Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » ITUC KONGRESİ’NE KATILAN HAK-İŞ HEYETİNDE YER ALDIK

ITUC KONGRESİ’NE KATILAN HAK-İŞ HEYETİNDE YER ALDIK

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in üyesi olduğu ITUC’un 3. Dünya Kongresi Berlin’de gerçekleştirildi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in üyesi olduğu Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (ITUC) 3. Dünya Kongresi 18-23 Mayıs 2014 tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.

160 ülkeden yaklaşık 1.500 delegenin katıldığı Kongreye, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Jülide Sarıeroğlu, HAK-İŞ Gençlik Komitesi Başkanı Tuğba Aydın, Sendikamız Hizmet-İş Hukuk Müşavirlerinden Avukat Tuba Yıldız delege olarak katıldı. Kongrede Türkiye’den ITUC üyesi TÜRK-İŞ, DİSK ve KESK heyetleri de yer aldı.

ITUC Genel Başkanı Michael Sommer Kongre açılış konuşmasında Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerini anarak, “Hepsi bizim üyelerimiz, bu insanlar savaş sonucu hayatlarını kaybetmediler, ekmek mücadelesi verirken hayatlarından oldular” dedi. Almanya Dış İşleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye’de meydana gelen trajediden ötürü duydukları üzüntüyü dile getirdi.

ITUC Kongresi’nde 19 Mayıs 2014 Pazartesi günü konuşma yapan, kürsüye madenci baretiyle çıkan Genel Sekreter Sharan Burrow Soma’da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziyelerini iletti. Sendikaların dünya nüfusunun %60’ını temsil ettiğini belirten Burrow, “Bugün muhalefetin sesiyiz ama aynı zamanda geleceğin mimarlarıyız” diyerek, konuşmasında Bangladeş Rana Plaza felaketine ve Katar’da yaşanan modern kölelik uygulamasına değindi.

ILO Genel Müdürü Guy Ryder ise Soma’da yaşanan maden kazası ardından yaşanan acıyı paylaştıklarını belirterek, ILO’nun önümüzdeki dönemde böyle faciaların yaşanmasını engellemek için Türkiye’nin ortaya koyacağı çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız Kongre’de bir konuşma yaptı. Dr. Osman Yıldız, ayrıca kongreden canlı yayın yapan Equal Times’a bir konuşma yaptı. Yıldız, konuşmasında Soma faciasına ve Türkiye’deki İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki yetersiz duruma, HAK-İŞ’in taşeron işçiler
arasındaki örgütlenme kampanyasına, evde çalışanların sorunlarına Kıbrıs’taki yeni müzakere sürecine, 4857 sayılı sendikalar kanununun eksikliklerine ve 19. Faslın açılmasına ilişkin konulara dikkat çekti.

Kongre’de yapılan konuşmalarda değinilen temel konuları Soma Faciası, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da hazırlıklar kapsamında inşa edilen yapılarda çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları, Bangladeş Rana Plaza felaketi oluşturdu.

ITUC Kongresinde önümüzdeki dört yıl içerisinde 20 milyon yeni sendikal üye hedefi benimsendi. Kongrede kadın ve gençlik alanında da hedefler
belirlendi.

Kongrede Soma faciası ile ilgili bir Acil Kongre Kararı alındı. HAK-İŞ Heyeti, kongre kararının revize edilerek değiştirilmesine önemli katkı sağladı.