Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » TUŞBA BELEDİYESİ’NDE TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

TUŞBA BELEDİYESİ’NDE TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

Senel Başkanımız Arslan, Van’ın Tuşba Belediyesi ile Sendikamız arasındaki toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

Sendikamız HİZMET-İŞ ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Van’ın Tuşba İlçe Belediyesi ile Sendikamız arasındaki toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

Sendikamız ile Van’ın Tuşba ilçe Belediyesi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandırılarak, Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu tarafından imza altına alındı.

Toplu iş sözleşmesi törenine Muş Şube Başkanımız Yaşar Kalır ile Tuşba Kaymakamı Musa Sarı ve Van Şube Kadın Komite Başkanımız Birsen İpekten de katıldı.

“KENTE HİZMET ÜRETEN ÇALIŞANLAR, İYİ ÜCRET ALMALIDIR”

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, toplu iş sözleşmelerinde elde edilen hakların en kısa zamanda alınabilmesinin, iş güvencesi ve barışının önemini vurguladı. Sözleşmelerdeki en önemli şartın ücretler olduğunu dile getiren Arslan, alın teri dökerek kente hizmet üreten çalışanların, iyi bir ücret almasını önemsediklerini söyledi.

ÜCRET ARTIŞI ÜYELERİMİZİ SEVİNDİRDİ

Konuşmalardan sonra toplu iş sözleşmesi imza törenine geçildi. Sözleşme Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ve Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu tarafından imza altına alındı.

2 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi gereği, üyelerimizin ücretlerinde ilk yıl için yüzde 12 artış sağlandı. İkinci yıl için de yüzde 9 oranında artış yapılması bağıtlandı. Sosyal haklarda ise yüzde 70 artış sağlandı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesi, halay çekilerek kutlandı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİ DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRMAK GEREKİYOR”

Türkiye ve Van’ın geleceğinin, barışın korunması durumunda daha aydınlık olacağını belirten Arslan, bölgede 2 ay boyunca Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu bünyesinde yaptıkları toplantılara değindi. Bölgenin 2 yıl önceki ve bugünkü durumu arasında kıyas edilemeyecek kadar büyük fark bulunduğunu kaydeden Arslan, şöyle devam etti:

“Bugün gelecekle ilgili daha fazla umudumuz var. Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Grubu olarak zaman zaman toplanıyoruz. Toplantıda ortaya koyduğumuz görüşler şu: Türkiye ne yaparsa, ne ederse etsin, mutlaka çatışmasızlık sürecini sürdürmemiz gerekiyor. Silahların gölgesinden kurtulmamız gerekiyor. Bir şekilde barışı, Çözüm Süreci’ni demokratik gelişmelerle taçlandırmamız gerekiyor. Çok önemli adımlar atıldı, geldiğimiz noktayı asla küçümsemiyorum. Bölge halkını sindirerek, psikolojik baskılar kurarak, onların iradelerine yönelik müdahaleleri sürece uygun görmüyoruz.”

“ÇÖZÜM SÜRECİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Ülkede birlikte yaşama adına herkesin sorumlu davranması gerektiğini, bu nedenle Çözüm Süreci’ni önemsediklerini belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, hükümetin ve Çözüm Süreci’nin muhataplarının sorumlu davranmak zorunda olduğunu hatırlatıyorum. Seçim adına, oy adına bu süreç feda edilmemeli. Birlikte yaşama irademizi boşa çıkaracak, çatışmayı yeniden alevlendirilecek provokasyonların artık yaşanmamasını istiyoruz. Bunlar en çok bölge halkına zarar veriyor.”

ARSLAN’DAN REKTÖR VE KAYMAKAMA ZİYARET

Genel Başkanımız Arslan daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Peyami Battal ile Tuşba Kaymakamı Musa Sarı’yı makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Genel Başkanımız Arslan, ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda çözüm sürecine değinerek,  sürecin bölge halkının güvenliği esas alınarak devam ettirilmesi, güvenlik-barış ilişkisinin sağlıklı zeminde sürdürülmesi gerektiğini bildirdi. Arslan, 6-7 Ekim sürecinin ardından Ankara’da yaptıkları özel bir toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Yaşanan olayları hükümetin müdahaleleri mi, Abdullah Öcalan’ın talebi mi durdurdu” şeklinde soru sorulduğunu söyledi. Davutoğlu’nun da “Ne hükümetin müdahalesi ne de İmralı’nın talebi durdurdu. Bölge halkının iradesi durdurdu” diye cevap verdiğini anlatan Arslan, bu tespitin doğru olduğunu kaydetti.