Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » “EPSU TOPLU PAZARLIK KONFERNASINA”KATILDIK

“EPSU TOPLU PAZARLIK KONFERNASINA”KATILDIK

EPSU Toplu Pazarlık konferansı Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirildi.

14-15 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Sendikamız Hizmet-İş Toplu İş Sözleşmelerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Av. İsmail Özgüven ve Dış İlişkiler Uzmanımız Yüsra Erilli Kurumlu katıldı.
20 ülkeden 50 temsilcinin katıldığı konferansta toplu pazarlık network’unun rolü, gerçekleştirdiği toplantılar, Avrupa ülkelerindeki en son toplu pazarlık trendlerine dair sunumlar ele alındı.

Konferansın açılış konuşmasını EPSU uzmanlarından Richard Pond yaptı. Pond, “2000 yılında EPSU yönetim kurulunun aldığı kararla 2002 yılında kurulan toplu pazarlık network’u birçok toplantılar, brifingler düzenlemiş ve araştırma ve dergiler yayınlamıştır. Bu zamana kadar karar vericilerin politikalarında sağladığı katkılarla başarılı şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Taşeron işçiler, genç işçiler, yaşlı işçiler, kayıt dışı çalışanlar, hayat boyu öğrenme, düşük ücret gibi güncel hayatta iş yaşamında karşılaşılan sorunlar doğrudan networkun kapsamındadır” dedi.
Toplantıya katılan ülkelerin asgari maaş ve enflasyon oranlarının tartışılarak rapor haline getirildiği konferansta Sendikamızın Dış İlişkiler Uzmanı Yüsra Erilli, her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari maaş artış oranlarının duyurulduğunu dile getirerek, 2013 yılının 1. Döneminde öngörülen artışla beraber –vergiler hariç- asgari maaşın yaklaşık 360 Euro olduğunu, enflasyon oranlarına baktığımızda ise oranın 2013 yılının ilk yarısında %8’den %6’ya düştüğünü ifade etti.
Sendikamızın Toplu İş Sözleşmelerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Av. İsmail Özgüven, Hizmet-İş Sendikamızın örgütlü olduğu belediyeler başta olmak üzere hastaneler ve değişik kamu kuruluşlarına temizlik hizmeti veren taşeron şirketlerinin toplu iş sözleşmesi işleyişi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantı EPSU uzmanlarının genel değerlendirmeleri ile son buldu.