Ana Sayfa » Haberler » ANKARA 3 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİLDİ

ANKARA 3 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİLDİ

Ankara 3 No’lu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 4 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Kurula; Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız ve Mehmet Keskin, Genel Sekreterimiz Av. Oğuz Aksoy, Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Fatih Mehmet Bakırtaş, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Mahmut Tosun, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 4 No’lu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Gaziantep 1 No’lu Şube Başkanımız Halil İbrahim Tanrıöver, Kırıkkale Şube Başkanımız Fatih Doğan, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, Karaman Şube Başkanımız Mustafa Karakaş, Kırşehir Şube Başkanımız Hızır Gürler, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, MHP Ankara İl Başkan Yardımcıları Cengiz Avcı ve Cabir Sülü, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yılmaz Yeşil, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın-Yayın Daire Başkanı ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oğuz Göksu, Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kürşat Tutar, HAK-İŞ Ankara İl Başkanı Duran Çiçek, Genel Başkan Danışmanımız Mustafa Taştekin, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız’ın divan başkanlığını yaptığı Genel Kurul, aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. 

Genel Başkan Vekilimiz Özdemir: “Emekçinin Hakkına Dokundurtmayız”                                                                                            

Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, genel kurulda yaptığı konuşmasında Etimesgut Belediyesi şirketinde daimi işçi olarak çalışan üyelerimizin ilk defa sendika ile tanıştıklarını belirterek, “Bizim Etimesgut’taki geçmişimiz 30 yıla dayanıyor. HİZMET-İŞ Sendikası olarak sizlerin başını öne eğdirmeyeceğiz. HİZMET-İŞ olarak Genel Başkanımız Mahmut Arslan liderliğinde taşeron mücadelesini vererek çalışanları modern kölelikten kurtardık, şimdi toplu iş sözleşmeleri imzalıyoruz ve bugün bu salonlardayız” dedi. 

Şube Genel Kurullarımızın huzur içinde geçtiğini dile getiren Özdemir, “Bizim genel kurullarımız hep birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde geçer. Bizim hiçbir genel kurulumuzda kavga olmaz. Biz kavgacı bir sendikacı değiliz. Ama uysal koyun da değiliz. İşçimizin, emekçimizin hakkına, rızkına el uzatanlara da gereken cevabı veririz. Grev ve eylemlerin de en iyisini yaparız. Yeter ki söz konusu, çalışan emekçilerin hakkı olsun, menfaati olsun. Bunu geçmişte de çok iyi görmüşlerdir nasıl mücadele verdiğimizi” diye konuştu.

“Türkiye’nin Dört Bir Yanında Üyelerimizin Yanındayız” 

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası parti değişikliği olan belediyelerde işçi kıyımları yaşandığına dikkat çeken Özdemir, “Biz bu tabloyu 2019 seçimlerinde de yaşadık. Seçiminin ertesi günü üyelerimize HAK-İŞ’ten istifa edeceksiniz diye baskısı yapıldı. Yine aynı şeklide olaylar yaşanıyor. Kim olduğuna bakmadan, merhametsizce, gece gündüz demeden hizmet eden çalışan işçileri işten atıyorlar. İşten çıkarmalara karşı Türkiye’nin dört bir yanında üyelerimizin yanındayız. Van, Cizre ve Kırıkkale başta olmak üzere eylemlerimiz devam ediyor. Nerede bir işçimize, emekçimize dokunurlarsa orada o işçiler işe alınana kadar eylemimiz devam edecek” dedi.

“Sendikal Sorunların Çözümü İçen Mücadelemiz Devam Ediyor” 

Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, 6772 sayılı kanunla kamuda çalışan tüm işçilerin ilave tediye aldığını belirterek, “Belediye şirket işçileri alamıyor. Biz bunun da mücadelesini en üst perdeden veriyoruz, her platformda dile getiriyoruz yine bu sorunu da çözecek olan HAK-İŞ’tir, HİZMET-İŞ’tir. Yine KİT’lerde çalışanlar var, mevsimlik işçiler var,  daha kapsam dışında çalışanlar ve bunlar için de mücadelemiz devam ediyor. Vergi dilemleri konusu var. Daha hakkaniyetli bir vergi sistemi için mücadelemiz devam ediyor. Emekliler için yaptığımız mücadele aynı kararlıkla devam ediyor. Onun için sizlerle beraber inşallah bu sıkıntıları hep beraber aşacağız” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Yardımcımız Yıldız: “Ülkemizin Kendi Değerlerinden Doğmuş Bir Sendikayız” 

Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Ankara 3 No’lu Şubemizin Genel Kurulunun hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, Sendikamız HİZMET-İŞ’in 301 bin 456 üyesiyle Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğunu kaydetti.

Yıldız, “HİZMET-İŞ olarak HAK-İŞ’in ilkelerini benimsemiş ve faaliyetlerini bu anlamda sürdüren ülkemizin kendi değerlerinden doğmuş bir sendikayız. Yarım asra yaklaşan sendikal mücadelemizde emekçilere karşı bir ihanetimizi göremezsiniz. Kamuda taşeron işçiliğine karşı tek mücadele eden yine sendikamız HİZMET-İŞ’ti” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Keskin: “Sizler Varsanız Sendikamız Var”

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin de 31 Mart Yerel Seçimlerinin belediyeler başta olmak üzere tüm Türkiye’yi etkilediğini belirterek, “Birçok belediyede çalışan arkadaşlarımız ücretlerimizi zamanında ve tam olarak alabilecek miyiz, algısıyla karşı karşıya bırakılmak isteniyor. Sanki bütün olumsuzlukların sebebi belediyede çalışanlarmış gibi bir algıya dönüştürülüyor. Ücretlerimizi aşağıya düşürelim konuları gündeme geliyor. Biz birlikte olursak bu fırsatı onlara vermemiş olacağız. Sizler varsanız sendikamız var. Sizler varsanız sendikamız güçlü” diye konuştu.

Genel Merkez Kadın Komitesi Başkanı Ayhan: “Fıtratta Farklılık, Haklarda Eşitlik” İlkesiyle İlerliyoruz” 

Sendikamız Genel Merkez Kadın Komitesi Başkanı Hatice Ayhan da “HİZMET-İŞ olarak; ulusal ve uluslararası alanda çalışma yaşamın önemli bir aktörüyüz. Kadınlar olarak, adaleti ve hakkaniyeti rehber edinerek sorunlara birlikte çözümler üretiyor “fıtratta farklılık, haklarda eşitlik” ilkesiyle ilerliyoruz. Kadın çalışmalarında öncü bir rol üstleniyor, kadınları örgütlenmenin önemli bir parçası olarak görüyoruz. HAK-İŞ olarak 200 bin kadın üye sayısıyla Türkiye’de konfederasyonlar arasında en fazla kadın üyeye sahip olmanın gururunu taşıyoruz.” dedi.

Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Bakırtaş: “Üye Sayımızı Artırma Gayreti İçerisinde Olacağız” 

Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Fatih Mehmet Bakırtaş da “Yeni kurulan bir şubeyiz. Örgütlü olduğumuz işyerlerimizde üyelerimiz ve yönetimleriyle iyi bir ilişki içerisindeyiz. Toplu sözleşme süreçlerini en iyi şekilde değerlendirerek şubemizin varlığını devam ettirip üye sayımızı artırma gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Fatih Mehmet Bakırtaş Oldu

Gerçekleştirilen Genel Kurul’da Ankara 3 No’lu Şube Başkanımız Fatih Mehmet Bakırtaş olurken, Şube Başkan Yardımcılarımız ise Recep Gebesoy, Turgut Koç, ve Alper Boztaş oldu.