Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, “HAK-İŞ TÜRKİYE’NİN TA KENDİSİDİR”

ARSLAN, “HAK-İŞ TÜRKİYE’NİN TA KENDİSİDİR”

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası başkan ve yöneticileri ile düzenlenen eğitim programında buluştu.

Eğitim programına, Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alghalı Mohamed Suliman Karaum başta olmak üzere sendikanın yöneticileri, genel sekreteri, genel sekreter yardımcıları, kadın komitesi başkanları ve şube başkanları katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan eğitim programında yaptığı konuşmada, önemli bir dönemde Sudanlı sendikacıları Türkiye’de ağırladığımızı belirterek, 2015 yılında Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası ile konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş Sendikamız arasında ikili işbirliği antlaşması imzalandığını ve 2017 yılında kendilerini eğitim programı için Türkiye’de ağırladıklarını söyledi.

Arslan, HİZMET-İŞ Sendikamızın 40. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Sudan’ın da aralarında bulunduğu 28 ülke, 34 sendikadan 70 sendikacı konuk ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.

“SUDAN’IN BİZİM İÇİN ÖZEL BİR YERİ VAR”

Arslan, “İmzaladığımız anlaşma ile ilişkilerimiz sadece ziyaretlerle sınırlı kalmayıp iki ülke için ve sendikalarımız için daha ne yapabiliriz konusunun ele alınması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Sudan’ın bizim için özel bir yeri var” dedi.

“SENDİKACILIK MİSYONUNU YENİ BİR BOYUTA TAŞIMALIYIZ”

Dünyada hızlı bir değişim yaşandığını belirten Arslan, “Dünyanın bu hızlı değişimine ayak uydurmalıyız. Yeni sorunlar çıktıkça bu sorunlarla mücadele etmek adına yeni çözümler üretmeliyiz. Sendikacılık da bu değişimlerden etkileniyor. Bu yeni gelişmeler ışığında sendikaların da yönetim şeklini değiştirmeli ve geliştirmeliyiz. 20. Yüzyıldan kalan sendikacılık misyonunu yeni bir boyuta taşımalıyız. Bu değişimlere ayak uyduramazsak geri kalmaya devam ederiz” diye konuştu.

“DÜNDEN DAHA FAZLA VEBAL VE SORUMLULUK TAŞIYORUZ”

Sendikamız HİZMET-İŞ’in Türkiye’nin en büyük sendikası olduğunu anlatan Arslan, “Türkiye’nin en büyük sendikası olarak dünden daha fazla vebal ve sorumluluk taşıyoruz. Bu büyüklüğün bize yüklediği ağır sorumluluğun farkındayız. Büyüyeceğiz ve büyüteceğiz ki yeryüzündeki mazlumların sesi olalım. HAK-İŞ olarak sendikamızın gücünü yeryüzünün bütün mazlumlarının sorunlarını çözmek için kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

“HAK-İŞ TÜRKİYE’NİN TA KENDİSİDİR”

HAK-İŞ’e hiç üye olmadığı halde Türkiye’de HAK-İŞ’e gönül vermiş milyonlarca insan olduğunu belirten Arslan, “HAK-İŞ’in üyesi olmayıp HAK-İŞ’in misyonu, vizyonu, kimliği ve değerlerini kabul edip bize dua eden milyonlarca insan var. HAK-İŞ bu toplumun ta kendisidir, Türkiye’nin ta kendisidir” ifadelerini kullandı.

“HAK-İŞ’İN GÜCÜNÜ MAZLUMLARIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN KULLANMALIYIZ”

Arslan, “Filistin’de bir sorun varsa, Gazze’de bir sorun varsa, bir yetimhane yapmak gerekiyorsa bunları yapmak bize düşüyor. Eğer Somali’ye kimse gitmiyorsa, oradaki kardeşlerimizle görüşüp sorunlarını çözmek için bizim oraya gitmemiz gerekiyor. Arakan’a bizim gitmemiz gerekiyor. O nedenle HAK-İŞ’in gücünü mazlumların sorunlarını çözmek için kullanmalıyız” şeklinde konuştu.

Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alghalı Mohamed Suliman Karaum, HAK-İŞ ile ortak eğitim programı gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Karaum, eğitimin Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası için çok yararlı ve verimli geçeceğine inandığını söyledi.

“HAK-İŞ HEM SOSYAL, HEM DE ADALETİ SAVUNAN BİR KONFEDERASYONDUR”

Sudan İdari Hizmetleri ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alghalı Mohamed Suliman Karaum konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “HAK-İŞ Konfederasyonu saygı duyduğumuz ve takdir ettiğimiz bir konfederasyondur. HAK-İŞ’in büyümesinde Mahmut Arslan Bey’in büyük bir emeği vardır. HAK-İŞ Konfederasyonu hem sosyal hem de adaleti savunan bir konfederasyondur. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan Bey uluslararası toplantılarda çok önemli izler bırakan birisidir. HAK-İŞ’in çabalarını ve mücadelelerini son derece saygı duymaktayız. HAK-İŞ, 42 yıllık bir geçmişin sahibidir. Bu eğitim programının gerçekleştirilmesinde Sayın Başkan Mahmut Arslan’ın bizi burada misafir ettiği için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirdiğimiz zaman bir paranın iki yüzü gibi olduğunu görmekteyiz.”

OTURUMLAR DÜZENLENDİ

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın konuşmasının ardından yapılan oturumda Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın “Küreselleşme Sürecinde Sendikacılıkta Yaşanan Değişimler” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Öte yandan Oleyis Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke’de eğitim programımıza katılarak Sudan’dan gelen Turizm Sendikası ile ikili işbirliği içinde çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Oturumun 2. bölümünde de “Türkiye’de İş Hukuku ve Uygulamaları” konulu sunumu ile Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Av. Hacer Türk Albayrak Sudanlı sendikacıları bilgilendirdi. Sendikamız Toplu İş Sözleşmesi Dairesinden Av. Kiraz Bilge Akçomak da “Örgütlenme ve Toplu İş Sözleşmeleri” hakkında sunum gerçekleştirdi.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ KESKİN KATILIM BELGESİ VERDİ

Sudanlı sendikacıların eğitim programına katılan Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin de yaptığı konuşmada Sudan dan ülkemize eğitim programı için gelen misafirlerimize teşekkür etti. Keskin ayrıca Sudanlı heyete katılım belgesi takdim etti.

SUDANLI SENDİKACILAR KAHRAMANKAZAN’DA

Eğitim programımızın ikinci gününde ise Sudanlı Sendikacılar Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü ziyaret ettiler.

Belediye Başkanlığı binasında gerçekleştirilen ziyarette konuşan Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Sudanlı sendikacıları Sendikamız HİZMET-İŞ vasıtasıyla ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Kahramankazan halkı 15 Temmuz da gerçekleşen hain darbe girişimi karşısında göğsünü siper ederek 9 şehit ve 92 gazi verdi. Önceden Kazan olan ilçemizin adı bu badirenin atlatılmasının ardından kahraman ünvanı alarak Kahramankazan oldu” dedi.

Sudan İdari Hizmetler ve Turizm Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Omer Hamad Ali Gash da misafirperverlikleriden dolayı Başkan Ertürk’e teşekkür ederek, “15 Temmuz gecesi bizde Sudan halkı olarak tüm gelişmeleri takip ettik ve Türkiye’ye desteğimizi HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı arayarak gösterdik” diye konuştu.

Belediyedeki programın ardından heyet Satı Kadın Müze Evi ve Bocce salonunun ziyaret ettiler.