Ana Sayfa » Haberler » BİNGÖL ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BİNGÖL ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bingöl Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 21 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Coşku içerisinde gerçekleşen genel kurula; HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Bingöl Şube Başkanımız Abdülmecit Akdemir, Elazığ Şube Başkanımız Kazım Cavlı, Muş Şube Başkanımız Yaşar Kalır, Erzurum Şube Başkanımız Şahin Girmenç, Diyarbakır Şube Başkanımız Ercan Kahraman, Siirt İl Başkanımız Bahattin Olgaç, Batman İl Başkanımız Bünyamin Söğüt, AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar, İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa,  Bingöl eski İl Başkanımız Bahri Keskin, Ilıcalar Belediye Başkanı Mehmet Akif Günerigök, Sendikamız Genel Merkez Gençlik Komite Başkanı Huriye Zeynep Kaya, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Bingöl şube ve il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının Bingöl temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bingöl Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na video konferansla katıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, genel kurula hitaben yaptığını konuşmasında, Sendikamızın Bingöl ilinde ilk kez Genç Belediyesi’nde örgütlendiğini hatırlatarak; “Genç Belediyesi ile daha sonra Bingöl merkez ve ilçelerinde sendikamızı adım adım büyüterek, geliştirerek bugünlere geldik. Bingöl, aslında doğu ile batı arasında kritik, stratejik ve aynı zamanda Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü, güvenliği son derece önemli şekilde etkileyen bir yerde bulunuyor. Bingöl, geçmişten bugüne kadar terörle mücadelede milletimizi, ülkemizin yanında yer almış ve teröre karşı pek çok bedeller ödeyerek ülkemizin bütünlüğüne yönelik saldırılara karşı direnmiş kahraman bir şehrimizdir. Genel kurulumuzun tüm çalışanlarımıza ve emekçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye  konuştu.

“Emekçilerin En Az Hasarla Çıkmasını İstiyoruz”

Genel Başkanımız Arslan, çalışma hayatıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak; “Bütün emekçileri yüksek vergiden kurtararak ücretlerimizde artışlar sağlayabiliriz” dedi.

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan artış oranında tüm emekçilerin ücretlerinin artırılmasını talep ettiklerini belirten Arslan; “Bunu sadece talep etmekle kalmadık, nasıl hayata geçirilebileceğini de söyledik. Bütün emekçilerin yararlanabileceği modeller ortaya koyduk. Bu dönemde bütün emekçileri yüksek vergiden kurtararak ücretlerimizde artışlar sağlama imkânı elde edebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz yaklaşımının örgütlü kesimin yanında bütün çalışanları kapsamasını istiyoruz. Bütün emekçilerin bu zor dönemden en az hasarla çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Taşeron işçilere kadro verilmesini çalışma tarihimizin en büyük reformu olarak değerlendiren Arslan, “Taşeron meselesini ilmek ilmek çalışarak, bütün ülkeyi kuşatarak ve yıllarca mücadele ederek çözmeyi başardık. IMF’nin, Dünya Bankası’nın ve uluslararası birtakım kuruluşların, finans çevrelerinin baskılarına rağmen, bütün dünyanın özelleştirme furyası ile çalkalandığı dönemde, Kamuda toplam işçi sayısı 180 bin iken, 2017 yılında yapılan taşeron düzenlemesiyle 850 bin işçi arkadaşımız kamunun ve belediyelerin sürekli işçi kadrolarına alındı” şeklinde konuştu.

Arslan, taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretlerini iyileştirmek için de mücadeleye devam ettiklerini kaydetti.

KİT’lerde Çalışan İşçilerin Kadro Alabilmesi İçin Mücadeleye Devam

KİT’ler’de çalışan işçilerin kadro alabilmesi için mücadeleyi yükselttiklerini belirten Arslan, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin ile yaptığımız kamu çerçeve protokolünde, KİT’lerde çalışan arkadaşlarımız için yürüttüğümüz kadro alma mücadelemizin protokole bağlandığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yıl için yapılan çerçeve sözleşmesinde; KİT’lerde, diğer taşeron şirketlerde, geçici ve mevsimlik işlerde çalışan arkadaşlarımızın kadro alması ve 696 sayılı KHK ile kadro alan arkadaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda, üç protokol imzaladık. Bu protokollerin gereğini bu yılın sonuna kadar yapacağımızı da ilan ettik” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e çağrıda bulunan Arslan; “İmzaladığımız protokollerin gereğini yılsonuna kadar yapmamız gerekiyor” dedi.

“Zorunlu emeklilik uygulamasına karşıyız”

Sadece 696 Sayılı KHK ile kamunun ve belediye şirketlerinin sürekli işçi kadrolarına alınan işçilere uygulanan zorunlu emekliliğin adaletsiz ve haksız bir uygulama olduğunu vurgulayan Arslan, zorunlu emeklilik uygulamasının kalkması için mücadelelerinin devam ettiğini söyledi.

“Başarımızın arkasında samimiyet var”

HAK-İŞ’in ülkemizin en büyük emek konfederasyonlarından biri, Sendikamızın da en büyük işçi sendikası olduğunu hatırlatan Arslan, bu başarının arkasında samimiyet ve dava bilincinin olduğunu söyledi. Arslan; “HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’i dava olarak gördük ve kişisel hesaplar yapmadan canla başla çalışarak bugünlere getirdik. Bundan sonra da aynı gayretle mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Vekilimiz Öz: “Bu mücadele HAK-İŞ’i ve HİZMET-İŞ’i sevenlerin mücadelesidir”

Genel kurulda konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Bingöl’deki sendikal mücadelemizde emeği geçenlere teşekkür etti.

Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Bingöl’de mücadelesini bizimle birlikte yürüten emekçi kardeşlerimiz olmasaydı bugün bu genel kurulda beraber olamazdık. Bu mücadele sadece bu çatı altında olan arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin mücadelesi değil, aynı zamanda HAK-İŞ’i ve HİZMET-İŞ’i sevenlerin ve dostlarının da mücadelesidir” diye konuştu.

Bingöl Belediyesi’nde son yaşanan toplu iş sözleşmesi sürecine dair bilgi veren Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Bingöl de, Bingöl’ün ilçelerinde ve ülkemizin dört bir yanında çalışan kardeşlerimiz, yeni ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya. Bu sıkıntıların yansımasını hep birlikte yaşıyoruz. Bingöl Belediyesi ile karşılıklı anlayışa dayanan uzun bir müzakere süreci yaşadık. Karşılıklı uzlaşma, birbirimizi anlama çabası ile sorunu çözmek adına masada olduk” dedi.

“Hiçbir üyemizin başını öne eğdirmeyeceğiz”

Pandemi dönemi nedeniyle uluslararası tedarik zincirinde yaşanan sorunların başta gıda ve enerji sektörlerini etkilediğini belirten Öz; “Ülkemiz ekonomik anlamda zor günlerden geçiyor ancak bu günleri atlatacağımıza inanıyoruz. İşçi kardeşlerimizin başını öne eğdirmeden ücretlerine ve sosyal haklarına enflasyon üzerinde artışlar alarak, enflasyondan kaynaklı kayıpları gidermeye çalışıyoruz. Belediye başkanlarımızdan çalışanlarımızın yaşadıkları zorlukları doğru okumalarını ve zamanında yanıt vermelerini bekliyoruz” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Yıldız: “Sendikal mücadelenin içinde var olursak haklarımızı elde edebiliriz”

Genel Kurula katılanları selamlayarak konuşmalarına başlayan Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, “Birlik ve beraberliği bozmadan örgütlü mücadeleyi yapmak çok önemli. Sendikal mücadelenin içinde var olursak haklarımızı elde edebiliriz. Geçmiş dönemde yaşadıklarımız bunun kanıtıdır. 696 KHK ile kadro alan arkadaşlarımızın 696 KHK öncesi kadrolu çalışanlar arasında yasal olarak hiçbir fark yok. İlave tediye konusunda sıkıntılarımız var ancak bunları biz toplu iş sözleşmeleriyle kolayca çözebiliriz” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Özdemir: “HAK-İŞ güçlüyse Türkiye’de güçlü”

Genel Kurula katılan herkese teşekkür eden Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “Emekçilerden aldığımız güçle 44 yıldır mücadele ediyoruz. Bingöllü kardeşlerimiz HAK-İŞ ve Sendikamıza yıllardır verdiğiniz destekle gücümüze güç katıyor. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz.  Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın da sıkça ifade ettiği ‘HAK-İŞ güçlüyse Türkiye’de güçlü’ sözünü çok önemsiyoruz. HAK-İŞ demek kardeşlik demek, birlik demek. Bizim olduğumuz yerde kimseye zarar gelmez biz sadece hak için mücadele ederiz” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Yardımcımız Keskin: “İşverenlerimizin sosyal ortağıyız”

Genel Kurulun hayırlı olması temenni eden Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, “Sendikamız hiçbir zaman iş verenlerini hasım ve rakip gören bir anlayışta olmamıştır. Biz işverenlerimizin sosyal ortağıyız. Biz kavga etmeden uzlaşarak sorunlarımızı çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Sendikamız bunu en iyi yapan işçi örgütüdür. Örgütlü olmanın ne kadar önemli olduğunu,  İstanbul’da bir SMS ile işlerinden edilen emekçilerin işe geri döndürme mücadelemizde daha iyi gördük. Örgütlü olursak, bir olursak güçlü oluruz” dedi.

Genel kurulda Bingöl Şube Başkanımız Abdülmecit Akdemir, AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar, Memur-Sen Bingöl İl Başkanı Yunus Kava ve Sendikamız Gençlik Komite Başkanı Huriye Zeynep Kaya da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Bingöl Şube Başkanımız Akdemir Oldu

Gerçekleştirilen genel kurulda yapılan seçim sonucunda Abdülmecit Akdemir Şube Başkanımız olurken,  Şube Başkan Yardımcılarımız ise Mehmet Kaya ile Mehmet Şirin Öylek oldu.