Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Dış İlişkiler » ARSLAN, TÜRKİYE – ARNAVUTLUK SENDİKAL İŞBİRLİĞİ SONUÇ TOPLANTISINA KATILDI

ARSLAN, TÜRKİYE – ARNAVUTLUK SENDİKAL İŞBİRLİĞİ SONUÇ TOPLANTISINA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Arnavutluk Kamu Çalışanları Sendikal Örgütlenme Araştırma Projesinin sonuç toplantısına katıldı.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan 8 Mayıs 2017 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle HAK-İŞ Konfederasyonu ile Arnavutluk Sivil ve Kamu Çalışanları Sendikası tarafından düzenlenen Arnavutluk Kamu Çalışanları Sendikal Örgütlenme Araştırma Projesi’nin sonuç toplantısına katıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleştirilen toplantıya Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TİKA Arnavutluk Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Arnavutluk Kamu İdareleri Ve Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Victor Hysenlları, Arnavutluk Çalışma Genel Müdürü Entela Hysenlları’nın yanı sıra farklı sendikalardan 25 temsilci katıldı.

“İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK”

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Tiran’da son derece faydalı olacak bu projenin gerçekleşmesinde çaba gösterenlere teşekkür ederek, iki ülke sendikalarının gelecekteki işbirliğine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ve sürdürmeye devam edeceklerini dile getirdi.

“ULUSLARARASI ALANDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMALIYIZ”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Arnavutluk’ta da sendikaların ağırlığını kaybetmeye başladığını söyleyen Arslan, “Bu yüzden alanları daha iyi tanımamız, daha sosyal olmamız, çalışanların beklentilerini daha iyi bilmemiz ve uluslararası işbirliğimizi arttırmamız gerekir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ARNAVUTLUK’TAN DAHA FAZLA ARNAVUT BULUNUYOR”

Türkiye ‘de Arnavutluk’tan daha fazla Arnavut kökenli vatandaş bulunduğunu dile getiren Arslan, “Onlar bizim kardeşimiz ve doğal ortağımızdır. Burada yaşanan her olay bizi ilgilendirir. Sizin mutluluğunuzla mutlu oluyor, sizin hüznünüzle hüzünleniyoruz” dedi.

“FETÖ, TÜRKİYE-ARNAVUTLUK ARASINA FİTNE SOKMAYA ÇALIŞIYOR”

15 Temmuz’da Türkiye’de darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Arnavutluk’ta da çok etkin olduğuna işaret eden Genel Başkanımız Mahmut Arslan, örgütün Türkiye ile Arnavutluk arasına fitne sokmaya çalıştığını ifade etti.

Arslan, FETÖ’nün Türkiye’de yapamadığını Arnavutluk’ta yapabileceği konusunda uyarıda bulunarak, Arnavutluk makamlarını bu konuyu dikkate almaya ve tolerans göstermemeye çağırdı.

ALSAR VAKFI’NA ZİYARET

Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet Alsar Vakfı’nı ziyaret etti. Arslan, Alsar Vakfı Başkanı Mehdi Gurra’dan faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

VİZYON ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Arnavutluk ziyareti kapsamında Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Gostivar’da bulunan Vizyon Üniversitesi’ni ziyaret etti. Uluslararası Vizyon Üniversitesi Makedonya’da eğitim dili Türkçe olan ilk ve tek üniversite olması sebebiyle de büyük önem taşıyor, HAK-İŞ ile Uluslararası Vizyon Üniversitesi arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. İmza töreni sonrasında Arslan öğrencilere konferans verdi.

Arslan, düzenlenen konferansta Balkanların önemi, Türkçe eğitimin geleceği, HAK-İŞ’in genel faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Genel Başkanımız Mahmut Arslan, öğrencilere HAK-İŞ’in kapısının her zaman açık olduğunu ve yeni işbirliklerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Öte yandan Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Sn. Fazıl Hoca da üniversitelerinin sivil toplum örgütü ile imzaladığı ilk anlaşma olma özelliği taşıdığını söyledi.

Kalkandelen (Tetova) Arabati Tekkesi’ni ziyaret eden Genel Başkanımız Mahmut Arslan yurda döndü.