Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » SENDİKAMIZ, EPSU GENÇLİK NETWORK TOPLANTISINDA

SENDİKAMIZ, EPSU GENÇLİK NETWORK TOPLANTISINDA

İngiltere’nin Başkenti Londra’da gerçekleştirilen “EPSU Gençlik Network” toplantısına katıldık.

Sendikamız Genel Merkez Gençlik Komitesi Başkanı Hamide Yusra Erilli Kurumlu, 4 Nisan 2013’de İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen “EPSU Gençlik Network” toplantısına katıldı.

Türkiye, İtalya, Macaristan, Romanya, Finlandiya, Karadağ, Norveç, Belarus, Litvanya ve İngiltere’den toplam 17 katılımcının yer aldığı toplantıda, Network’un ulusal ve uluslararası çalışmaları ve gençlik projeleri ele alındı.

Oturum başkanlığını EPSU Gençlik Network Koordinatörü Pablo Sanchez Centellas’ın yaptığı toplantının açılış konuşmasını ev sahibi UNISON’un Genel Sekreter Yardımcısı Karen Jennings yaptı.

Jennings, “UNISON’un İngiltere’nin en büyük sendikalarından biri olduğunu belirterek, yerel yönetimler, sağlık hizmetleri, eğitim, emniyet, elektrik, su, gaz ve taşıma alanlarında örgütlü ve yaklaşık bir milyon üç yüz bin üyesi bulunan UNISON’un özellikle gençler için yaptığı kampanyalarla sesini güçlü bir şekilde duyurduğunu söyledi.

Toplantıda bir sunum yapan Genel Merkez Gençlik Komitesi Başkanımız Hamide Yusra Erilli Kurumlu, Sendikamız Hizmet-İş’in pozitif ayrımcılık kapsamındaki gruplara yönelik faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürdüğünü ifade ederek, bu kapsamdaki çalışmaların, Genel Merkeze bağlı olarak şube ve il başkanlıklarımızda oluşturulan Kadın, Kültür-Sanat, Gençlik ve Engelliler komiteleri aracılığıyla tabana yayıldığını söyledi.

Kurumlu, Türkiye’de genç işsizliğini azaltmak hedefiyle ocak 2010’da hazırlanmaya başlanan Türkiye tarihinin ilk ulusal gençlik istihdam eylem planı hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Eylem Planı’nın “Herkes için insana yakışır iş: Ulusal Gençlik İstihdam Programı ve Antalya Pilot Bölge Uygulaması” kapsamında hazırlandığını ifade eden Kurumlu, Eylem Planı’nın hazırlanmasında Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in büyük katkı sağladığını kaydetti.

Toplantı, Eylül ayında gerçekleştirilecek toplantının gündemi’nin belirlenmesiyle son buldu.