Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN: ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYORUZ

ARSLAN: ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYORUZ

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 20 Ocak 2019 tarihinde Antalya Şubemizin temsilciler toplantısına katıldı.

Toplantıya Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Antalya Şube Başkanımız Muhammed Talha Kandil, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, komitelerimizin başkan ve yardımcıları ve işyeri sendika temsilcilerimiz katıldı.

Arslan, toplantıda taşerondan kadroya geçen çalışanların kadrolaşma süreci, yaşanan gelişmeler, enflasyon oranında maaşların artırılması hakkında bilgiler verdi.

“TAŞERONDA ÇALIŞANLARIN SENDİKALAŞMASI İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERDİK”

Arslan, taşeron firmalarda çalışan işçilerin hiçbir sosyal haklarının bulunmadığını, yıllık izin kullanamadıklarını, maaşlarının da asgari ücretin altında olduğunu dile getirerek, taşeronda çalışanları sendikalaştırmak için yoğun mücadeleler verdiklerini ifade etti.

Sürdürülen mücadelelerin sonunda 2017 yılı Aralık ayında önemli bir gelişme yaşanarak taşeron çalışanların kadrolarına kavuştuğunu belirten Arslan, “Bu Türkiye tarihinde yaşanan en büyük devrimlerden biri oldu. Taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kıdem tazminatları, izin, fazla mesai ücretleri ve maaşları devlet güvencesi altına alındı. Bu süreçten sonra, belediyeler, özel idareler, üniversiteler işçi teminini ihale üzerinden yapamayacaklar. Kurumların işçi ihtiyacı bünyelerindeki kamu işçisiyle gerçekleştirecek” dedi.

“ÜCRET ZAMLARI ENFLASYON ORANINDA GERÇEKLEŞMELİ”

Genel Başkanımız Arslan, AK Parti hükümetlerinde kamuda çalışan memurlara, işçilere, emeklilere enflasyonun altında ücretler belirlenmediğine dikkat çekerek, “Taşerondan kadroya geçen işçiler için de enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz. Hükümetimizden talebimiz taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın, KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında artırılması. Bu bizim en doğal hakkımız. Biz bunu sonuna kadar ısrarla savunmaya devam edeceğiz. Bununla da yetinmiyoruz, bütün taşerondan kadro alan arkadaşlarımızdan, KİT’lerde ve bakanlıklarda çalışan arkadaşlarımızdan taleplerini yazılı olarak aldık ve bir imza kampanyasına dönüştürdük. Bunu da inşallah bu ay sonunda hükümetimize sunacağız. Bu düzenlemenin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar mücadele ile birçok konuda başarılı sonuçlar elde edildiğini dile getiren Arslan, talepleri ideolojik bir kavganın aracı olarak görmediklerini, hükümete yapması gereken bir görevi hatırlattıklarını kaydetti.

“SIKINTILARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

İşçilerin ücret zamlarında enflasyon oranında artışı önemsediklerini vurgulayan Arslan, “Bu çalışma ile hem çalışanların adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde çalışmasını sağlayacağız hem ücretler arasındaki dengeyi kuracağız, hem de ülkemizin bu içinden geçtiği sıkıntılı süreci birlikte aşmış olacağız” diye konuştu.

AK Parti döneminde çalışanların haklarının gözetildiğini, talepte bulundukları her alanda iyileştirmeler yapıldığını ifade eden Arslan, HAK-İŞ olarak bugüne kadar demokrasiden, milletten, toplumdan yana tavır sergilediklerini söyledi. Hangi hükümet hayırlı bir iş yaptıysa onun yanında yer aldıklarını söyleyen Arslan, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlara da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“ANTALYA’NIN NEREDEN NEREYE GELDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Antalya’nın turizmde ve tarımda Türkiye’nin başkenti olduğunu dile getiren Arslan, “Kent hızla gelişti ve büyüdü. Bu gelişmede Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katkısı büyük. Antalya’nın nereden nereye geldiğini biliyoruz. Menderes Türel’in yaptığı hizmetleri de biliyoruz. Bu hizmetlerin devamı için Menderes Türel’i destekliyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici de işçilerin her zaman yanında olduklarını, sözde değil, özde yaklaştıklarını ifade etti.

İşçilerin saygınlığını artırmak için başarılı bir çalışma yürüttüklerini belirten Ekici, “Belediyeyi devraldığımızda 41 farklı maaş vardı, işçi temsilcileriyle oturup, bunu 10’a düşürdük. İşçilerimizin sosyal ve özlük haklarını iyileştirmek, onların geleceklerini en iyi şekilde hazırlamak için özenle çalışıyoruz.” dedi.