Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR VE İSU ÇALIŞANLARI EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR VE İSU ÇALIŞANLARI EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU çalışanları Eğitim Seminerimiz Sakarya Kuzuluk’ta gerçekleştirildi.

8-10 Mayıs 2009 tarihlerinde, Genel eğitim Sekreterimiz Ali Osman KART’ın yönetiminde gerçekleştirilen Eğitim Seminerine Sendikamız Hizmet-İş Genel Başkanı ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut ARSLAN, Genel Sekreterimiz Devlet SERT, Genel Mali Sekreterimiz Metin ESER, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya KOCA, Genel Eğitim Sekreterimiz Ali Osman KART, Kocaeli Şube Başkanımız İdris ERSOY, Sakarya Şube Başkanımız Fahrettin KÜTÜKÇÜ ve Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Sekreteri Aydın İBRAHİMAĞAOĞLU katıldı.

Eğitim Seminerimizin açış konuşmasını Genel Eğitim Sekreterimiz Ali Osman KART yaptı.
Konuşmasında Sendikamız Hizmet-İş’in hızlı bir örgütlenme süreci yaşadığını belirten KART, eğitim faaliyetlerimizin de aynı hızda sürdürüldüğünü belirterek, “Örgütlenme çalışmalarımız arasında gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimizi iş içerisinde eğitimin bir parçası kabul ediyoruz” dedi.
Sendikamız Hizmet-İş Genel Başkanı ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut ARSLAN, yaptığı konuşmada “Bizim felsefemize göre, insan olmak hizmet için yeterlidir” dedi.
Hizmet-İş Sendikası olarak faaliyetlerimizin merkezine insanı yerleştirdiğimizi ifade eden Genel Başkanımız ARSLAN, “Topluma karşı kurumsal borcumuzu, sendikal faaliyetlerimizin yanı sıra, eğitim ve kültür-sanat faaliyetlerimizle de yerine getirmeye çalışıyoruz. Sendikamız Kadın Komitesi’nden sonra Kültür-Sanat Komitemizi de oluşturuyoruz. Bizim için dil, etnisite bir farklılık değil, zenginliktir. İnsan olmak, hizmet etmemiz için yeterlidir” diye konuştu.
Yerli, milli ve evrensel bir sendikacılığı inşa etmek istediğimizi belirten Genel Başkanımız ARSLAN, bu amaçla uluslararası ilişkilerimizi artırarak geliştirdiğimizi belirterek, şunları söyledi: “Hizmet-İş PSI ve EPSU’nun saygın bir üyesidir. 20’ye yakın ülkedeki sendika ile ikili işbirliği anlaşmamız var. Tarihi ve coğrafi hinterlandımız içerisindeki ülkelerin sendikalarıyla işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Modern dünyayı yakından takip ederken yerli ve milliliğimizi de koruyarak geliştiriyoruz.” Sendikamızın 30 yıllık geçmişinde sendikal hareket adına büyük bedeller ödendiğini belirten ARSLAN, “12 Eylül’ün bütün kısıtlamalarını yaşadık. 28 Şubat’ın baskılarını göğüsledik. Hiçbir şey gelişmemizi durduramadı. Bugün bir takım sendikalar demokrasiden bahsetmektedir. 12 Eylül sonrası kurulan darbe Hükümeti’ne bakan vererek sendikal kazanımları yok edenlerin demokrasiden bahsetme hakkı yoktur. Hizmet-İş onurlu bir duruşun sendikasıdır. Her onurlu duruşun bir bedeli var. Sendikamız bunu ülkemizin değişik yerlerinde ödedi” şeklinde konuştu.
Genel Başkanımız ARSLAN, Sendikamız Hizmet-İş’in demokratik bir sendika olduğunu ve üyelerimizin imzalamadığı bir sözleşmeyi imzalamadığımızı hatırlatarak, Sendikamıza yeni katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU çalışanlarının haklarının geri gitmeyeceğini, daha da geliştirileceğini belirtti.
Genel sekreterimiz Devlet SERT de yaptığı konuşmada, sendikal faaliyetlerimizi değerlerimizden taviz vermeden yürüttüğümüzü belirterek, Kocaeli Büyükşehir ve İSU çalışanlarının Sendikamız Hizmet-İş’i tercih etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Genel Mali Sekreterimiz Metin ESER ise sendika olarak birlik ve bütünlüğe önem verdiğimizi vurgulayarak, “Biz, bizimle beraber olanlarla sonuna kadar beraberiz. Aramızda kırgınlıklara, kışkırtmalara prim vermeyelim. Hak ve menfaatlerimizi beraber geliştirelim” dedi.
Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya KOCA da örgütlü toplum olmanın önemine atıfta bulunduğu konuşmasında, “Sendikamız Hizmet-İş’in her geçengün büyük kılan unsur ücret sendikacılığını aşan politikalar ortaya koymamızdır” dedi.
Konuşmalardan sonra Genel Başkan Danışmanız Yahya DÜZENLİ, Hak-İş Sosyal Güvenlik Danışmanı Zahit GÖNENCAN ve Hukuk Müşavirimiz Av. Muharrem ÖZKAYA birer sunum yaptılar.

Genel Başkan Danışmanız Yahya DÜZENLİ, yaptığı “Kimlik ve Temsil Kültürü” konulu sunumunda, Sendikamız Hizmet-İş’in faaliyetlerini değerlerimizden yola çıkarak yürüttüğünü belirterek, başarılı bir temsil kültürü oluşturduğunu söyledi.

Konfederasyonumuz Hak-İş Sosyal Güvenlik Danışmanı Zahit GÖNENCAN ise “sosyal Güvenlik” konulu sunumunda, Sosyal Güvenlik Yasası’nın getirdiği yeniliklerin iş ve iş hayatına yansımalarını anlattı.

Hukuk Müşavirimiz Av. Muharrem ÖZKAYA da “İş Hukuku” konulu sunumunda yerel yönetimlerde özelleştirmelerin işçiye etkilerini ve işçi-işveren arasındaki hukuki problemlerin çözüm biçimlerini anlattı.

Eğitim Semineri sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.