Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » RİZE ŞUBEMİZİN 4. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

RİZE ŞUBEMİZİN 4. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Rize Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirilen Şube Genel Kuruluna, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca, Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal, Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Rize Şube Kadın Komite Başkanımız Fatma Çiğdem Muradoğlu, Trabzon Şubemiz Kadın Komite Başkanı Ayşe Usta, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Hançerlioğlu, Öz Gıda-İş Karadeniz Bölge Başkanı Sultan Murat Karadağ, siyasi partiler ile kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

GENEL KURUL DİVAN BAŞKANLIĞINA HALİL ÖZDEMİR SEÇİLDİ

Genel Kurul’un Divan Başkanlığına Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir seçildi. Divan Başkan yardımcılıklarına Erzurum Şube Başkanımız Erol Aksakal, Trabzon Şube Başkanımız İsmail Hakkı Kaplan ve Trabzon Şube Sekreterimiz Şevket Çelik, Divan Kâtip üyeliğine ise Fatma Çiğdem Muradoğlu seçildi.

Şube Genel Kurulunu yöneten Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Sendikamız genel kurullarının diğer sendikalara örnek teşkil ettiğini belirterek, şube genel kurulunun hayırlı çalışmalara vesile olmasını temenni etti.

GENEL BAŞKANIMIZ MAHMUT ARSLAN’IN GÖRÜNTÜLÜ MESAJI YAYINLANDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden Genel Kurulda, HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın görüntülü mesajı yayınlandı.

Genel Başkanımız Arslan, mesajında Sendikamızın en köklü şubelerinden olan Rize Şubemizde emeği geçenlere ve Rize Şube Başkanımıza teşekkür etti. Arslan, “Rize Şubemizin kuruluşundan bugüne kadar ortaya koyduğu büyük başarılardan dolayı, başta şube başkanımız Mehmet Alaca olmak üzere bütün ekibini yürükten kutluyorum” dedi.

“RİBELSAN’DAKİ MÜCADELEMİZ BÜYÜK BİR BAŞARIDIR”

Mesajında Sendikamızın Ribelsan şirketinde verdiği sendikal mücadeleyi hatırlatan Arslan, şunları kaydetti: “Zor bir bölgede zor bil ilde sendikacılık yapıyoruz. Zorlukları bizzat yaşayan arkadaşlarım bugün bunu bir kez daha hatırlayacaklardır, Rize’de zor günler geçirdik. Zorluklar yaşadık, zor bir süreçten bugünlere geldik. Bütün o zorluklara katlanan, bütün o zorlukları göğüsleyen ve bugün Sendikamızın üye sayısını Rize’de 3 binin üzerine çıkaran Şube Başkanımız Mehmet Alaca ve ekibini bir kez daha tebrik ediyorum. Rize’de bir Ribelsan mücadelesi yaptık. Ribelsan’daki arkadaşlarımız için başlattığımız mücadelenin zorluklarına rağmen başarmış olmamız, bütün kazanımlarımızı kaybetmeden yeni kazanımlar elde etmiş olmamız ve arkadaşlarımızın işyerlerinde kalmalarını sağlamamız bizim için tarihi bir başarıydı. Bize inanmayan, bizim önümüzü kesmek isteyenler Ribelsan işçisinin kafasını karıştırarak Sendikamıza olan güvenlerini sarsmak isteyenlerin hepsi yolda kalmıştır; hepsi mahcup olmuştur, kaybetmiştir. Sonuçta Ribelsan işçileri, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ kazanmıştır.”

“HAK-İŞ VE HİZMET-İŞ OLARAK RİZE İLE YAKINDAN İLGİLİYİZ”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak Rize ile yakından ilgili olduklarını ve Rize’de HAK-İŞ’e bağlı bütün sendikaların sorunlarını, başta Çaykur olmak üzere yakından takip ettiklerini ifade eden Arslan, “Çaykur işçisinin en az 6 ay çalışmasını sağlayacak protokolü gururla imzaladık. Hizmet-İş Sendikamızın belediyelerin dışında, kamuda çalışan arkadaşlarımızın kadrolarının alınması bizim için büyük bir başarıydı. Bu başarıda büyük pay sahibi olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Hem taşeron işçilerin kadroya alınmasında gösterdiği çaba ve aldığı inisiyatif hem de Çaykur işçisinin en az 6 ay çalışmalarını sağlayacak olan düzenlemeden dolayı Çaykur Eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’na teşekkür ediyorum, onun çabalarını asla unutmayacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KONFEDERASYONU OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR AŞAMADAYIZ”

Arslan, HAK-İŞ ve bağlı sendikaların son yıllarda kaydettiği büyük başarılara atıfta bulundu. Arslan, “Üye sayılarımız hızla yükseliyor. HAK-İŞ 22 sendikası ve 650 bin üyesiyle Türkiye’ni en büyük işçi konfederasyonlarından biridir. Hizmet-İş Sendikamız Türkiye’deki yaklaşık 200 sendika içerisinde en büyük işçi sendikası olmuştur. HAK-İŞ’in de en büyük sendikasıdır. Hizmet-İş Sendikamızın yönetim kurulunu ve şubelerimizi bu büyük başarılarından dolayı tebrik ediyorum, onlardan Allah razı olsun. HAK-İŞ’i de inşallah sendikalarımızla beraber, gelecekte Türkiye’nin en güçlü, bölgenin en büyük ve en güçlü konfederasyonu yapma adına büyük bir mücadele bizi bekliyor. Sizlerle birlikte, Türkiye’nin en büyük konfederasyonu olma yolunda önemli bir aşamadayız. B desteğinizi, dualarınızı bundan sonra da esirgemeyin. HAK-İŞ’i Türkiye’nin ve dünyanın en büyük konfederasyonu yapmak bizim elimizde. Biz birlikte ve dayanışma içerisinde olursak, sendikalarımızla birlikte geleceği inşa etme konusunda kararlı davranırsak, inanıyorum bunları da başaracağız” dedi.

“BİR MİTİNG YAPILACAKSA BUNUN EN BÜYÜĞÜNÜ VE GÜÇLÜSÜNÜ YAPMAK BİZE DÜŞÜYOR”

HAK-İŞ’in 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Adana’da büyük bir kalabalık ve coşkuyla kutladığına işaret eden Arslan, “Adana’da Türkiye’nin en geniş katılımlı, en coşkulu mitingine imza attık. Alandaki bütün arkadaşlarımız HAK-İŞ’e bağlılıklarını, sadakatlerini, desteklerini bir kez daha gösterdiler. Bizi seven sevmeyen bütün kamuoyu 1 Mayıs’ta HAK-İŞ’in öne çıktığını teyit ettiler. Bu medyada da teyit edildi. Bir miting yapılacaksa bunun en büyüğünü, en güçlüsünü yapmak bize düşüyor. Biz bunu başarıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde en büyük katılımı sağlayarak, mitin havasında toplantılar yaparak, 1 Mayıslarda on birlerce emekçinin bir araya gelerek kutlama yaptığı organizasyonları ancak HAK-İŞ yapabilir. Bundan dolayı HAK-İŞ’e ve bütün sendikalarımıza teşekkür ediyorum. Bize güvendiniz, inandınız, bizimle beraber yolculuğa çıktınız, siz de sizi mahcup etmedik, boynunuzu öne eğdirmedik, size ihanet etmedik” şeklinde konuştu.

Şube genel kurulumuzun başarılı geçmesini dileyen Arslan, seçilecek arkadaşların yeni başarılar elde etmesini temenni etti.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ, KADRO ALAN TAŞERON EMEKÇİLERİ TEBRİK ETTİ

Genel Kurula hitaben bir konuşuma gerçekleştiren Genel Başkan Vekilimiz, HİZMET-İŞ Sendikamızın Rize’de verdiği sendikal mücadeleyi anlattı. Sendikamızın Rize’de örgütlenme çalışmalarına 2005 yılında başladığını hatırlatan Öz, aradan geçen 15 yılda çok önemli mesafeler kaydedildiğini belirtti.

“KADRODAN İSTİFADE EDEMEYENLER İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Genel Başkan Vekilimiz, kadro düzenlemesi yapılırken kadro dışında kalanlar için gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirerek, “Kadro düzenlemesinin yapılmasıyla birlikte yeni bir döneme geçildi. Bu düzenlemeden istifade edemeyen arkadaşlarımız oldu. KİT’lerde çalışanlar, hastane bilgi yönetim sistemleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yemekhane hizmetlerinde çalışanlar, araç teminine dayalı ve personel giderlerinin yüzde 70 sınırının altında kalan işyerlerinde çalışan arkadaşlarımız bu kadro düzenlemesinden faydalanamadılar. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak bu sorunlarında çözülmesi için mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

HİZMET-İŞ Sendikamızın Rize’deki örgütlenme çalışmalarına emek veren bütün emekçileri teşekkür eden Öz, Rize Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Reşat Kasap ile Rize Eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı’ya da katkılarından dolayı teşekkür etti. Öz, başkan Kasap’a imzalanan son toplu iş sözleşmesinden dolayı da ayrıca teşekkür etti.

“1 MAYIS’I ANADOLU’NUN BAĞRINA TAŞIDIK”

Genel Başkan Vekilimiz, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak, “1 Mayıs’ın taleplerimizin birinci ağızdan en yüksek perdeden seslendirdiğimiz bir gün olmasını istiyoruz” dedi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 1 Mayıs’ı son yıllarda bağımsız bir şekilde kutlayarak, kavga ve çatışma günü olmaktan çıkardığını kaydeden Genel Başkan Vekilimiz, şöyle konuştu: “Biz 1 Mayıs’ın kavga günü olmasını istemiyoruz. Taleplerimizi seslendirdiğimiz bir gün olmasını istiyoruz. O yüzdendir ki 1 Mayıs’ı Anadolu’nun bağrına taşıdık. Yerli ve milli bir emek örgütü olarak 1 Mayıs kutlamalarını bütün Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Adana’da ve tüm Türkiye’deki kutlamalarımızda bizimle birlikte olan bütün emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutluyorum.”

“24 HAZİRAN, TÜRKİYE’NİN İSTİKRARLI YÖNETİLMESİ AÇISINDAN BİR KİLOMETRE TAŞIDIR”

24 Haziran seçimine de değinen Genel Başkan Vekilimiz, bu seçimin ülkemize yönelik operasyonların en aza indirilmesi ve istikrarlı yönetim açısından bir kilometre taşı olacağını söyledi.

24 Haziran’da çıkacak sonucun ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan önemli değişiklikleri içereceğine işaret Genel Başkan Vekilimiz, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni onayladığımız son referandumdan bu yana yaşadığımız süreç sistemin değişmesi gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte ekonomimize, yönetimimize müdahale ettiler, terör örgütleriyle huzurumuza müdahale ettiler. Bunlara Afrin’de cevap verdik. 12 Eylül’ü, 28 Şubat’ı, 27 Nisan’ı, 17-25 Aralık’ı ve en son 15 Temmuz’u yaşadık. Zor ve sıkıntılı bir coğrafyadayız. Bundan sonra da operasyonlar yapılabileceğini biliyoruz. 24 Haziran seçim sürecini sağlıklı bir şekilde atlatabilirsek, bu ülke bir daha benzer sorunlar yaşamayacaktır” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın yerli ve milli bir örgüt olarak her zaman halkın iradesinin yanında yer aldığını belirten Genel Başkan Vekilimiz, seçme ve seçime hakkı bulunan herkesin sandığa gitmesini istedi.

“FİLİSTİN HASSASİYETİNİ TEŞKİLATLARIMIZ İÇERİSİNDE GELİŞTİRMELİYİZ”

Genel Başkan Vekilimiz, Filistin ve Kudüs konusunda da duyarlılığa davet etti. ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıma kararını İslam coğrafyasına bir meydan okuma olarak değerlendiren Genel Başkan Vekilimiz, “Bu meydan okumaya karşı, meydan okumalıyız. Gazze ile Kudüs arasında utanç duvarları var: İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamıyor, tecrit ediliyor. O bölgeye ziyaretler gerçekleştirmeli, topraklara destek çıkmalıyız. Bunu bütün Müslüman ülkelerin yapması gerekiyor. Ama öncelikle iş Türkiye’ye, yani bizlere düşüyor. Uzun yıllar o topraklara sahip çıkmış bir millet olarak o coğrafyayı yalnız bırakmamalıyız” diye konuştu.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı sıfatını taşıdığını da hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz, “Konfederasyonumuz bu konuda inisiyatif alıyor. Dolayısıyla Filistin hassasiyetini teşkilatlarımız içerisinde de geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz Genel Başkan Vekilimiz, Süper Lige yükselen Çaykur Rizespor’u tebrik ederek, başarılı bir sezon geçirmelerini diledi.

Şube Genel Kurulunda konuşan Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, HİZMET-İŞ Sendikamızın geçirdiği evreleri anlattı.

Sendikamızın doğru ilkeler üzerine bina inşa edildiğini kaydeden Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ bu toprakların yerli bir emek hareketidir. İdeolojilerle işi olmamıştır, olmayacaktır. Yerli, milli ve demokratik duruşunu sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Hançerlioğlu ve Öz Gıda-İş Karadeniz Bölge Başkanı Sultan Murat Karadağ da bir selamlama konuşması yaparak, genel kurulun hayırlı olmasını dilediler.

Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca da yaptığı kısa konuşmada şubenin faaliyetleri ve hedeflerini anlattı.

ŞUBE BAŞKANI MEHMET ALACA, GÜVEN TAZELEDİ

Yapılan seçim sonucunda Mehmet Alaca Şube Başkanlığına, Burhan Avcı ile Mehmet Temizkan ise yönetim Kurulu üyeliğine tekrar seçildiler.