Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, HAK-İŞ AYDIN İL BAŞKANLIĞI TEMSİLCİLER TOPLANTISINA KATILDI

ARSLAN, HAK-İŞ AYDIN İL BAŞKANLIĞI TEMSİLCİLER TOPLANTISINA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 4 Mart 2019 tarihinde HAK-İŞ Aydın İl Başkanlığı Temsilciler Toplantısına katıldı.

Aydın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ak Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı ve Bekir Kuvvet Erim, Ak Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ Aydın İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikamız Aydın İl Başkanı Koray Güneş, Öz Büro-İş Sendikası Aydın İl Başkanı Nefise Şahin, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, İzmir İl Başkanımız Burhanettin Barbak, Ak Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Aydın şube başkanları, çok sayıda HAK-İŞ mensubu ve basın mensubu katıldı.

Arslan: “Taşeron emekçilerine kadro verilmesi, küresel güçlere meydan okumadır”

Temsilciler Toplantısında konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, taşeron emekçilerine kadro verilmesini Türk çalışma hayatının en büyük reformu olarak değerlendirdi. Arslan, “Bu öyle büyük bir değişimdi ki IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği ve küresel sermayenin sahipleri tarafından bizim gibi ülkelere yapılan dayatmalara meydan okumaktı. Bu, dünyada gidişata bir meydan okumadır, küresel güçlere bir meydan okumadır” dedi.

Arslan, taşeron emekçilerine kadro verilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Ülkenin geleceğini önemsediklerini ifade eden Arslan, bu konuda sorumlu davranmak zorunda olduklarını, siyasi görüş ve hayat tarzları ne olursa olsun milli ve yerli bir duruşun ortaya koyulması gerektiğini söyledi.

“Ülkemizi ilgilendiren her konuda, HAK-İŞ’in tarafı bellidir”

Yerel seçimlere kadar yoğun programı olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti: “Ben bir belediye başkan adayı değilim, milletvekili de değilim. Bir siyasi parti üyesi de değilim, ama ben ülkemi seven bir vatanseverim. O yüzden sorumluluklarımızı gerektiği zaman gerektiği yerde yerine getirmek zorundayız. Tıpkı 12 Eylül’e karşı durduğumuz gibi, 28 Şubat’a karşı demokrasiden yana yer aldığımız gibi, 2010’da darbelerin karanlığından demokrasinin aydınlığına ‘evet’ diyerek referandumda ‘evet’ dediğimiz gibi, tıpkı 27 Nisan e-bildirisine ilk tepkiyi koyduğumuz gibi, tıpkı 15 Temmuz’da hep birlikte sokaklarda demokrasimize, geleceğimize, milli iradeye sahip çıktığımız gibi, tıpkı 2017 referandumunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ dediğimiz gibi. Milli ve ülkemizi ilgilendiren her konuda, her meselede HAK-İŞ’in tarafı belli, istikameti bellidir.”

“HAK-İŞ milli ve yerli bir duruşa sahiptir”

Milli ve yerli bir duruşa sahip olduklarını vurgulayan Arslan, “Bu, günlük siyasal yaklaşımların, politik söylemlerin, bir kısmı gerçekten bizim için popülizm olan birtakım yaklaşımların ötesinde bir duruştur. Bu duruş yerli ve milli duruştur. Bu duruşun bedelleri olmuştur, mağdurları olmuştur ama hiçbir zaman biz demokrasimizden, özgürlüklerimizden, milli iradenin arkasında durmaktan vazgeçmedik. 31 Mart seçimlerini ülkenin bekası, milletimizin geleceği için bu ülkenin birlik ve bütünlüğü için tarihi bir görev olarak görüyoruz. Bu görevi inşallah hep beraber gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bizi belediyenin yanına yaklaştırmayanlarla işimiz olmaz. HAK-İŞ’e kayıtlı olduğu için baskı yapanlarla, üyelerimizin sendikayla bağını koparmaya çalışanlarla işimiz olmaz” diye konuşan Arslan, “Bizim işimiz, bizimle aynı istikamette olanlarla olacak. Aydın’ın yeni bir yüze ve değişime ihtiyacı var. Yeni başarılara ve hedeflere ulaşmak için yeni kadrolara ihtiyaç var. Aydın’a Mustafa Savaş gibi bir büyükşehir belediye başkanı yakışır. Kendisine Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da 31 Mart’ı sadece bir yerel seçim olarak değil, bir beka mücadelesi olarak gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanının liderliğinde 31 Mart’ta tüm tuzak ve oyunların bir kez daha bozulacağını belirten Bakan Varank, “Kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Çalışanların şartlarını iyileştirmenin, haklarını korumanın gayreti içinde olduk. 17 yılda Türkiye’yi 3 buçuk kat büyütürken, bu büyümeden emekçilerimizin de hak ettiği payı almaları için hassasiyet gözettik. HAK-İŞ’in kıymetli mensupları, bizim bu duruşumuzu gayet iyi bilir. İşte geçtiğimiz sene, çalışma hayatında Türkiye tarihinin en geniş kapsamlı reformunu yine biz gerçekleştirdik. Bir milyona yakın emekçimizi, taşeron sisteminden kurtardık, kamu şemsiyesi altına aldık. Bunun da mimari, bu cesur ve tarihi adımın da sahibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş da Mayıs ayında işçilere davullu zurnalı sendika hakkını vereceğini belirterek “Belediye başkanı olduğumuzda, o koltuğa oturduğumuzda mevcut çalışan işçi kardeşlerimizi işten çıkaracağımız şeklinde bir algı oluşmuş. Biz hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Bundan sonra da oynamayacağız. Bu algıyı yaratan, en temel hak olan sendika hakkını bile gasp eden, sendikaya üye olduğu için kapı dışarı eden bir belediye yönetimi mevcuttur” diye konuştu.