Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » KEÇİÖREN BELEDİYESİ’NDE TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

KEÇİÖREN BELEDİYESİ’NDE TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU

23 Nisan 2014 günü Keçiören Belediyesi’nde çalışan üyelerimiz çifte bayram yaptı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda imzalanan toplu iş sözleşmesi ile Keçiören Belediyesi’nde çalışan üyelerimiz çifte bayram yaptı.

Keçiören Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen imza töreninde toplu iş sözleşmesini Sendikamız HAK-İŞ/Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak imzaladı.

Törene Sendikamız Genel Sekreteri Devlet Sert, Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü, Genel Teşkilatlanma Sekreteri Zekeriya Koca, Genel Eğitim Sekreteri Ali Osman Kart, belediye başkan yardımcıları, Sendikamız Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Çakır, şube yönetim kurulu, şube kadın, gençlik, engelliler ve kültür-sanat komita başkanları, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Törende konuşan Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı ve Sendikamız Hizmet-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs’ın geçmiş yıllarda kardeşlik ve coşku içinde kutlandığını hatırlatarak, 2007 yılında yaşanan Cumhurbaşkanlığının seçilmesi krizinden itibaren 1 Mayıs’ın da krize dönüştürülmek istendiğini söyledi.

ARSLAN: “1 MAYIS’I GERGİNLİK GÜNÜ OLMAKTAN ÇIKARMALIYIZ”

Birilerinin Taksim Meydanı’nı mabet olarak görmesini veyahut orayı kutsallaştırmasını anlayabileceğini, ancak 1 Mayıs’ın da gerginlik günü olmaktan çıkarılması gerektiğini ifade eden Arslan, “1 Mayıs deyince akla cop, gaz vs geliyor. Çıkan olaylardan esnaf ve kent sakinlerinin yanı sıra ülkemiz de zarar görüyor. Özellikle Gezi Parkı hadisesinden sonra devlet bir önlem almış, Taksim yerine daha geniş alanları tahsis etmiştir. Bize düşen uygun alanlarda mitingimizi yapmaktır. 1 Mayıs 1977 yılındaki Taksim mitinginde yaşanan acı olaylar, 12 Eylül’ün kilometre taşlarından biridir ve bu böyle bilinmelidir. Taksim’de ısrar ederek gerginlik isteyenlik kabına su taşınmamalıdır. Bunun içindir ki, biz alanlara kutsallık atfetmiyoruz. Geçmişin anısına sembolik kutlamayı Taksim’de, mitingi alanlarda yapmalıyız. 1 Mayıs gerginlik günü olmaktan çıkarılmadır” diye konuştu.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 1 Mayıs’ı geçen yıl işçi kenti Karabük kutladığını hatırlatan Arslan, bu yıl Kayseri’de kutlayacakları bilgisini yineleyerek, bütün emekçileri Kayseri’de buluşmaya davet etti.

Tüm çalışanların 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Arslan, ilk Meclis’in dualarla açıldığını ve 1960 ihtilalinde kabul edilemez bir biçimde kapatıldığını kaydederek, “Bir daha böylesi durumların yaşanmasını istemiyoruz. Ulusal egemenliğimize, milli irademize sahip çıkalım ki, gelip birileri sahip çıkmasın” dedi.

“TAŞERON FİRMA EMEKÇİLERİNİN SORUNU CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDEN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ”

Genel Başkan Arslan, HAK-İŞ’in, taşeron işçiliğinin sorunlarının çözümüne yönelik çabalarına da değindi. Bu konuda Başbakan ve Çalışma Bakanı nezdinde yoğun temaslarda bulunduklarını belirten Arslan, şunları kaydetti: “Devlet hem taşerona kaynak aktarıyor hem de yükü kendi çekiyor. Üstelik çalışanlar da memnun değil. Çünkü taşeron çalışanlarının aldıkları ücret, özellikle büyükşehirlerde yaşamanın bir karşılığı bile değil. Biz istiyoruz ki bütün taşeron emekçileri kadrolu ve sendikalı olsun. Taşeron firmalarda çalışan emekçilerin sorunlarını çözecek yasanın Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce çıkarılması için emek sarfediyoruz. Bu sorun daha fazla ötelenemez, bu sorunu en kısa zamanda çözmeliyiz.”

Sendikamız Hizmet-İş’in 24 Ocak’ta başlattığı örgütlenme kampanyasından – Ankara Büyükşehir ve Mamak Belediyesinde- sonra 20 bini aşkın taşeron emekçisini üye yaptığını ifade eden Arslan, Keçiören ve Altındağ Belediyesinde faaliyet gösteren taşeron firmalardaki emekçiler ile belediye şirketlerinde çalışan emekçilerin de Sendikamız üye olmasını istiyoruz” dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da “Bugün Türkiye cumhuriyetinde milli iradenin tezhahür ettiği ve temsil edildiği TBMM’nin kuruluşunun 94. yıldönümünü kutluyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından hediye edilen bu bayramın dünyada başka bir örneği yok. Böyle güzel bir güne denk gelen bu toplu iş sözleşmesi ile de çalışanlarımızın her gününün bayram tadında geçmesini istiyorum” dedi.

Son beş yılda belediye personelinin çalışma ve ücret şartları ile ilgili güzel düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Başkan Ak, “1 Mayıs işçiler için önemli bir gün. Birlik ve beraberlik içerisinde geçirmeyi umduğumuz bu güzel günü de şimdiden kutluyorum. 1 Mayıs kavganın, dövüşün olduğu bir gün değil, emeğin hatırlandığı, eksiklerinin konuşulduğu bir bayram günü olsun diliyorum. Geçen yıl 1 Mayıs’ı Keçiören Belediyesi olarak işçi, memur, taşeron ayrımı yapmadan piknik havası içerisinde çalışanlarımızla birlikte kutladık. Bu yılda aynı programı yapmak için çalışmalarımızı başlattık” diye konuştu.

Sendikamız Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Kazım Çakır da güzel bir toplu sözleşme imzaladıklarını belirterek, sözleşmeye emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra toplu iş sözleşmesi imzalandı. 2 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesiyle, üyelerimizin ücretlerinde her iki yıl için de yüzde 12’nin üzerinde artış sağlandı. İmzaların ardından toplu fotoğraf çektirildi.