Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Sendikamızın Şube, İl ve Bölge yöneticileri, işyeri sendika temsilcileri ve komite başkanlarını kapsayan bölgesel eğitim seminerlerimiz devam ediyor.

Sendikamızın Şube, İl ve Bölge yöneticileri, işyeri sendika temsilcileri ve komite başkanlarını kapsayan bölgesel eğitim seminerlerimiz, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin koordinatörlüğünde Kırşehir’de devam ediyor.

Adıyaman Şube Başkanlığımız, Kahramanmaraş Şube Başkanlığımız ve Tarsus Şube Başkanlığımızı kapsayan eğitim seminerimiz, 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kırşehir’de gerçekleştirildi.

Eğitim seminerimize Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, ÖZ-İNŞAAT-İŞ Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca, Adıyaman Şube Başkanımız Mahmut Doğan, Kahramanmaraş Şube Başkanımız Ömer Çınar, Tarsus Şube Başkanımız Hüseyin Gün, HAK-İŞ Kırşehir İl Başkanı Hızır Gürler, şube yönetim, denetim ve disiplin kurulu, işyeri sendika temsilcilerimiz ile şube komite başkanlarımız katıldı.

“SÜREKLİ HALE GETİRDİK”

Eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Eğitim ve Sosyal İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, “Eğitim seminerlerini sendikamızın kurumsal kimliğinin önemli bir fonksiyonu olarak görüyoruz ve sürekli hale getirdik” diye konuştu.

“EĞİTİLMEYEN ÖĞÜTÜLÜR”

Keskin, Sendikamızın her alanda olduğu gibi eğitim alanında da diğer sendikalarla mukayese edilemeyecek bir önceliği ve duyarlılığı olduğunu belirterek, “Biz, eğitime ayırdığımız kaynak, zaman, yer ve yetişmiş uzmanlarımızla kalitemizi ve farkındalığımızı ortaya koyuyoruz. Sendika olarak eğitim konusunda ‘Eğitilmeyen öğütülür’ ilkemizi her zaman rehber edindik. Bu ilkemiz ışığında eğitim seminerlerimizde orijinal bir metot izliyoruz. Bu da eğitimlerimizi kendi kadrolarımızla yapmaktır” dedi.

Eğitimleri örgütsel mücadelenin olmazsa olmazı kabul ettiklerini vurgulayan Keskin, “Eğitimlerden amaç, teşkilat mensuplarımızın örgütsel bilincini, sendikal kimlik ve aidiyetini ve hukuki donanımlarını geliştirmektir” diye konuştu.

UZMANLARIMIZ SUNUM YAPTI

Seminerde Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli, Hukuk Müşavirlerimizden Hacer Türk Albayrak sunum yaptılar.

ÖZ-İNŞAAT-İŞ Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca da kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Eğitim Programımızın ikinci gününde Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de selamlama konuşması yaparak eğitim seminerimizin verimli bir şekilde geçmesini temenni ettiler.

Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz de eğitim seminerimizde bir konuşma yaparak, Taşeron sorunu ve Kıdem Tazminatı başta olmak üzere çalışma hayatındaki sorunlar ve sendikamız HİZMET-İŞ’in faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“KIDEM TAZMİNATI VE İŞ GÜVENCESİ BİRLİKTE ELE ALINMALI”

Kıdem tazminatı sorunun yeniden ele alınırken iş güvencesinin de yeniden ele alınması gerektiğini belirten Öz, “Aksi takdirde bütün çalışanlarımız işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir. Yeni bir sistem olarak karşımıza çıkartılan Kıdem Tazminatı fonu kurulacaksa da bu fonu kimlerin yöneteceği ve nerelerde değerlendireceği konusunda çok önemli. Eğer bu fon işsizlik sigortası gibi olumsuz koşullarda değerlendirilirse o zaman her birimizin kıdemi ciddi anlamda riske girer ve bugün alınan kıdem tazminatlarını alamama gibi bir durumla karşılaşabiliriz” dedi.

“TAŞERONA KADRODA TARİHİ BİR ROL ÜSTLENDİK”

Taşerona kadro meselesine de değinen Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “Taşeron meselesini 2014 öncesi ve 2014 sonrası olarak iki bölümde irdeleyebiliriz. 2014 öncesinde taşeron işçilerinin sendikalarla beraber çalışma imkanı yoktu. 2014 yılında ise Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarihi bir rol üstlendi ve bunun sonucunda şu anda taşeron şirketlerde çalışanlarla toplu iş sözleşmeleri imzalandı bu büyük bir başarıdır. Öte yandan getirilmek istenen ÖSP sistemine de Sendikamız olarak karşı çıktık ve bir imza kampanyası başlattık. Biz Taşeron işçilerin kamu kurumlarında sürekli işçi kadrolarına alınmalarını istiyoruz. Kamu kurumlarına ve belediyelere bağlı işyerlerinde alt işverenler yanında çalışanların, toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasını ve çalışanların kamu kurumlarının ve belediyelerin sürekli işçi kadrolarına atanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

BAŞARILI KATILIMCILAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Seminere katılan katılımcıların sendikal bilgilerini test amacıyla bir sınav uygulandı. Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız ve Halil Özdemir yapılan sınavda dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

Eğitim Seminerimizin sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.