Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz ve Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Van Şubemiz ile Batman, Siirt ve Şırnak İl Başkanlıklarımıza yönelik gerçekleştirilen eğitim seminerimizde iş yeri sendika temsilcilerimizle bir araya geldi.

Sendikamızın ‘Bölgesel Eğitim Seminerleri’ kapsamında düzenlenen eğitim programına; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Van Şube Başkanımız Fatih Akdeniz, Batman İl Başkanımız Bünyamin Söğüt, Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal, Şube ve İl Başkan Yardımcılarımız, Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanımız M. Zeki Özen ve iş yeri sendika temsilcilerimiz katıldı.

Genel Başkan Vekilimiz Öz: “HAK-İŞ çalışanların geleceğini inşa etmek için kurulmuştur”

Eğitim programının hayırlı olması dileğinde bulunarak iş yeri sendika temsilcilerimize hitaben bir konuşma gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, “HAK-İŞ 1976 yılında, sendikacılığın bir ideolojiyi yaymak için araç olarak görüldüğü dönemde zorunluluktan kurulmuştur. HAK-İŞ çalışanların geleceğini inşa etmek ve ülkemizin dününü, bugününü ve yarınını tahkim etmek üzere kurulmuştur. HAK-İŞ ve Sendikamız kurulmadan önce faaliyetler yürüten konfederasyonlar ve sendikalar, Türkiye’de ideolojik kavgaları yürüten yapılardı. HAK-İŞ’in kuruluş amacına baktığımızda HAK-İŞ, ideolojik bir düşünceyi ülkemizde hakim kılmak için değil, bu ülkenin tarihi birikimini sahiplenerek, çalışanların hak ve hukukunu korumak ve geliştirmek için kurulmuştur” dedi.

“Karşımızda ki kurum be kuruluşları düşmanlaştırmadık, ötekileştirmedik”

HAK-İŞ ve Sendikamızın sorumlu bir sendikal duruş ile yoluna devam ettiğini söyleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Dün söylediğimizi bugünde söyleyerek yolumuza devam ediyoruz. Hiçbir zaman çalışanlarımızı sorumsuzca hareket ederek hayaller peşinde koşturmadık. Her zaman sorumluluk bilinciyle hareket ettik. Bu sorumluluk gereği karşımızda ki kuruluşları düşmanlaştırmadık, ötekileştirmedik. Biz yapamayacağımız vaatle hiçbir zaman emekçilerin önüne gelmedik, gelemeyiz. Biz bu ülkenin ekonomik koşullarını ve yapılarını alt üst etmek üzere kurulmuş yapılardan da değiliz. Her alanda olduğu gibi sendikal alanda da müzakereyi esas alıyoruz” şeklinde konuştu.

Grevi son çare olarak gördüklerini söyleyen Öz, “Konya’da, Bursa’da, Ankara’da en son olarak Antalya’da grevler yaptık. İş akitleri haksız yere fesih edilen üyelerimiz için Bolu ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri önünde oturma eylemleri yaptık. Bunları son çare olarak yaptık. Asıl yapmamız gereken masada sorunlara ortak çözüm yolu aramaktır. Buna biz sosyal anlayış diyoruz ve bunu benimsiyoruz” dedi.

“Bu ülkenin birliğine ve beraberliğine sahip çıkmak için mücadele ediyoruz”

1980 askeri darbesi döneminde yapılan birçok düzenlemenin emekçiler aleyhinde sonuçlara neden olduğunu hatırlatan  Av. Hüseyin Öz, “Kıdem tazminatı tavanı uygulaması ve ikramiye sınır uygulaması 80 darbesinin getirdiği düzenlemelerdir. 1980 askeri darbesi yapanlar ve onların destekçileri çalışanların kazanılmış haklarını geriye götürdüler. 28 Şubat sürecinde, 27 Nisan e-bildirisi döneminde, Gezi Parkı olaylarında, 17-25 Aralık darbe girişiminde ve 15 Temmuz hain darbe girişimi döneminde her zaman demokrasinin, devletimizin ve çalışanlarımızın yanında olduk. 15 Temmuz’da şehitler ve gaziler verdik. HAK-İŞ, kurulduğu günkü misyonla yoluna deva etmektedir. Doğusu batısı, kuzeyi güneyi demeden bu ülkenin birliğine ve beraberliğine sahip çıkmak için mücadele etmektedir. Sizler ve biz bu misyonun sahadaki temsilcileriyiz” ifadelerini kullandı.

“Kadro süreci tarihi bir yürüyüştür”

Taşeron işçilikle uzun yıllar mücadele edildiğini söyleyen Genel Başkan Vekilimiz, “Kadro mücadelemizi aşama aşama yürüttük ve başarıya ulaştırdık. Kadro düzenlenmesi Türkiye Cumhuriyeti çalışma hayatının en önemli ve en büyük reformlarından biridir. Kadro meselesine bakarken nerden geldiğimizi unutmamalıyız. Kadro süreci tarihi bir yürüyüştür. Bu süreçte sabırlı ve birlik içerisinde olmalıyız. Hakkımızı elde etmek için mücadele edeceğiz.  Her yaptığımız toplu iş sözleşmesiyle basamakları teker teker çıkıp, istediğimiz yerlere geleceğiz. Bu mücadelenin liderleri ve neferi sizlersiniz, bizleriz” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşmeye değindi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptığı görüşmeye değinen Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “Bakanımızla yaptığımız görüşmemizde, geçici işçilerin sürekli işçi kadrolarına geçirilmesi,  belediye şirketlerinde çalışan işçilere ilave tediye ödenmesi, KHK ile sürekli işçi kadrosuna ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçiler için düzenlenen zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılması, kamuda çalışan işçilerin tayin-becayiş sorunu ve özellikle son dönem karşılaştığımız bir sorun olan toplu iş sözleşmeleri ile belirlenen maddelere uyulmaması konularını görüştük. Bu noktada Çalışma Bakanımıza sorunlarımızı ve taleplerimizi ilettik. Bakanımızda işçiler lehine sürece destek vereceğini ifade etti” şeklinde konuştu.

Keskin: “Türkiye’de yeni bir sendikacılık anlayışını benimsetmeye çalışıyoruz”

Van Şubemize, Batman, Siirt ve Şırnak İl Başkanlıklarımıza yönelik gerçekleştirilen eğitim seminerimizin açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, Sendikamızın Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğunu hatırlattı.

Temsilcilerimizin üst kimlik bilinciyle hareket etmesi gerektiği konusuna dikkat çeken Keskin; “Sendikamız, 250 bine yakın üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük işçi sendikası ve bu büyüklüğün bizlere verdiği sorumluluklar var. Biz, bu sorumlulukların gereğine layık olmak için çabalıyoruz, mücadele ediyoruz, çalışıyoruz, koşturuyoruz. Türkiye’de yeni bir sendikacılık anlayışını benimsetmeye çalışıyoruz ve yıllardır tüm olumsuzluklara rağmen üye sayımızı artırmaya devam ediyoruz” dedi.

“Türk sendikal hareketinde farklı çalışmalar yapmaya devam ediyoruz”

Üyelerimizin sorunlarına daha hızlı çözüm bulabilmek ve iletişim gücümüzü artırabilmek adına yeni kurulan birimlerimize değinen Keskin, “Kurduğumuz birimlerimizle ve geliştirdiğimiz uygulamalarımızla Türk sendikal hareketinde farklı çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda siz değerli temsilcilerimizin desteklerini bekliyoruz. Belediye şirketlerinde ve KİT’lerde toplu iş sözleşmeleri görüşmelerimiz devam ediyor. Kazanımlarımızı yukarıya çıkaracak çok iyi bir sistemin içerisinde olduğumuzu unutmamanızı rica ediyorum. Kadro meselesine sahip çıkmamız gerek” diye konuştu.

Genel Başkan Vekilimiz Öz ve Genel Başkan Yardımcımız Keskin’in konuşmaları sonrası, Sosyal Medya Birimi Personelimiz Hatice Yiğit, İletişim Uzmanı Rahim Aladağ ve Eğitimci-Yazar Vural Çakır birer sunum gerçekleştirdi.

Eğitimin ikinci gününde ise Van Şube Başkanımız Fatih Akdeniz, Batman İl Başkanımız Bünyamin Söğüt, Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal, Siirt İl Başkan Yardımcımız Mehmet Karsak ile Sendikamız Eğitim Daire Uzman Yardımcıları Asalettin Yıldız ve Av. Şeyma Türkoğlu birer konuşma gerçekleştirdi.