Ana Sayfa » Haberler » ANKARA 2 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANKARA 2 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULU YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 16 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen Ankara 2 No’lu Şubemizin 3. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Genel kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir, Mehmet Keskin, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Öz Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, Pursaklar Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Keskin, AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Nagehan Akbaba, AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Fatih Bildik, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 1 No’lu Şube Başkanımız Mahmut Tosun, Ankara 4 No’lu Şube Başkanımız Yusuf Güler, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Sinan Yılmaz, Kırıkkale Şube Başkanımız Fatih Doğan, Konya 1 No’lu Şube Başkanımız Abdullah Bacaklı, Konya 2  No’lu Şube Başkanımız Hüseyin Keçeci, Batı Karadeniz Şube Başkanımız Mustafa Çağlı, Kırşehir Şube Başkanımız Hızır Gürler, Öz Gıda-İş Ankara Şube Başkanı Hasan Çiloğlu, Oleyis Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, Öz Sağlık-İş Sendikası Denetleme Kurulu Üyesi Tuba Gülpembelioğlu, Genel Merkez Gençlik Komitemiz Başkanı Huriye Zeynep Kaya, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Şube Genel Kurulu, Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız’ın divan başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel kurula hitaben bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Arslan, taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi için mücadeleye devam ettiklerini kaydetti.

Arslan: “Sorunları Tek Tek Ortadan Kaldıracağız”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 1994 yılından beri Keçiören ve Altındağ belediyeleri başta olmak üzere belediyelerde örgütlülüğünü sürdüren ve ilerleten Ankara 2 No’lu Şubemizin 3. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Hem belediyelerin, hem ülkemizin, hem çalışma hayatının önemli sorunlarıyla karşılaştıklarını ifade eden Arslan; “Özellikle son dönemde yaşadığımız yüksek enflasyon ve buna bağlı kontrolsüz hayat pahalılığı içinden çıkılmaz halde. Bu durum için hepimizin endişeleri, sıkıntıları olduğunu biliyorum. Bu süreçleri en az hasarla ortadan kaldırmak için HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak yoğun çaba içindeyiz. Bu çabalarımızı, pek çok belediyemizde imzaladığımız sözleşmeler ve ek zam protokolleriyle belli bir aşamaya getirdik” dedi.

KİT’lerde çalışan işçilerin kadro sorunun da çözülmediğini belirten Arslan, “Bunları çözmek için çaba sarf ediyoruz. Bunları yaparken gelecekle ilgili beklentilerimizi, umutlarımızı, hayallerimizi bir kenara atmadan; heyecanımızı, enerjimizi tüketmeden bu anlayışla devam edeceğiz ve bu sorunları Allah’ın izniyle tek tek ortadan kaldıracağız” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın Adımları Destekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma hayatına ve çalışanlara yönelik ortaya koyduğu kararlılığı ve sorun çözmeye yönelik attığı adımları desteklediklerini kaydeden Arslan; “Çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün belediyelerimiz tarafından da dikkate alınmasını istiyoruz. Bu sözün Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle birlikte hükûmetin de iradesi olduğunu ve ülkemizin içinden geçtiği zor şartların bizleri ne kadar etkilediğinin farkında olarak söylendiğinin bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

Ankara Grevi’ni Hatırlattı

Arslan, 1998 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesinde anlaşamadıkları için 6 bin işçiyle 22 gün boyunca yaptıkları grevi hatırlattı. Arslan, şunları söyledi: “Çatışma ve kavga üslubundan uzak, sorunları çok iyi bilen, bildiklerini muhataplarına çok iyi anlatan ve bu konuyu kavga etmeden müzakere yollarıyla çözmek bize düşüyor. Hem belediyelerimizin hem de ülkemizin kavgaya, çatışmaya tahammülü yok. Sihirli sözcük dediğimiz, HAK-İŞ’in de inandığı sosyal diyalog ve sosyal diyalog mekanizmalarıyla sorunları çözmek bizim açımızdan birinci tercihtir. Bugüne kadar bunu yaptık. Çaresiz kaldığımız anlarda, gerektiğinde bu şehirde büyük grevlere de imza attık. Grevin sonunda bütün taleplerimiz hemen hemen kabul edilerek toplu iş sözleşmemizi imzaladık. Dolayısıyla HAK-İŞ’in, Sendikamızın, gerektiğinde grev hakkını sonuna kadar kullanabildiğini tarihimiz bize gösteriyor. Türkiye’nin en uzun, en etkin ve aynı zamanda sonuçları itibarıyla çalışanların en çok kazandığı grevler, HİZMET-İŞ’e ve HAK-İŞ’e aittir. Ancak bizim için grev bir araçtır, amaç değildir. Amacımız haklarımızı, taleplerimizi yerine getirmek, bunları gerçekleştirmek.”

“Taşeron Sistemine Karşı İsyan Bayrağı Açtık”

Taşeron sistemine karşı verdikleri mücadeleyi anlatan Arslan, şöyle konuştu: “Taşeron sistemi, Türk kamu idaresinin en büyük çıkmazlarından biriydi. Kamuda 1 milyona yakın arkadaşımız taşeron şirketlerde çalışıyordu. Toplu sözleşme hakları, ikramiyesi, izin parası, kıdem tazminatı ve eksik ya da yetersiz, bugün elde ettiğimiz hakların hiçbiri o dönemde arkadaşlarımıza verilmiyordu. İşte biz, bu sisteme karşı bir isyan bayrağı açtık. On yılları bulan bir mücadele başlattık. Bu mücadelede ‘Sendika Seni Korur’, ‘Hakkın Bize Emanet’ diye 2014’te yola çıktık. 24 Ocak 2014’te Bilkent Otel’de başlattığımız o büyük yürüyüş, bugün sonuçlarını büyük ölçüde vermiş bir başarı hikâyesidir.”

“Bazı dayatmalar Türkiye’nin 90’lı yıllarında çok ağır faturalar ödememizi gerektirdi”

Neoliberalizmin, liberalizmin, kapitalizmin bize dayattığı, Dünya Bankası, IMF, Dünya Ticaret Örgütü vb. kuruluşların ülkemize dayattığı bir şey vardı: Devleti küçültün, kamuyu özelleştirin, devletin elini kamudan çekin, özel sektöre verin. Bu dayatmalar ne yazık ki Türkiye’nin 90’lı yıllarında çok ağır faturalar ödememizi gerektirdi. Bütün bu dayatmalara karşı taşeron şirketlerdeki 1 milyona yakın arkadaşımızın kamunun ve belediyelerin kadrolarına geçirilmiş olması aslında bütün bu politikalara meydan okumaktır.”

“Hâlâ İş Kolumuzda Örgütlenecek 500 Bin Arkadaşımız Var”

HAK-İŞ’in bugüne kadar yaşadığı zorluklara ve Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olmanın fazlasına gerek olduğuna değinen Arslan; “Biz, zor zamanların teşkilatıyız, zorlukları yenerek, baskılara direnerek, darbelere karşı mücadele ederek bugünlere geldik. HAK-İŞ’in tarihi bu mücadelelerle doludur ve bu mücadelenin bir parçası olmak, her türlü takdirin ve gururun üstündedir. Bugün geldiğimiz o büyük başarı hikâyesinin arkasında haysiyetli, onurlu, aynı zamanda ülkemizi, tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi, emekçilerin haklarını koruma içgüdüsüyle yaptığımız o mücadele vardır. Darbelere, baskılara karşı direnerek, adaletsizliğe, yoksulluğa ve yoksunluğa karşı mücadele ederek ve her seferinde daha da güçlenerek bugünlere geldik. Elbette ki bugün istediğimiz yerde değiliz. HAK-İŞ’in 762 bine yaklaşan devasa bir örgüt olması çok önemli. Ama Türkiye’de 16 milyona yaklaşan işçi var ve bunların yaklaşık 14 milyonu sendikasız. Bunlara bizim ulaşmamız lazım. İşte amacımız, çabamız, gayretimiz bu. HİZMET-İŞ Sendikamızın 262 bin üyesi bizim için önemli. Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. Ama iş kolumuzda hâlâ örgütlenecek 500 bin arkadaşımız var” diye konuştu.

“EYT, IMF’nin bize attığı bir kazıktır”

EYT sorununun IMF’nin Türkiye’ye dayatmasını bir sonucu olduğunu ve 23 yıldır düzeltilmeye çalışıldığını kaydeden Arslan, şu ifadelere yer verdi: “2013 yılında Türkiye’nin IMF’yle olan bütün ilişkileri kesildi ve bundan sonra IMF’yle hiçbir program yapılmayacağı ilan edildi. 17 yıla yakın zaman geçti, Allah’a çok şükür IMF kapılarına mahkûm edilmedik ama ne yazık ki bizi onlara mahkûm etmek isteyen siyasetçiler var. IMF’nin bize attığı son kazık EYT konusudur. Kanuna rağmen ne yazık ki 99 öncesi işe girenler EYT’yle karşı karşıya kaldılar. 1999 Temmuz ayında, Ankara Kızılay’da, ‘Mezarda emekliliğe hayır!’ diye hep beraber bağırmıştık. IMF, primlerini ödediği hâlde çalışanlarımızın emeklilik haklarını elinden aldı. EYT’yi 23 yıl sonra düzeltmeye çalışıyoruz. IMF ile 18 defa anlaşma yapıldı. Her anlaşma ekonomik, sosyal krizlere neden oldu. Cumhurbaşkanımız, IMF defterinin kapatıldığını defalarca vurguluyor. Bu, ülkemizin bağımsızlığı için önemlidir. IMF baskılarına, terör örgütü saldırılarına rağmen ayakta kalıyorsak, çok ciddi bir başarı öykümüzün olmasındandır. Ama bunun bir de bedeli oluyor ve bunu ülkece ödemek zorunda kalıyoruz. Bu topraklar, bedelleri ödenmeyecek kadar büyük ve kutsal topraklardır.”

AK Parti Ankara Milletvekili Yıldız: “HAK-İŞ, önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır”

Genel kurulda konuşma gerçekleştiren AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, şöyle konuştu: “Sayın Genel Başkanımız çok veciz bir şekilde bütün mücadele sürecini anlattılar. Biz her zaman şunu ele alırız: Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri, aslında bizim toplumumuzun bellek kodlarından da gelen faaliyetlerdir ve bu noktada HAK-İŞ, önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Başkanımız, müzakerenin ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Hiçbir emek sarf etmeyenlere bakınca HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in yaptıklarının ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Genel kurulun herkese hayırlı olmasını diliyorum.”

Genel Başkan Yardımcımız Yıldız: “Genel Kurulumuzun Hayırlara Vesile Olmasını Temenni Ediyorum”

Genel kurulda, divan başkanlığı yapan Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız da bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldız, üçüncüsü gerçekleştirilen Ankara 2 No’lu Şubemizin olağan genel kurulunun ve Şube Başkanımız Recep Dere, şube başkan yardımcılarımız, şube yönetimimiz, sendikamız ve üyelerimiz için hayırlı olmasını temenni etti.

Genel kurulda konuşma gerçekleştiren Öz İnşaat-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca, HİZMET-İŞ Sendikamızdan övgüyle bahsetti.

Gençlik Komite Başkanımız Zeynep Kaya: “Kadınlarımızın sendikal harekete getirecekleri önemli katkıların bilincindeyiz”

Gençlik Komite Başkanımız Huriye Zeynep Kaya da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Kadın Komitesi adına konuşan Kaya, şunları söyledi: “HİZMET-İŞ Sendikamız, geçmişten günümüze hep kadının sendikal camiada varlığını kabul etmiş, bu konuda ilk adımı artmıştır. Kadınları güçlü olan bir toplumun sağlam olacağı anlayışını benimseyerek çalışmalarını sürdürmektedir. Kadın ve erkek birbirinin rakibi değil, birbirini tamamlayan bir bütündür. Bu anlayışla, kadınlarımızın sendikal harekete getirecekleri önemli katkıların bilincindeyiz.”

Genel kurulda, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere de bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Dere Yeniden Başkan

Genel kurulda yapılan seçimde Şube Başkanlığına yeniden Recep Dere seçilirken, şube başkan yardımcılıklarına ise Ahmet Yılmaz, Mehmet Çelik, Durmuş Ali İrez ve Safa Uslu seçildiler.