Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » TAVŞANLI’DA ÇİFTE SEVİNÇ

TAVŞANLI’DA ÇİFTE SEVİNÇ

Toplu iş sözleşmesi imzalandı ve belediye şirketindeki işçilerin Sendikamıza katılım töreni düzenlendi.

Sendikamız ile Tavşanlı Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi ve belediyeyi ait şirkette çalışan işçilerin Sendikamıza katılım töreni coşkuyla gerçekleştirildi.

Toplu iş sözleşmesi ve katılım törenine Sendikamız Genel Sekreteri Devlet Sert, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Sendikamız Ege Bölge Başkanı Ahmet Özen, belediye başkan yardımcıları ve birim amirleri, Sendikamız işyeri sendika temsilcileri, kadrolu ve sendikamıza yeni katılan şirket işçileri katıldı.

Törende konuşan Sendikamız Genel Sekreteri Devlet Sert, Sendikamıza katılan şirket işçilerini kutlayarak, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ’in Türk sendikal hayatında farklı bir konum ve öneme sahip olduğunu belirtti. Sert, Konfederasyonumuz ve Sendikamızın kuruluşu ve büyümesiyle birlikte, sendikal hayatta bir zihniyet değişimi yaşandığını söyledi.

Gerek HAK-İŞ gerekse HİZMET-İŞ”in başlangıçtan itibaren ideolojik bakış ve çatışmacı anlayış yerine, sosyal diyalogu öne çıkararak işyeri ve işvereni önemsediğini, belediyeleri sosyal ortak kabul ettiğini kaydeden Sert, “Biz hiç bir zaman sığ düşünceler ve tek taraflı çıkarlar peşinde koşmadık. Sendikal çalışmalarımız ve mücadelemizi sadece bu topraklarda değil, uluslararası platformlarda da sürdürüyoruz” dedi.

Artık giderek sosyal bir soruna dönüşen taşeron işçilerinin durumuna değinen Sert, taşeron işçilerin içinde bulunduğu çalışma koşullarının kabul edilemez olduğu belirterek, “Bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında en büyük çabayı HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’ göstermiştir. Malumlarınız üzere, işkolumuzdaki bütün taşeron işçilerinin hakkını savunmak için 35.Kuruluş Yıldönümü Etkinliklerimiz kapsamında, 25 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da “Hakkın Bize Emanet” temalı örgütlenme kampanyamızın startını verdik. Bu kampanyamızın da etkisiyle e-devlet uygulamasının hayat geçtiği 7 Kasım 2013’ten bu güne en büyük teveccüh Sendikamız HİZMET-İŞ’e olmuş, 17 bin 500 yeni üye kazanılmıştır. İstiyoruz ki işkolumuzdaki bütün taşeron işçileri sendikamız üye olsun ve çözüm kolaylaşsın; çünkü, bu büyük sorunun tek bir çözümü vardır, o da sendikal örgütlülüktür” diye konuştu.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de sendikaların geçmişte kurumu ve işyerini düşünmediklerini, kötü bir imaj bıraktıklarını ve bunun uzun yıllar silinemediğini kaydederek, HAK-İŞ ve Hizmet-İŞ’in olumsuz algıyı değiştirdiğini söyledi.

Taşeron işçilerin durumunun iyileştirilmesi noktasında yasal zeminin hazır olmadığı için adım atılamadığını belirten Güler, “Bugün artık harekete geçebiliyoruz. Belediyemiz şirketinde çalışan arkadaşların da sendikalı olma isteğini sonuna kadar destekledim. Gerçi biz bu arkadaşlarımızı asgari ücrete mahkum etmedik. Her türlü haklarını verdik ve bu noktada vicdanımız rahattır” şeklinde konuştu.

Sendikamız Ege Bölge Başkanı Ahmet Özen de imzalanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili bilgi verdi. Sözleşmenin 2 yıl süreli olarak imzalandığı kaydeden Özen, ücretlerde birinci yıl yüzde 22; ikinci yıl yüzde 8,5; toplamda yüzde 25 oranında artış sağlandığı belirtti.

Konuşmalardan sonra Sendikamız Genel Sekreteri Devlet Sert, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e emek yönlü çalışmalarından dolayı bir plaket takdim etti.