIURFA’DA HAK-İŞ TEMSİLCİLER TOPLANTISI’NA KATILDI

ARSLAN, ŞANLIURFA’DA HAK-İŞ TEMSİLCİLER TOPLANTISI’NA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 27 Mart 2019 tarihinde HAK-İŞ Şanlıurfa İl Temsilciler Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, HAK-İŞ Şanlıurfa İl Başkanı Selim Gülsatar, Şanlıurfa Şube Başkanımız Seydi Eyyüpoğlu, Şanlıurfa 2 No.lu Şube Başkanımız Bozan İzol,  AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül, Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, AK Parti Şanlıurfa İl Başkan yardımcıları, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, BELTUR Genel Müdürü Levent Kama, BELSAN A.Ş Genel Müdürü Levent Çelik, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Şanlıurfa il ve şube başkanları, işyeri sendika temsilcilerimiz, komitelerimizin başkanları ve pek çok üyemiz ile basın mensupları katıldı.

Arslan: “Uluslararası sendikal hareketin etkin bir örgütüyüz”

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “HAK-İŞ Türkiye’nin yanı sıra, uluslararası sendikal hareketin de önemli ve etkin bir örgütü olarak faaliyet yürütmektedir. HAK-İŞ bir yönüyle yerli ve milli, bir yönüyle de evrensel bir harekettir” dedi.

“Demokrasi sendikal mücadelemizin en temel unsurudur”

Demokrasinin güçlenmesini sendikal mücadelemizin temel unsuru olarak nitelendiren Arslan, “Demokrasinin olması, darbelerin ortadan kalkması, özgürlüklerin genişlemesi en çok emekçilere yarar. Demokrasi yoksa örgütlenme de yoktur. Bu sebepledir ki, demokrasinin güçlenmesini sendikal mücadelemizin en temel unsuru olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin demokrasinin en temel kriteri olduğunu belirten Arslan, şunları söyledi: “Türkiye’de seçime katılım yüksektir. 31 Mart seçimlerinde üyelerimizin ve tüm halkımızın sandığa gitmesini arzu ediyoruz. Çünkü sorumluluğumuz var. Demokrasiye sahip çıkacağız, demokrasinin gereğini yapacağız. Milletimizin sağduyusuna, basiretine her zaman inandım. Bütün seçimlerde milletimiz en doğrusunu yapmıştır. Halkımızın ortaya koyduğu iradeye hep saygı duyduk, bundan sonra da saygı duyacağız.”

Başta üyelerimiz olmak üzere tüm seçmenleri oyunu kullanmaya davet eden Arslan, seçim çalışmalarında adaylara başarılar diledi.

“Demokrasiye sahip çıkıyoruz”

2010’da yapılan anayasa değişikliğinde HAK-İŞ’in damgasını vurduğunu belirten Arslan, “’Darbelerin Karanlığından Demokrasinin Aydınlığına Evet’ diyerek, anayasanın 15. maddesindeki değişikliğin gerçekleşmesine büyük emek verdik, darbecilerin yargılanmasının yolunu açtık. Bu tavrımızdan dolayı yargılandık, ama çok şükür beraat ettik. Her zaman demokrasiye sahip çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. HAK-İŞ olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine destek verdik. 16 Nisan 2017 referandumunda, 40 günde 50 toplantı yaparak destek olduk” şeklinde konuştu.

“Enflasyon farkının verilmesini talep ediyoruz”

Kadro alan taşeron şirket işçilerinin, yüzde 20’lerde seyreden enflasyondan dolayı alım gücünün düştüğü belirten Arslan, “Bu emekçi kardeşlerimize enflasyon farkının verilmesini talep ediyoruz. Bazı belediyeler inisiyatif alarak yüzde 4+4’ün üzerinde yeni bir kısım düzenlemeler yaptılar. Bütün çabamız, yeni asgari ücretin üzerine yüzde 4+4 ve üzerine enflasyon farkını alabilmektir” şeklinde konuştu.

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Zeynel Abidin Beyazgül, her zaman işçiler için adil olanı yapacağını ifade ederek şunları kaydetti: “İşçi ve işveren dengesini,  barışını sağlayarak güven ortamı sağladık, hak ve hukuku gözettik, bundan sonra da böyle olacaktır” dedi.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, temsilciler toplantısında bir selamlama konuşması yaptı.

HAK-İŞ Şanlıurfa İl Başkanımız Selim Gülsatar, Şanlıurfa’da örgütlenme çalışmaları hakkında bilgi verdi.