Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » BSPH’dan HAK-İŞ’e Ziyaret…

BSPH’dan HAK-İŞ’e Ziyaret…

Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Birliği (BSPH) Genel Başkanı Gezim Kalaja, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ı ziyaret etti.

Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Birliği (BSPH) Genel Başkanı Gezim Kalaja ile adı geçen sendikalar birliğinin Dış İlişkiler Uzmanı Av. Arjola Alika, Sendikamız HİZMET-İŞ ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı 23 Şubat 2015 tarihinde ziyaret etti.

HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız ve uzmanlarımızın da hazır bulunduğu görüşmede, HAK-İŞ / HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Arnavutluk’taki gelişmeleri takip ettiğini ve adı geçen ülkedeki sıkıntıların farkında olduğunu belirterek, esas büyük sorunun hem işsizlik anlamında, hem de ekonomik belirsizlik anlamında Kosova’da olduğuna dikkat çekerek , “Türkiye’den HAK-İŞ, Arnavutluk BSPH ve Kosova’dan BSPK sendikal üst yapıları arasındaki sendikalararası ilişkileri geliştirip güçlendirmeliyiz” dedi.

Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Birliği (BSPH) Genel Başkanı Gezim Kalaja, Bem Bir-Sen’in 5.Olağan Genel Kurulu vesilesiyle, Türkiye’ye gelmekten ve HAK-İŞ’i ziyaret ederek Genel Başkanımız Arslan ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Arnavutluk-Kosova-Türkiye konfederasyonları arasında, HAK-İŞ’in bilgi, birikim ve deneyimleri ışığında Arnavut ve Kosovalı sendikacılara yönelik “eğitimciler eğitimi”nin gerçekleşmesini talep eden Kalaja, adı geçen konfederasyonlara bağlı işkolu sendikaları arasındaki ilişkilerin de gelişmesinin yararlı olacağını vurguladı.

Görüşmeden, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 40.Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri’ni 13. Olağan Genel Kurulu ile birlikte 22-23 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştireceğini ifade eden Genel Başkanımız Arslan, BSPH Genel Başkanı Kalaja’nın talebine istinaden, Arnavut ve Kosovalı sendikacılara yönelik eğitim programının 14-21 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Heyetlerarası görüşmelerde, HAK-İŞ ile BSPH arasında işbirliği anlaşması imzalanması, önümüzdeki Mayıs ayında Ankara’da eğitim programı düzenlenmesi ile 3 ülke konfederasyonları ve konfederasyonlara bağlı işkolu sendikaları arasındaki ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve zenginleştirilmesi hususunda mutabakata varıldı.

Ziyaret, karşılıklı hediyelerin verilmesi ile tamamlandı.