Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, İSTANBUL 3 NO’LU ŞUBEMİZİN DÜZENLEDİĞİ İFTAR PROGRAMINA KATILDI

ARSLAN, İSTANBUL 3 NO’LU ŞUBEMİZİN DÜZENLEDİĞİ İFTAR PROGRAMINA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 19 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul 3 No’lu İETT Şubemiz ile İETT ve Belediye Çalışanları Dayanışma Derneği (İBÇD)’nin düzenlediği iftar programına katıldı.

İftar programına Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, İETT İşletmleri Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Bağış, İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Özçelik, HAK-İŞ İstanbul İl Başkanı ve İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk, İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanımız Ahmet Günce, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Canpolat, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Reşat Kaya, İstanbul 6 No’lu Şube Başkanımız Serdar Cafer Özkul, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Hüseyin Topçu, İstanbul 8 No’lu Şube Başkanımız Taner Duran ve ve üyelerimiz katıldı.

ARSLAN: “ÜYELERİMİZİN HAKLARINI DAHA İLERİLERE TAŞIMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

İftar programında konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, İETT çalışanların zor koşullarda başarılı işler gerçekleştirdiğini söyledi.

Arslan, “İETT Genel Müdürlüğü’nün ve çalışanlarının İstanbul için ne anlama geldiğini, hayatlarında bir kere otobüse bilmeyenler anlayamaz. Geçmiş yıllarda Sultanbeyli’den, Kadıköy’e gitmenin ne kadar zor olduğunu otobüs beklemeyenler anlayamaz. İETT çalışanları olarak büyük bir başarıya imza attınız ve atmaya devam edeceksiniz. Bütün İETT teşkilatını huzurlarınızda tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Bu başarının maddi karşılığı yok. Elbette bugün maaşlarımız ve sosyal haklarımız önemli noktaya geldi, ancak bu özverili hizmetin karşılığı asla bu değildir. Daha fazlasını hak ettiğinize inanıyorum. Biz de sendika olarak bu haklarınızı daha ileriye taşımak için mücadele ediyoruz” dedi.

İETT çalışanlarının ücret ve sosyal haklarının dünle kıyaslanmayacak şekilde iyi bir noktada olduğunu ifade eden Arslan, ULAŞIM A.Ş çalışanlarının da KİPTAŞ ve İETT çalışanları gibi aynı haklara ve statüye kavuşmaların için çalıştıklarını söyledi.

ARSLAN, İBB ÇALIŞANLARINDAN HİZMET-İŞ İLE DAYANIŞMASINI DEVAM ETTİRMESİNİ İSTEDİ

Arslan, “1998 yılını hatırlıyorum. 2000 yılında Ulaşım A.Ş’den KİPTAŞ’a geçerken ki sıkıntıları hatırlıyorum. Ücretlerin arasındaki uçurumu hatırlıyorum. Nereden nereye geldik. Bir tek şu anda kadro sorunumuz kaldı, onu da hep beraber çözeceğiz. Ulaşım A.Ş.’ne biz girdiğimizde sendika yoktu. Biz arkadaşlarımızı sendikalı yaptık. Sonra adım adım bu noktaya geldik. Bu arkadaşlarımız önemli bir işi başardılar, sendikalı oldular.  Birinci aşamayı geçtik. Bundan sonra bu arkadaşlarımızın da KİPTAŞ’ta ki gibi, İETT’ki arkadaşlarımız gibi aynı haklara, aynı statüye kavuşması için mücadele edeceğiz. Bu mücadele sabır istiyor, çalışma istiyor, ama her şeyden önce dayanışma ve birlik istiyor. Sizlerden ricamız bu dayanışmayı devam ettirmenizdir” diye konuştu.

“İSTANBUL İÇİN HİZMET ETTİK, ALIN TERİ AKITTIK”

Geçtiğimiz hafta İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’la bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, şunları kaydetti: “Binali Yıldırım’la hem seçim öncesinde hem de seçimler sonrasında bir araya geldik. İnşallah, 23 Haziran’da vereceğiniz kararla, sorunların çözümü konusunda da önemli bir aşamayı geçeceğiz. Biz HAK-İŞ olarak, HİZMET-İŞ olarak hiçbir zaman hiçbir üyemize şöyle davranın, böyle davranın demedik, demeyiz. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinden sonra sendikamıza karşı, HAK-İŞ’e karşı, üyelerimize karşı bir kısım siyasi çevrelerin açıkça düşmanca tavırlarına karşı biz de sessiz kalamayız. Bizim de tavrımızı koymamız gerekiyor. Bizi dinlemeden, bizimle konuşmadan, bizi tanımadan daha henüz 31 Mart gecesi, 1 Nisan sabahında HAK-İŞ’e yönelik bu hınç, bu düşmanlık, bu nefret niye? Biz bu ülke için,  İstanbul için, Esenyurt için, Küçükçekmece için ne yaptık? Sadece hizmet ettik, sadece alın teri akıttık. Sadece ilçelerimizin ve büyük şehrimizin hizmetinde koştuk. Ama birilerinin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Dolayısıyla bağcıyı dövmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.  HAK-İŞ’in değerlerini, HAK-İŞ’in mücadelesini bitirmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Eğer bunlara fırsat verirseniz biliniz ki 1994 öncesine hepimizi mahkum ederler.”

“BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTEYENLERLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sendikamız 1997 yılında İETT’de yetki aldığı zaman yetkiye itiraz edildiğini hatırlatan Arslan, şöyle konuştu: “Yetkiye itirazdan dolayı yedi yıl sözleşme yapamadık, ama Sayın Cumhurbaşkanımız büyükşehir belediye başkanı olduğu o dönemde, yetki alınması uzasa da kimseyi mağdur etmedi. Bugün de Sayın Binali Yıldırım’ın taşerondan geçen arkadaşlar için açıklamış olduğu rakamlar Büyükşehir Belediyesinde uygulandı. İlçe belediyeleri için de uygulanması için kendisi ile görüştük.  İnşallah 23 Haziran öncesi bunlar da çözülecek. Biz Binali Yıldırım’ı tanıyoruz. Hem bakanlığını hem başbakanlığını hem de Meclis başkanlığını tanıyoruz. O da bizi tanıyor. HAK-İŞ’le bir kavgası bir çatışması yok. HAK-İŞ’le çalışmanın değerini ve önemini biliyor. O zaman bizimle çalışmak isteyenlerle bizde çalışmaya devam edeceğiz.”

23 Haziran seçiminin sadece İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi değil, Türkiye’nin geleceğinin seçimi olduğunu belirten Arslan, “23 Haziran’da Türkiye’nin 21. yüzyılda nereye gideceğinin kararını vereceğiz. Sadece bu ülke için değil, 23 Haziran seçimleri bütün mazlum milletler için önemli bir seçim. Dolayısıyla bu seçimi lütfen sıradan bir seçim olarak görmeyin, sandığı gidin” dedi.

“HAK-İŞ’E BAĞLI SENDİKALARDAN 12 BİN 500 EMEKÇİ İSTİFA ETTİRİLDİ”

HAK-İŞ’e bağlı sendikalardan baskı ve tehditle istifa ettirilen üyelerin sayısı 12 bin 500 oldu. Bunların hiçbir suçları yok. Sadece HAK-İŞ’li oldukları için baskı görüyorlar ve istifa ettiriliyorlar. Bunlara yeniden fırsat verirsek, inanın hep beraber zarar göreceğiz.

ARSLAN, RAMAZAN’IN HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLEDİ

Ramazan’ın tüm emekçilere hayırlar getirmesini dileyen Arslan, “Rabbim bizleri bayrama huzur içinde kavuştursun. İstiyorum ki, 23 Haziran’da dayanışmamızı, kardeşliğimizi ortaya koyalım ve İstanbul için, ülkemiz için ve tüm insanlık için önemli olan bu seçime damgamızı vuralım. 24 Haziran’da yeni bir güne uyanacağız. Yüce Rabbimden, şimdiden, kullanacağınız oyların, vereceğiniz kararların hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim bizi mahcup etmesin. Sizlerle beraber nice ramazanları güzellikler içerisinde karşılamayı ve yaşamayı nasip etsin” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ise programda yaptığı konuşmada, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan, benim anlatacaklarımı çok iyi ifade etti. Başkanımızın söylediklerinin altına imzamı atarak yerime geçsem yeridir. Gerçekten İstanbul’da 31 Mart’ta yapılanlar bugüne kadar yaşananlardan farklıdır. Çok farklı şeyler yaşandı ve İstanbul’da biz bunları belgeleri ile açıkladık. Açıkladığımız belgelere göre, İstanbul büyükşehir seçiminde yapılan usulsüzlükler açık ve nettir. Biz sizlerin oyunu alamadığımız için sizleri değil kendimizi suçluyoruz. Biz sizleri daha çok anlamaya, daha çok sizi hissetmeye ve daha çok sizinle Binali Başkanımız arasında ve Cumhurbaşkanımız arasında köprü olmaya söz veriyoruz. Sayın Binali Yıldırım Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız başımızda olduğu sürece her türlü sorunu çözdük, çözeceğiz” dedi.

Programda ayrıca İstanbul 3 No’lu İETT Şube Başkanımız Mustafa İluk ile İETT İşletmeleri Genel Müdür Vekili Dr. Ahmet Bağış birer selamlama konuşmaları yaptılar.