Ana Sayfa » GENÇLİK KOMİTESİ HABERLERİ » SLOVENYA’DA ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDUK

SLOVENYA’DA ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDUK

Erasmus + kapsamında AB finansmanı ile desteklenen ‘Trade Unions New Impetus for Youth Participation’ Projesi dahilinde ‘Mladi Plus’ çalışma ziyareti, Slovenya’nın Ljubljana şehrinde gerçekleştirildi.

Sendikamızın ikili iş birliği içinde olduğu Makedonya UPOZ Sendikası’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, Türkiye, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan ve Bosna-Hersek’ten gelen genç sendikacı ve STK temsilcilerinin katıldığı programa Sendikamızı temsilen; Genel Merkez Gençlik Komite Başkan Yardımcımız ve Uluslararası İlişkiler Daire Uzmanımız Burhan Yıldız,  Uluslararası İlişkiler Daire Uzman Yardımcımız Fatıma Ezzahra Shab, Eğitim Daire Uzmanlarımız Av. Şeymanur Türkoğlu ve Tansu Göksu katıldı.

Çalışma ziyareti kapsamında öğrenci ve gençlik sendikası olan ‘Mladi Plus’ toplantıya ev sahipliği yaptı. Tüm gün süren toplantıda, sendikanın kuruluş serüveni, çalışmaları, platform çalışanlarını örgütleme şekilleri, aktif olduğu alanlar ve saha tecrübeleri hakkında bilgiler verildi. Tam anlamıyla bir yasal sendika statüsü olmasa da ZSSS Konfederasyonu üyesi olan Mladi Plus, üyelik süreci ve konfederasyonun gençliğe verdiği önem hakkında bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Toplantıda katılımcılar kendi kurumlarının çalışmalarından bahsederek gençlerin örgütlenme stratejileri, güvencesiz çalışma ve kendi ülkelerinde de ‘Mladi Plus’ benzeri bir sendikanın nasıl kurulabileceği konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Toplantıda ayrıca ZSSS Konfederasyonunun gazete ve dergi çalışmaları tanıtılarak, sendikaların basındaki rolü hakkında tartışmalar gerçekleştirildi.

Komite Başkan Yardımcımız ve beraberindeki heyet tarafından Mladi Plus’ın genel merkezi de ziyaret edilerek, gelecek ikili işbirlikleri hakkında istişarelerde bulunuldu.