Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » Senegal’de Sendikacılara Eğitim Semineri

Senegal’de Sendikacılara Eğitim Semineri

27 – 28 Şubat 2014 tarihlerinde Senegal’in başkenti Dakar’da sendika yöneticilerine eğitim semineri düzenledik.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ, Senegal Bağımsız Senegal İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CSA) ile bağlı sendika Kamu Hizmetleri Sendikası (SDE CME) yöneticilerine Eğitim Semineri verdi.

Senegal Bağımsız Senegal İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun Konfederasyonumuz ve Sendikamız ile olan ikili işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen eğitim seminerine Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Genel Sekreter Yardımcımız Av. İsmail Özgüven, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı ve Endüstri İlişkiler Uzmanı Jülide Sarıeroğlu, Hukuk Müşavirimiz Av. M. Ali Kayabaşı ve Dış İlişkiler Uzmanımız Ahmed Halfaya; Senegal’den ise CSA Genel Sekreteri Mamadou Diouf ve SDE CME Genel Başkanı Elimane Diouf ile CSA’e bağlı sendikaların yöneticileri ve uzmanları katıldı.

Senegal Bağımsız Senegal İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun talebi üzerine 27-28 Şubat 2014 tarihlerinde Senegal’in başkenti Dakar’da gerçekleştirilen eğitim seminerinde HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in toplu iş sözleşmesi, iş kanunu, kadın ve genç çalışanların sorunlarına yönelik çalışma ve deneyimleri aktarıldı.

Eğitim seminerinde konuşan Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Sendikamızın, kendi işkolunun ötesinde bütün emekçilerin sorunlarıyla yakından ilgilendiğini belirterek, mevcut ve olası sorunların çözümü noktasında uluslararası çalışmalar yaptığını söyledi.

Sendikamızın “yerel kamu hizmetlerinde özelleştirme” ile “su, sanitasyon ve HIV” konularında uluslararası konferans düzenlediğini hatırlatan Sert, “Ülkemizde toplumsal bir soruna dönüşen taşeron işçilerinin sendikal haklarına kavuşmaları “Hakkın Bize Emanet” konulu bir kampanya başlattık. Kampanyamızı başarılı bir şekilde yürütüyoruz” dedi.

Endüstriyel ilişkilerin gelişmesine paralel sendikal hareketin geliştiğini ifade eden Sert, “Biz HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak sosyal diyaloğu önemsiyoruz. Sendikal mücadeleye yeni vizyon kazandırıyoruz” diye konuştu.

CSA Genel Sekreteri Mamadou Diouf da Sengegal’de emekçilerin en temel sorunların başında kayıtdışılığın geldiğini belirterek, sendikalaşma oranının düşük olduğunu söyledi.

CSA olarak pek çok sektörde faaliyet gösterdiklerine ancak kamu hizmetlerinde (eğitim ve sağlık) odaklandıklarını ifade eden Diouf, işverenlerin emekçilerin sendikalaşmalarını engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Genel Sekreter Yardımcımız Av. İsmail Özgüven, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı ve Endüstri İlişkiler Uzmanı Jülide Sarıeroğlu ve Hukuk Müşavirimiz Av. M. Ali Kayabaşı da uzmanlık alanlarıyla ilgili sunum yaptılar.