Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » SENDİKAMIZ İLE CANİK BELEDİYESİ ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI 

SENDİKAMIZ İLE CANİK BELEDİYESİ ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI 

Toplu iş sözleşmesi neticesinde toplamda kümülatif olarak yüzde 76 oranında artış sağlanarak büyük bir başarı kazanıldı.

Sendikamız ile Samsun’a bağlı Canik Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 2 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi ile, 51,23 -TL olan günlük taban ücret 60 TL’ye çıkartıldı. 60 TL olan taban ücrete de ilk altı ay için % 6, ikinci altı ay için de yine % 6 olmak üzere toplamda % 30 oranında artış sağlanarak günlük yevmiye birinci yılın sonunda 67,42 TL‘ye ulaşmış oldu.

İkinci yıl için ise taban ücrete ilk 6 ay için % 5, ikinci 6 ay için % 5 olmak üzere toplamda % 10 oranında artış sağlanarak günlük yevmiyelerin ikinci yılın sonunda 74,33 TL’ye çıkması sağlandı.

Toplu iş sözleşmesi neticesinde taban ücret, yevmiye zammı ve sosyal yardım kalemleri artışları ile birlikte toplamda kümülatif olarak %76  oranında artış sağlanarak büyük bir başarıya imza atılmış oldu.

Sözleşmeyle ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Başkanımız Ziya Uzun, “Sendikamız genel anlayışı çerçevesinde çalışma ilişkilerinde çatışmanın değil, karşılıklı çıkarların adil bir şekilde korunacağı diyalog ve uzlaşmanın esas olduğuna inanmaktadır. Sendikamız çalışma barışı ve iş huzurunun çalışma hayatının temel zemini olduğu düşüncesindedir. Tüm toplu iş sözleşmesi müzakerelerini de bu anlayış çerçevesinde işçi kardeşlerimizin hak ve menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirmekteyiz. Sendikamız kendi işkolunun en büyük sendikasıdır. Samsun’da da bu başarı çıtası aynı şekliyle devam etmektedir” dedi.

Samsun İl Başkanımız Ziya Uzun,  Samsun ve ilçelerindeki örgütlenme çalışmalara dair ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Samsun İl Başkanlığımız, yaklaşık 3 bin üyesiyle büyük bir aile konumuna gelmiştir.Üyelerimizden aldığımız güçle, bizi biz yapan değerlerimiz ve ilkelerimizle emek ve alın teri mücadelesini büyük bir özveriyle sürdürüyoruz. İşte bu kapsamda Canik Belediyemizde de işveren sendikası ve belediye yönetimi ile bütün süreçlerin başarıyla ve sabırla gerçekleştirildiği bir sözleşme aşamasını tamamladık. Bu sözleşme Canik Belediyesinde çalışan işçilerimiz için büyük kazanımlar sağladığımız bir sözleşme oldu. Bu manada tüm sosyal taraflara teşekkür ediyor, işçi kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”