Ana Sayfa » Haberler » AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AFYONKARAHİSAR ŞUBEMİZİN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Afyonkarahisar Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 27 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın video konferans yöntemiyle canlı katıldığı genel kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Yaylabağı Belediye Başkanı Niyazi Akgedik, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, Serban Belediye Başkanı Vedat Köse, Afyonkarahisar Şube Başkanımız Kemal Erkuş, Denizli Şube Başkanımız Sezai Söylemez, Konya 1 No’lu Şube Başkanımız Abdullah Bacaklı, Konya 2 No’lu Şube Başkanımız Hüseyin Keçeci, Kütahya Şube Başkanımız Sabahattin Ödemiş, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Afyonkarahisar Şube ve İl Başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin Afyonkarahisar temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Afyonkarahisar Şubemizin Genel Kurulu’nun hayırlı olması temennisinde bulunan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Arslan: “Afyonkarahisar emekçileri bize güveniyor”

Sendikamızın Afyonkarahisar’da 1985 yılından bu yana örgütlü olduğunu hatırlatan Arslan; “Afyonkarahisar’da üye sayımızın her geçen gün artıyor olması Afyonkarahisar emekçilerinin bize olan güvenlerinden kaynaklanmaktadır. Afyonkarahisar Şubemizin daha da güçlü bir hâle gelmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bu ülkenin değerlerini içselleştirmiş bir örgütüz”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın kuruluşundan bugüne, yarım asırlık dönemde ilke ve duruşundan taviz vermediğini ifade eden Arslan; “Bu ülkenin değerlerini, inançlarını, kültürünü, medeniyetini içselleştirmiş bir örgütüz. Bu değerlerle sendikacılık yapıyoruz” dedi.

HAK-İŞ’in Türkiye’nin yerli ve millî örgütü olduğunu ve HAK-İŞ’in varlığının Türkiye’nin gücü ve geleceğiyle doğrudan ilgili olduğunu vurgulayan Arslan; “HAK-İŞ olarak çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine barışı, müzakere etmeyi, sosyal diyalog mekanizmalarını kullanarak kavgaları, çatışmaları bir kenara koyup yeni bir anlayışla sendikal mücadele geleneğini başlattık” diye konuştu.

“Hiçbir antidemokratik düzenlemeye sessiz kalmadık”

Genel Başkanımız Arslan, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in hiçbir antidemokratik düzenlemeye sessiz kalmadığını söyledi.

Arslan, şöyle konuştu: “12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz’da dik durduk, bedel ödedik. Asla milletimize ihanet etmedik. Demokrasimize, millet iradesine sahip çıkmaktan vazgeçmedik. Bundan sonra da millet iradesinin karşısında kim yer alırsa onların karşısında yer almaya devam edeceğiz. Demokrasimize, haklarımıza, özgürlüklerimize sahip çıkan, işçi hakları konusunda her zaman liderlik yapan bir HAK-İŞ’ten bahsediyoruz. Bizim açımızdan HAK-İŞ’in gücü Türkiye’nin gücüdür.”

“Üyelerimizin ve milletimizin bizden beklediği, mücadeleyi daha ileriye taşımamızdır”

“HAK-İŞ’in ve Türkiye’nin en büyük işçi örgütü HİZMET-İŞ Sendikamızın geleceği, bizim yapacağımız mücadeleye bağlı. Bu mücadeleyi kararlılıkla, dayanışma içerisinde ve birbirimizle kenetlenerek yaparsak, mücadelemizi daha da ileriye taşırız. Üyelerimizin ve milletimiz bizden beklediği budur” diye konuşan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikamızın iradesi üstünde hiçbir iradeyi kabul etmiyorum. Bu iradenin vereceği, ortaya koyacağı kararlılığa hep beraber biz de saygı duyacağız ve bu konuda gereğini yapacağız. HİZMET-İŞ Sendikamızda gerçekleşen, bugüne kadar bütün aşamalarda ortaya çıkan demokratik süreçler kongremizin neticelenmesine kadar da aynı istikamette devam etsin. Kimsenin endişe etmesine gerek yok. Kimsenin telaşlanmasına da gerek yok. Bu sendika, Türkiye’nin en büyük sendikası olma özelliğini bu konuda gerektiği şekilde yerine getirecek ve inşallah yine 14. genel kurulumuzu da bize yakışan bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız.”

Genel Başkan Vekilimiz Öz: “Afyonkarahisar’da arzu ettiğimiz hedefe emin adımlarla ilerliyoruz”

Genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz; “Afyonkarahisar’ın, devletimiz ve milletimiz açısından çok kıymetli bir şehir olduğunu kaydetti.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, ülkemizin bağımsızlığının teminatı illerimizden olan Afyonkarahisar’da, ülkemizin birliği ve beraberliği için mücadele etmiş olan şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle andı.

HİZMET-İŞ Sendikamızın Afyonkarahisar’da uzun yıllardır örgütlü olduğunu hatırlatan Öz, sendikamızın Afyonkarahisar’daki mücadelesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Afyonkarahisar’da arzu ettiğimiz hedefe emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e toplu iş sözleşmesi döneminde gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Öz; “Afyonkarahisar Belediye Başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımızın bu yeni dönemde de çalışanlarımızı koruyacak, gözetecek hassasiyeti ortaya koyacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Zorunlu Emeklilik ve İlave Tediye sorunlarının çözülmesini istiyoruz”

Konuşmasında taşeron işçilik sorununun HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET Sendikamız tarafından uzun yıllar kararlılıkla yürütülen mücadele sonunda başarıya ulaştığını ancak hâlâ çözülemeyen sorunlar olduğunu belirten Öz, şunları kaydetti: “Bu sorunlardan biri zorunlu emeklilik uygulamasıdır. 696 KHK ile belediyelerimizin şirketlerinde istihdam edilen arkadaşlarımızın önüne zorunlu emeklilikle ilgili bir düzenleme getirildi. Bu düzenleme hakkaniyetli değil. Bu sorunları Sayın Cumhurbaşkanımıza bir rapor sunmak suretiyle ortaya koyduk. Bu konudaki bakış açımızı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’e de bizzat görüşmek suretiyle raporla ortaya sunduk. Biz zorunlu emeklilik konusunun düzeltilmesini istiyoruz. Bir diğer sorun ise, kamunun kadrolarına yerleştirilen arkadaşlarımız yılda 52 yevmiye tutarındaki ilave tediyeyi alabiliyorlarken, belediye şirket çalışanlarımızın bundan yararlandırılmamasıdır. Burada bir çelişki söz konusudur. Bu sorunun da çözülmesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızdan talep ettik ve karşılanmasını arzu ediyoruz.”

Yaşanmakta olan ekonomik zorluğa da değinen Öz; “Hepimizin derinden hissettiği ekonomik zorluklarla mücadele ediyoruz. Bu dönemde hep birlikte fedakârlık yaparak çalışanlarımızın hayatlarına dokunmamız gerekiyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız hükümetimizle birlikte üzerine düşeni büyük bir özveriyle yerine getirmeye çalışıyor. Belediyelerimizin de aynı bakış açısıyla hareket etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Yıldız: “Üyelerimizin desteğiyle başardık”

Divan başkanı olarak konuşan Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız; “Afyonkarahisar, sendikamız için çok değerli. Uzun süre verdiğimiz mücadeleler neticesinde bugün Afyonkarahisar Şubemizin genel kurulunu gerçekleştiriyoruz. Bunu, üyelerimizin desteğiyle başardık. Mücadelemizin en başından beri bizimle yol yürüyen herkese teşekkür ediyorum. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Yardımcımız Özdemir: “Sendika yoksa, birlik yoksa mücadele de yok”

Afyonkarahisar’da gelinen yerin mücadelenin sonucu olduğunu söyleyen Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir; “Afyonkarahisar’da büyük bir aileyiz. Afyonkarahisar’da mücadelemizle ve işverenlerimizi sosyal ortağımız görerek bugünlere geldik. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde sizlere hizmet etmek istiyoruz. Sendika yoksa, birlik yoksa mücadele de yok” dedi.

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tüm sorunlarını çözeceklerini belirten Özdemir, genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Genel Başkan Yardımcımız Keskin: “En önemli olan konulardan biri birlik ve beraber olmaktır”

Genel kurulun başarılı geçmesini temenni eden Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin; “Vefa, bizim için çok önemli. Biz, sendikamıza destek olan, mücadelesinde yalnız bırakmayan hiç kimseyi unutmayız. Burada en önemli olan konulardan biri birlik ve beraber olmaktır. Ne kadar büyük olursanız olun, birlik ve beraberlik yoksa bir anlamı yok” dedi.

Yerel seçimlerden sonra sendikamızın mücadelelerine değinen Keskin, zor durumda kalan emekçilerin yanlarında sadece HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in olduğunu belirterek, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin var olan ilave tediye ve zorunlu emeklilik sorunlarının çözümünün sendikamızın mücadelesine destek vermekten geçtiğini söyledi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Yurdunuseven: “Seçilecek arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum”

Genel kurulda bir konuşma gerçekleştiren AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven; “HİZMET-İŞ Sendikası’nın Afyonkarahisar Şubesi’nin bugünlere gelmesi hepimiz için onur kaynağı olmuştur. Genel kurulda seçilecek arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum. Bundan sonra HAK-İŞ’le daha güzel işlere imza atacağız. Allah yar ve yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Zeybek, Hayırlı Olsun Dileğinde Bulundu

Genel kurulun hayırlı olması dileğinde bulunan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Genel kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ben, üye arkadaşlara da, şubemizde görev yapan arkadaşlarımıza da hayırlı çalışmalar diliyorum” dedi.

Genel kurulda Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar Şube Başkanımız Erkuş Oldu

Gerçekleştirilen seçim sonucunda Afyonkarahisar Şube Başkanlığımıza Kemal Erkuş seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımıza ise Abdülkadir Ceylan Evsen ve Selçuk Turmuş seçildiler.