Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » KONYA’DA TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

KONYA’DA TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

K onya Büyükşehir, KOSKİ ve merkez ilçe belediyelerindeki 1.681 üyemizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sendikamız ile Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerinde bir süredir devam eden ve bin 681 üyemizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS), gerçekleştirilen bir törenle imza altına alındı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza törenine Hak-İş Konfederasyonuz ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, , Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Hizmet-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Vacit Sır, Sendikamız üyeleri, belediye yetkilileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde konuşan Konfederasyonumuz Hak-İş ve Sendikamız Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, belediyelerle yaptıkları toplu iş sözleşmesinin üyelerimizin ve belediyenin şartlarının dikkate alındığında başarılı bir sözleşme olduğunu belirterek iki taraf için de hayırlı olmasını dileyerek, yapılan toplu sözleşmeyi emeğe ve emekçinin bakışına olumlu bir yansıma olarak gördüklerini dile getirdi.

Konuşmasında taşeron işçi sorununa da değinen Arslan, bir milyonu aşkın taşeron işçisi olduğuna ve bunların düşük ücretle güvencesiz çalıştırılmasının Türkiye’ye yakışmadığını vurgulayarak taşeron sorununun çözümünün ancak sendikal örgütlülük ve kadrodan geçtiğini söyledi.

1 Mayıs’ı barış ve dayanışma günü olarak kültürümüze uygun şekilde kutlamak gerektiğini kaydeden Arslan, böylece 1 Mayıs’ta oluşturulan gerginliğin sona ereceğini de söyledi. Konya’da yapılacak 1 Mayıs kutlamalarını barışçıl bir ortamda gerçekleştirerek Türkiye’ye ve dünyaya farklı bir 1 Mayıs armağan edeceklerini belirten Arslan, 1 Mayıs’ın ve toplu sözleşmenin hayırlı olmasını diledi. Arslan, bütün ülkelerde 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığını, ancak ülkemizde 1 Mayısların gerginlik ve tartışma ortamı olarak algılanmasının, tarihi süreçte farklı gruplar tarafından 1 Mayıs’ın yapısını değiştirme çabaları sonucu olduğunu vurgulayarak, Hak-İş ve Memur-Sen’in bu algıyı yıkmak adına yoğun uğraşlar içerisinde olduğunu söyledi. Arslan, Hak-iş ve Memur-Sen’in kavgadan, gürültüden uzak, barış ve kardeşlik havasında kutlama gerçekleştireceğini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü’nün toplu iş sözleşmesine farklı bir mana kattığını belirterek, tüm emekçiler ve çalışanlar için hayırlı olmasını diledi. Konya Belediyeleri olarak taşeron işçiler başta olmak üzere tüm çalışanlara bütçe imkânları ölçüsünde gereken desteği vermeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, Hizmet-İş Sendikasının sunduğu sosyal ortaklığa dayalı diyalog ortamıyla çalışanlarla iş barışının sağlandığını vurguladı. Ayrıca Akyürek, Konya’da Hak-İş ve Memur-Sen tarafından organize edilen 1 Mayıs’ın sevgi ve barış ile kutlanabileceğini de göstermesi açısından önemli bulduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerinde çalışan Hizmet-İş Sendikası’na bağlı bin 681 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme imzalandı. 2 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi ile ilk altı ay için yevmiyesi 55 TL’nin altında olanların ücretlerine %15, yevmiyesi 55 TL’nin üstünde olanların ücretlerine %8 artış sağlanırken ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ay için %5 oranında zam yapılması karara bağlandı. Üyelerimizin sosyal haklarında da %5 oranında artış sağlandı.

TİS imza töreninde Genel Başkanımız Arslan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e bir teşekkür buketi sundu.