Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » Azerbaycan Heyeti Sendikal Temaslarda Bulundu

Azerbaycan Heyeti Sendikal Temaslarda Bulundu

Azerbaycan Komünal ve Hizmet-İş Sendikası heyeti, Sendikamızın daveti üzerine ülkemizde bir dizi temaslarda bulundu.

Sendikamız HİZMET-İŞ’in daveti üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Komünal ve Hizmet-İş Sendikası’ndan yedi kişilik bir heyet, 13 Ekim 2014 tarihinde 5 günlük bir çalışma ziyareti için ülkemize geldi.

Genel Başkan Telman Hacıyev başkanlığındaki Azerbaycan Cumhuriyeti Komünal ve Hizmet-İş Sendikası heyetinde, Genel Başkan Telman Hacıyev’in yanısıra, Genel Sekreter Gülşen Kadimova, Mingecevir Sendikası Şube Başkanı Abdül Aliyev, Yeşillendirme Tasarufat Birligi Sendikası Başkanı Zenfira Huseynova, Bakı Şehir Işığı Elektrik Şebeke İşletmesi Temsilcisi Samir Hasanov, Uluslararası ve Organizasyon İşleri Uzmanı Nigar Yusifova ile Dış İlişkiler Uzmanı Nergiz İsmailova yer aldı.

13 Ekim 2014 tarihinde başlayıp 18 Ekim 2014 Cumartesi günü sona eren çalışma ziyareti ve sendikal temaslar çerçevesinde, konuk heyet ilk olarak Genel Merkez binamızı ziyaret ederek Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Genel Mali Sekreterimiz Fahrettin Kütükçü ve Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca ile görüştü.

Sendikamız HİZMET-İŞ ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın Azerbaycan Cumhuriyeti Komünal ve Hizmet-İş Sendikası heyeti onuruna verdiği akşam yemeğinde, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve konuk heyetin yanısıra, Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Genel Mali Sekreterimiz Fahrettin Kütükçü, Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca, Dış İlişkiler Uzmanlarımız Yüsra Erilli Kurumlu, Recep Atar, Genel Merkez Gençlik Komitesi Başkanımız Hafize Düden hazır bulundu.

Samimi bir sohbet havasında geçen akşam yemeği boyunca, Genel Başkanımız Arslan, Sendikamız HİZMET-İŞ ile Azerbaycan Cumhuriyeti Komünal ve Hizmet-İş Sendikası arasındaki ilişkilerin 25’inci yılına girdiğini hatırlatarak, ikili ilişkilerin gelişim seyri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkanımız Arslan, Türkiye ile Azerbaycan’ın merhum Haydar Aliyev’in ifadesiyle, iki devlet – bir millet olduğunu hatırlatarak, Sendikamız HİZMET-İŞ’in üye sayısı, daimi komiteleri, toplu iş sözleşmeleri, uluslararası ilişkileri, raporları, eğitim yardımları, emek dayanışmasına verdiği önem gibi konularda konuk heyeti bilgilendirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Komünal ve Hizmet-İş Sendikası heyeti, Genel Sekreterimiz Devlet Sert’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede, sendikalar arası ilişkilerin yanısıra, Türkiye ve Azerbaycan çalışma hayatı gündeminde konular değerlendirildi.

Genel Sekreterimiz Sert, Sendikamızın toplu iş sözleşmelerindeki ilkeleri, toplu pazarlık sürecinde karşılaşılan sorunlar, 6356 sayılı kanun ile gelen yenilikler gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Konuk Azeri heyeti ile görüşen Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Zekeriya Koca, Sendikamız HİZMET-İŞ’in örgütlenme kampanyası, üye sayısındaki yaşanan artış, işyeri temsilcilerinin atanma biçimleri, şube genel kurullarının yapılmasına ilişkin prosedürler gibi teşkilatlanmaya ilişkin konularda bilgi verdi.

Genel Mali Sekreterimiz Kütükçü ise Sendikamızın mali yapısı, check-off sisteminin işleyişi, tahsil edilemeyen aidatlar gibi konularda konuk heyeti bilgilendirdi. Konuk heyet, Ankara’daki programları çerçevesinde, Hamamönü’ndeki Taceddin Dergâhı’nı ve Cebeci Asri Mezarlığı’nda yatan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resülzade’nin anıtını ziyaret ederek kabirleri başında dua etti.

EĞİTİM SEMİNERİMİZE KATILDILAR
İç Anadolu Bölgesinde Kayseri Şubemize yönelik Eğitim Seminerimiz Genel Eğitim Sekreterimiz Ali Osman Kart’ın koordinatörlüğünde 13-16 Ekim 2013 tarihlerinde Kırşehir’de gerçekleştirildi. Konuk Azeri heyeti, Kırşehir’e geçerek burada eğitim seminerimize katıldı.

Konuk heyet, Kırşehir ve Kayseri’deki temasları çerçevesinde, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Naziksoy’u makamlarında ziyaret ederek belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Heyet, daha sonra İstanbul’da, Genel Başkanımız Arslan’ın başkanlığında gerçekleştirilen bir toplantıda, sendikamızın İstanbul şube başkanları ve şube kadın komite başkanlarıyla bir araya geldi.