Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » ANKARA 1, 2, 3 VE 4 NOLU ŞUBELERİMİZE SEMİNER…

ANKARA 1, 2, 3 VE 4 NOLU ŞUBELERİMİZE SEMİNER…

Ankara 1, 2, 3 ve 4 Nolu Şubelerimize yönelik eğitim seminerimiz 16-19 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Ankara 1, 2, 3 ve 4 Nolu Şubelerimize yönelik Eğitim Seminerimiz Genel Eğitim Sekreteri Ali Osman Kart’ın koordinatörlüğünde 16-19 Aralık 2014 tarihlerinde Kırşehir’de gerçekleştirildi.

Eğitim Seminerine HAK-İŞ ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca, Genel Başkan Yardımcımız Avukat Hüseyin Öz, Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Raşit Şahin, Ankara 2 Nolu Şube Başkanımız Kazım Çakır, Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Beğendi, Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Celal Yıldız, Hak-İş Konfederasyonu İl Temsilcimiz Ferhat Demir, şubelerimize bağlı sendika işyeri temsilcilerimiz ile Gençlik, Kadın, Kültür-Sanat ve Engelliler şube komite başkanları katıldı.

Eğitim Seminerimizin açılış konuşmasını yapan Genel Eğitim Sekreterimiz Ali Osman Kart, seminerlerimizde kurumsal kimlik ve sorumluluktan çalışma hayatıyla ilgili kanuni ve hukuki gelişmelere kadar bir dizi konunun anlatıldığını belirterek bir aile ortamı içerisinde gerçekleştirilen eğitim seminerlerinde örgütleme çalışmalarından işyerlerinde yaşanan sorunların çözümü gibi deneyimlerin de paylaşıldığını söyledi.

Kart, eğitim seminerlerinin “eğitilmeyen öğütülür” prensibiyle gerçekleştirildiğini ifade ederek katılımcıların verilen eğitimleri iyi değerlendirmelerini, bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarını istedi.

“GÜNDEMİMİZİN TEK MADDESİ ÖRGÜTLENMEDİR!”
Eğitim programında katılımcılara hitaben bir konuşma yapan HAK-İŞ ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Arslan, sendikal örgütlenmenin zor bir iş olduğunu belirterek “Türkiye’de sendikal örgütlenmenin ne kadar zor olduğunun bilincindeyiz. Şov yapmak, meydanlarda nutuk atmanın sonuçlarını, risklerini düşünerek hareket zorundayız. Her kesimi ikna ederek işçilerimizin sendikalı olmalarına çabalıyoruz.” dedi.

Hak-İş’in toplumsal tabanda önemli bir karşılığının olduğunu vurgulayan Arslan, çalışanların haklarını koruyan, Türkiye şartlarını da dikkate alan bir anlayışla hareket ettiklerini ve bu tavrın gelecekte de karşılığının olacağını söyledi.

Sendikal geleceğin inşasında örgütlenmenin önemine değinen Arslan, “Henüz daha yolun başındayız. İşkolumuzda (Genel İşler) 800 bin işçi çalışıyor. Sadece 170 bini sendika üyesi. Geriye 630 bin işçi kalıyor. 13 milyon işçi var. 1 milyon 200 bini sadece sendikalı. Böyle vahim bir tablo var. Eğer biz bu sendikasız arkadaşlarımızı örgütleyemezsek geleceğimiz endişelidir. Emek veriyoruz, mücadele ediyoruz. Bunun yolu örgütlenmekten, büyümekten geçiyor. Gece gündüz hep birlikte koşacağız.” dedi.

“ASGARİ ÜCRET BUGÜN KÖLELİK ÜCRETİDİR”
Asgari ücretin asgari ücret olmaktan başka her şeye benzediğini söyleyen Arslan, asgari ücret tespit komisyonun eksik temsilinin adalet getirmeyeceğini, Hak-İş’in olmadığı yerde problemlerin baş göstereceğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Türkiyede 6 milyon insan asgari ücretle çalışıyor. 1 Ocak’tan itibaren yeni asgari ücret belirlenecek. Asgari ücret tesbit komisyonunda HAK-İŞ maalesef yok. 12 Darbesinin etkileri hala bu komisyonda sürüyor. Komisyon adil bir şekilde yeniden düzenlenmeli, yapısal sağlığına kavuşturulmalı. Bugün asgari ücret resmen kölelik ücretidir. Asgari ücret belirlenirken tek kişilik değil, evli, en az iki çocuklu bir ailenin asgari bir aylık geçimini temin edecek bir ücret olmalı. Bizim kültürümüzde “hacet-i asliye” dediğimiz insanların aslî ihtiyaçlarının ne olması gerektiğini belirlemeye çalışan bir anlayış var. Oysa ki bugünkü asgari ücretle bir aile geçinebilir mi? Asgari ücret belirlenirken bu ailelerin gıda masraflarını, kiralarını, yol, mutfak ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak bir model oluşturulmalı.” dedi.

“BÜTÜN MAZLUMLARA, EZİLENLERE BORCUMUZ VAR!”
Hak-İş’in kendi yerli kültür ve değerlerimizi sendikal alana taşıyan bir anlayışa sahip olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:

“Biz ülkemizin, bölgemizin ve küremizin, bütün mazlumların bizden alacağı var. Bizim onlar için bir şeyler yapma mecburiyetimiz var. Bizim onlara borcumuz var. HAK-İŞ’li olmak bu borcun farkında olmak demektir. “Bize ne” diyemeyiz. İşte HAK-İŞ’in diğerlerinden farkı bu. Bizim tarihimiz bize bu sorumluluğu yüklüyor. Biz sendikacılığı bu anlayışla yapmamız gerekiyor. Gazze’de, Pakistan’da, daha başka coğrafyalardaki mağdurlara, mazlumlara yardım etmeye çalışıyoruz. Yüz yıl önce onlar bizimle beraberlerdi. Bizim de bugün onlara yardım etmemiz gerekiyor. Somali’ de, Bosna’da, Sudan’da, Filistin’de sorumluluklarımız, yapacaklarımız var. Meseleye büyük düşünerek bakmalıyız. Kaçsanız da koşup arkanızdan çağırıyorlar. Onun için HAK-İŞ’i büyütmek, temsil kapasitesini artırmak zorundayız. Bu misyona sahip çıkacağız.” dedi.

Daha sonra Genel Sekreterimiz Devlet Sert ve Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca birer konuşma yaparak, görev alanlarıyla ilgili bilgi verdiler.

Genel Sekreterimiz Devlet Sert, sendikalar arası rekabetin yoğunluğuna dikkat çekerek, en güçlü olanın kazandığına dikkat çekerek bilgi çağını yaşadığımızı ve bilginin en önemli güç olduğunu belirterek, “Biz bilgimizle ön plana çıkıyoruz. Onun içindir ki teşkilatımız sürekli büyümektedir. Bu kapsamda sendikamızın eğitim programlarını sürekli ve kapsamlı kılarak teşkilatımızı realize ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki insan öğrenmeyi bıraktıkça yaşlanır. İstiyoruz ki, teşkilat mensuplarımız verilen bu eğitim imkanlarını doğru değerlendirmeli, cevabı başkasına soran değil, bizzat bilen olmalı” dedi.

Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca, sendikacılığın temelinin örgütlenme olduğunu belirterek, bunun da eğitimsiz olamayacağını, ne kadar bilgili olunursa o kadar güçlü olunacağını, bu yüzden de eğitim seminerlerine katılımı önemsediğini söyledi. Koca, “Sendikacılık yapmak istiyorsak; soracağız, öğreneceğiz ve talep edeceğiz. İnsan bildiğini iddia etmemeli, öğrenmeye açık olmalıdır. Sendikamızın üye sayısı son bir yılda, e-devlet üzerinden üyeliklerin başlamasıyla birlikte ve özellikle, başlattığımız kampanya sonucu yüzde 50 oranında artmıştır. Bu da çalışmak ve eğitimle olmaktadır” dedi.

Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Raşit Şahin,

Ankara 2 Nolu Şube Başkanımız Kazım Çakır,

Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Beğendi ve

Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Celal Yıldız da şube yönetimi ve temsilci arkadaşlarla birlikte seminerin kendileri için faydalı ve verimli olduğunu ifade etti.

Eğitim Seminerinde Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli “Kimlik ve Temsil Kültürü” konulu sunumunda, sendikal kimlik ile değerlerin fiiliyata taşınmasındaki önemi anlattı.

Sendikamız Genel Başkan Yardımcımız Avukat Hüseyin Öz ise “İş Hukuku ve Sendikalar Kanunu” başlıklı sunumunda, çalışma hayatıyla ilgili yeni kanuni düzenlemeleri anlattı.

Eğitim Seminerinin sonunda seminere katılan şube yöneticileri, temsilciler ve üyelere katılım belgeleri takdim edildi.