Ana Sayfa » Haberler » ANKARA 5 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANKARA 5 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara 5 No’lu Şubemizin 3. Olağan Genel Kurulu, 15 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Emek Konukevi’mizde yapılan Genel kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Genel Sekreterimiz Av. Oğuz Aksoy, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Öz Güven-Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Ünal, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel kurul Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in divan başkanlığında yapıldı.

Genel Başkan Vekilimiz Öz: “Sürgün edilen, işten atılan ve ücretleri ödenmeyen işçilerin sesi olduk”

2019 yerel seçimlerinden sonra Sendikamıza karşı girişilen operasyonlarına değinen HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, “2019 yerel seçimlerinden sonra birçok belediyede yönetimler demokratik süreç gereği el değiştirdi. Bu doğal bir süreçtir ve biz vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygı duyduk. Türkiye’nin hiçbir yerinde hangi siyasi parti mensubu olursa olsun hiçbir zaman diyalog masasını terk etmedik” dedi.

Seçimlerden sonra üyelerimizin zorla istifa ettirildiğini hatırlatan Genel Başlan Vekilimiz Öz, “İstanbul, Ankara, Antalya, Bolu, Kırşehir ve Çanakkale/Bayramiç Belediyeleri’nde üyelerimizi istifa ettirebilmek için her türlü baskıyı, zorbalığı, tehdidi ve sürgünü yaptılar. Binlerce arkadaşımızın sözleşmesini feshettiler. Seçimlerden önce, ‘hiçbir işçinin işine dokunmayacağız’ diyenlerin samimiyetlerini gördük. Bütün Türkiye’de sürgün edilen, işten atılan ve ücretleri ödenmeyen işçilerin duygularına tercüman olmak için Bolu yürüyüşünü başlattık. Bunu siyasi bir amaçla yapmadık. 22 Haziran günü  CHP Genel Merkezi’nin önünde Kılıçdaroğlu’na ve üyelerimizi zorla istifa ettirenlere karşı  çağrı yaptık. Emekçilerin sesleri olduk” şeklide konuştu.

“Grev yapmak çok zor bir iştir, bedel ödemek gerekir”

Ankara Büyükşehir’de 1998 yılında 22 gün süreyle grev yaptığımızı hatırlatan Öz, “Grev yapma kulaklara hoş gelebilir ama grevi yapmak çok zor bir iştir, bedel ödemek gerekir.  Biz bunun bilincinde olarak Ankara’da 22 gün boyunca aslanlar gibi grev yaptık. Mücadelemiz sonucunda istediğimiz ücretlerin de üstünde kazanımlar elde ettik.  O dönemden sonra işçi arkadaşlarımız zorla otobüslere bindirilerek sendikamızdan istifa ettirildi. 13 yıl bu grevin bedelini ödedik. Üyelerimiz için hiçbir belediyede bu bedelleri ödemekte imtina etmedik. Bundan sonra da bedeli ne olursa olsun emekçilerin yanında olacağız. Sizlerden tek ricamız sendikamıza, birliğimize sahip çıkmanızdır” dedi.

“Kadro kapsamı dışında bırakılan 70 bin işçi için mücadelemizi sürdürüyoruz”

Kamuda çalışan işçilerin ve belediyelerin taşeron şirketlerinde çalışan işçilerin sendikalı ve kadrolu işçi olabilmesi için uzun yıllar mücadele ettiklerini belirten Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “Kadro mücadelesini hiç yorulmadan gece gündüz sürdürdük. Çıktığımız her platformda taşeron gerçeği ile yüzleşilmesi gerektiğini, Türkiye’nin taşeron sistemden kurtulması gerektiğini ifade ettik. Bu sorunun çözülmesi için Ankara’da üyelerimizin geniş katılımlarıyla toplantılar yaptık. 6552 sayılı yasanın çıkmasını sağladık. 2017 yılında Cumhurbaşkanımız kadro düzenlemesinin TBMM’ye sevk edildiğini duyurdu ve taşeron işçilerin büyük bir kısmına kadro aldık. Ama KİT’lerde, hastanelerin bilgi yönetim birimlerinde, yerel yönetimlerde araç ve ekipman teminine dayalı ihaleler kapsamında çalışan arkadaşlarımız ve araç şoförlerimizden oluşan yaklaşık 70 bin arkadaşımız kapsam dışında bırakıldı. 950 bin emekçinin kadro kapsamına alınıp, 70 bin işçinin kapsam dışı tutulması doğru bir şey değil. Kapsam dışında kalarak kadroya geçemeyen işçiler için Konfederasyon ve sendika olarak mücadele ediyoruz. Kadro düzenlemesi için irade ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bu meselenin çözümü ve yeni bir düzenleme yapılması için de talimatlar vereceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tüm belediyelerimizde ek sözleşme görüşmeleri yapıyoruz”

2022 yılı asgari ücreti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Öz, “Son iki yıldır pandeminin sağlığımız üzerindeki etkileriyle mücadele ederken, son beş aydır da ekonomik sonuçları ile mücadele ediyoruz. Dünya piyasalarının karıştığı bir dönemi yaşıyoruz. Son aylarda gıda başta olmak üzere zorunlu olarak kullandığımız ne kadar malzeme varsa bunların fiyatlarında önemli bir hareketlenme meydana geldi. Dolayısıyla aldığımız ücretler eridi. Yangın sadece bizde değil tüm dünyada böyle bir durum söz konusu. İki yıldır üretim süreçlerinde sorunlar var. Ocak 2022 tarihiyle birlikte yürürlüğe giren asgari ücretin günlük yevmiyesi 166,80 TL’ye yükseltildi. Bunun bir kısım sonuçları oldu. Belediyelerimizde çalışan işçilerin ücretleri ile asgari ücret ile çalışanlar arasındaki fark ya kapandı ya da tamamen kalktı.  Dolayısıyla tüm Türkiye genelinde belediye çalışanlarının ücretlerini uygun hale getirmek için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Hemen hemen tüm belediyelerimizde ek sözleşme görüşmeleri yapıyoruz. Üyelerimizin rahat nefes alabilmesi için Türkiye’nin en kuzeyinden, en güneyine, en doğusundan en batısına bir mücadeleyi ortaya koyuyoruz” dedi.

Özdemir: “Sendikamızın tek amacı insanlara hizmet etmek”

Üyelerimize daha iyi hizmet edebilmek için Ankara’da bulunan üç şubemizin Ankara 5 No’lu Şubemizin çatısında altında birleştirildiğini söyleyen Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “HİZMET-İŞ Sendikası’nın olduğu yerlerde birlik ve beraberlik var. Eksiklerimiz, hatalarımız olabilir ama sendikamız hiçbir üyesine yanlış yapmaz. Kuruluşundan bu zamana kadar sendikamızın tek amacı insanlara hizmet etmek olmuştur” dedi.

“Genel kuruldan yeni bir dinamizmle çıkacağız”

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Özdemir, “HİZMET-İŞ Sendikası asla sizin başınızı öne eğdirmeyecek. Biz sizlerle varız, sizlerle beraber Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. Sahada sizler varsınız, sizlerin sayesinde HİZMET-İŞ Sendikası var. İnşallah bu genel kuruldan sizlerin birliğiyle, beraberliğiyle, kardeşliğiyle, yeni bir dinamizmle çıkacağız. Bundan sonraki genel kurullarımızda da inşallah birliğimiz, beraberliğimiz bozulmadan devam etmek nasip olur. Genel kurulumuz herkese hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi: “Hiçbir zaman yılmadık, yıkılmadık, yorulmadık”

Sendikacılıkta tarihi izler bırakan bir serüven yaşadıklarını ifade eden Kurucu Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, “Sendikamızın kurucu başkanı olmaktan ve bugün geldiği noktadan onur duyuyorum. Yedi arkadaşımızla yola çıkarken insanı düşündük, emeğini düşündük, insanı insan yapan değerlerini düşündük. Hiçbir zaman yılmadık, yıkılmadık, yorulmadık ve bugünlere geldik” dedi.

“Türkiye güçlü bir ülkedir”

‘Milletin gücü tankın tüfeğin gücünü her zaman yener’ diyen Tanrıverdi, “Türkiye artık demokratik bir ülkedir.  Türkiye güçlendikçe bizde güçleniyoruz. Türkiye güçlü bir ülkedir.  Herkes Türkiye’nin arabuluculuğuna başvuruyorsa önemli ülkedir” şeklinde konuştu.

Genel Kurulda Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz ve Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan da birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Şube Başkanlığına Sinan Yılmaz seçildi

Yapılan seçim sonucunda Ankara 5 No’lu Şube Başkanlığımıza Sinan Yılmaz seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise İbrahim Tuncer, Mehmet Tahran ve Murat Demirtaş oldu.