Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Toplu İş Sözleşmeleri » ANTALYA BÜYÜKŞEHİR/ASAT’TA TOPLU SÖZLEŞME

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR/ASAT’TA TOPLU SÖZLEŞME

Antalya’da Su ve Atıksu İdaresi’nde çalışan 607 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sendikamız ile Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) arasında 607 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın katılımlarıyla 3 yıl süreli olarak imzalanan toplu iş sözleşmesi ile üyelerimizin ücretlerinde ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5; diğer altı aylar için ise enflasyon oranında artış yapılması bağıtlandı. Kıdem ve sosyal haklar göz önünde bulundurulduğunda toplam artış yüzde 32’yi buldu.

ASAT Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine HAK-İŞ Genel Başkanı ve Hizmet-İş Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Şube Başkanımız Murat Pilevne, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, üyelerimiz ve basın mensupları katıldı.

ARSLAN: İYİ BİR SÖZLEŞME ÜCRETLERİN ZAMANINDA ÖDENDİĞİ SÖZLEŞMEDİR

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı ve Hizmet-İş Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan, ASAT’da iyi bir toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını söyledi.

Arslan, “Hizmet-İş, Türkiye’nin 2’nci büyük sendikasıdır. En etkin sendikalardan biridir. Uzun yıllar ödemesini alamadığımız belediyeler biliyorum. ASAT’ta ödemelerin gününde yapılacağından şüphemiz yok. Bu çok iyi bir teminattır. İyi bir sözleşme ücretler zamanında ödenen bir sözleşmedir. Bu sözleşmede bunun tedbirleri alınmıştır” dedi.

ARSLAN, “TERÖRE HAYIR KARDEŞLİĞE EVET” YÜRÜYÜŞÜNE DAVET ETTİ

Sekiz örgüt olarak 17 Eylül Perşembe günü Ankara’da büyük bir yürüyüş gerçekleştireceklerini ifade eden arslan konuşmasını şöyle tamamladı: “Teröre hayır kardeşliğe evet, yürüyüşü Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü olan al bayrağımızın gölgesinde yapılacak. Pankart ve slogan olmayacak. 500 bin vatandaşımızla yürüyeceğiz. Terörizme ve teröristlere karşı birliğimizi Ankara’dan haykıracağız. Mitingin mesajı önemli. Antalya’dan mitinge katılacak arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yürüyüş, Teröre ve terörizme karşı bir meydan okumadır. Bu meydan okumayı Türkiye başarı ile sergileyecektir.”

TÜREL: HER ZAMAN ÇALIŞANIN HAKKININ TESLİM EDİLMESİNDEN YANAYIZ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de kendisinden önceki 5 seneye bakıldığında kaybolan yıllar için kahrolmamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Türel, “Bizler her zaman çalışanımızın hakkını teslim etmekten yana olduk. Görev geldikten sonra ciddi hizmet seferberliği başladı. Bunun mimarları sizlersiniz. Tek başına yapabilme gücüm yok. Yeter ki çalışalım. Bunları alt alta koyduğumuzda başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Antalya’da bizden önceki 5 seneye baktığımızda kaybolan yıllara kahrolmamak mümkün değil. Antalya’nın makus tarihini emekçi kardeşlerimin sayesinde değiştiriyoruz. Birçok meseleye el atıyoruz. Çözebilmeye çalışıyoruz. Bu sizlerin gayreti sayesindedir. Ben her zaman medeniyetimizin gereği çalışanın hakkının alın teri kurumadan ödenmesi gerektiğini hep ifade etmişimdir biliyorum. Yoksa burada toplu iş sözleşmesinde rakamlar uçuşabilir. Bu salondan çıkan herkes bayram ederek çıkabilir. Mesele bu sözleşmeleri imzalamak değildir. Mesele sözleşmeleri yerine getirmektir” diye konuştu.

Ülkenin zor dönemden geçtiği bir süreçte böylesine güzellikleri ve mutlulukları paylaşabilme fırsatını yaşadıklarını ifade eden Türel, toplu iş sözleşmesini imzalamaya vesile olan her iki tarafa teşekkür etti. Türel, “Gerçekten ülke olarak zor bir süreci idrak ediyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu şu günlerde ülke için canını veren şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Bu topraklar üzerinde oynanmak istenen oyunları bu milletin birliği ve beraberliği bozmuştur. Başımıza gelen hadiseler ilk defa olmamıştır. İnşallah son bulacaktır” dedi.

Antalya Şube Başkanımız Murat Pilevne ise “Gerçekten Antalya’nın en güzel sözleşmesini yapıyoruz. Belki de Türkiye’nin en güzel anlaşmasını yapıyoruz. Toplu iş sözleşmesinde eşit işe eşit ücret anlayışı ile yaklaşılmış. Köyden gelen arkadaşlarımız da dikkate alınarak adalet sağlanmıştır. 12 yıldan beri hem Kepez’de hem de ASAT’ta en güzel sözleşmeleri imzaladık. Kazanılmış haklarınızda bir kuruş dahi gitmemiştir. Sözleşmemiz zenginleştirilmiştir” dedi.

Konuşmalardan sonra imzalanan toplu iş sözleşmesinin ardından Teröre Hayır Kardeşliğe Evet Yürüyüşü için hazırlanan 2 bin 500 adet bayrağın temsili dağıtımı yapıldı.

Genel Başkanımız Arslan, daha sonra, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e el işi çini vazo hediye etti.