Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, KONYA’DA KOSOVALI HEYETLE BİR ARAYA GELDİ

ARSLAN, KONYA’DA KOSOVALI HEYETLE BİR ARAYA GELDİ

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZME-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 27 Temmuz 2018 tarihinde Konya’da, HAK-İŞ Konfederasyonumuz ile Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ)’nin birlikte yürüttüğü “Uluslararası Su ve Atık Su Yönetimi Eğitim Programı” için Konya’da bulunan Kosovalı heyetle yemekte bir araya geldi.

Konya Şube Başkanlığımızın ev sahipliğinde verilen yemeğe Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, HAK-İŞ Konya İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikamız Konya Şube Başkanı Vacit Sır, Proje Koordinatörümüz Fatih Mehmet Bakırtaş, Kosova Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Ergin Kala, Çevre Bakanlığı bakan danışmanı Mirlind Behluli, Sular İdaresi Teknik İşler Departmanı Müdürü Lulzim Paçarizi, Hidroteknik mühendisi Severgjan Radoncic, Su Bölümü Mühendisi Fatlije Buza, Hidroteknik Bölümü Planlama Sorumlusu Myrvete Mulaj ve İklim Değişikliği Bölümünden Abdullah Pirçe, Devlet Standartlar ve Mühendislik Politikaları Departman Müdürü Arif Daka, Devlet Standartlar ve Mühendislik Politikaları Departman üst düzey yöneticisi Flurije Durmishi ve Geliştirme Bölümü sorumlusu Lumni Sallahu, Planlama ve Geliştirme Bölümü mühendisi Arian Spahiu, Operasyon ve Bakım Sektörü Koordinatörü Nentor Baraliu ve GİS Proje Koordinatörü Gent Bytyqi katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, yemekte yaptığı konuşmada Türkiye-Kosova ilişkilerinin her geçen gün yeni bir ivme kazanmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

“EĞİTİMİN BAŞARISI HEPİMİZİN BAŞARISIDIR”

İki dost ülke arasındaki ilişkilerin baltalanmaya çalışıldığını ancak bunun başarılamadığını belirten Arslan, “Kosova genç bir Cumhuriyet. Türkiye, Kosova’yı tanıyan ilk ülkedir. Kosova’nın hep yanında olmuş ve desteklemiştir. Biz de Türkiye’nin en büyük ve etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olarak Kosova’nın, Kosovalıların ve Kosovalı sendikacıların hep yanlarında ve destekçileri olduk. Kosovalı sendikacılarla karşılıklı eğitim programları gerçekleştiriyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonumuz, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ)’nin birlikte yürüttüğü “Uluslararası Su ve Atık Su Yönetimi Eğitim Programı” da Kosovalı kamu görevlilerine yönelik planladığımız eğitimlerden biridir. Bu eğitimin başarısı hepimizin başarısıdır” diye konuştu.

“KOSKİ BAŞARILI BİR KAMU İŞLETMESİDİR”

“Uluslararası Su ve Atık Su Yönetimi Eğitim Programı”nın Konya’da gerçekleştirilmesinin sebebini, KOSKİ’nin içme suyu ve atık su çalışmalarında başarılı bir model oluşuyla açıklayan Arslan, HİZMET-İŞ Sendikamız tarafından KOSKİ’nin başarılı çalışmalarının anlatıldığı “Bir Kamu Su İşletmesi Başarı Öyküsü – KOSKİ Örneği” adlı kitap hazırlanarak Türkçe ve İngilizce basımının yapıldığını hatırlattı.

“TÜRKLERLE ARNAVUTLAR BALKANLAR’IN İKİ KADİM MİLLETİDİR”

Türklerle Arnavutların Balkanların iki kadim milleti olduğunu ifade eden Arslan, “Türkiye’de, Kosova’daki Arnavutlardan daha çok Arnavut var. Burası aynı zamanda Arnavutların da memleketidir. Arnavut kardeşlerimizi Türkiye’de ağırlamaktan ve onlarla ortak eğitim projeleri içerisinde yer alarak kendilerine katkı sunmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu da Kosovalı kamu görevlilerini Türkiye’de ağırlamaktan ve onlara eğitim vermekten mutluluk duyduklarını belirterek, eğitimlerin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Kosova Kamu İhale Kurumu Başkan Yardımcısı Ergin Kala ve kamu görevlisi diğer misafir kursiyerler de Genel Başkanımız Arslan’a teşekkür ettiler.

Toplantı karşılıklı hediyeleşme ile devam etti.